REKLAMAincome2
REKLAMAPatrz

Badanie okulistyczne to sposób na wykrycie różnorakich wad wzroku — w szczególności u dzieci, które ze względu na swój wiek nie potrafią nakreślić problemu lub nie są go do końca świadome. To sprawia, że postawienie rozpoznania nie należy do najłatwiejszych i wymaga ogromnej czujności rodziców lub opiekunów, by w porę zareagować i udać się do specjalisty. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem?

Profilaktyka — zaraz po urodzeniu

Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem jest fakt, iż ich dzieci już w pierwszych dniach po narodzeniu są poddawane profilaktycznym zabiegom, które chronią je przed typowymi dla niemowląt chorobami oczu. Mowa tutaj o przemywaniu oczu kwasem bornym lub zamiennie wodą destylowaną. Wskazaniem do tej procedury jest uchronienie dziecka przed tak zwanym ropotokiem, czyli ropnym zapaleniem oczu. Po przemyciu są następnie zakrapianie specjalistycznym preparatem.

Pierwsze badanie wzroku u dziecka

Należy zaznaczyć, iż wizyta kontrolna u okulisty z dzieckiem powinna mieć miejsce natychmiast po tym, jak pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy wad, chorób lub uszkodzenia wzroku. Jeżeli jednak nic nie wskazuje na rozwój niebezpiecznego schorzenia, można zastanowić się konsultacją w wieku dwóch lub trzech lat. Zdarza się bowiem, iż już w tak młodym wieku dzieci zaczynają borykać się z daleko- lub krótkowzrocznością, dlatego warto upewnić się, czy rozwój narządu wzroku przebiega prawidłowo, bądź czy wskazana byłaby jednak interwencja specjalistyczna. 

Wzmożonej kontroli należy poddać także niemowlaki, u których istnieje predyspozycja genetyczna do zeza i innych wad związanych z niedowidzeniem. Obecna medycyna umożliwia szybkie reagowanie, leczenie bądź spowalnianie progresywnego postępowania zmian w obrębie oczu.

Kiedy badanie wzroku u dziecka staje się koniecznością?

Istnieje szereg objawów świadczących o tym, że niemowlę, czy dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym powinno zostać zabrane do okulisty. Zatem, kiedy badanie wzroku u dziecka musi się odbyć?

Rodzin lub opiekun może zauważyć już u kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego malucha, że nie utrzymuje on kontaktu wzrokowego, nie podąża wzrokiem za przedmiotami poruszanymi tuż przed jego oczami. Reaguje na dźwięki, jednak nie jest w stanie zlokalizować opiekuna znajdującego się tuż przed jego twarzą. Może również dojść do sytuacji, kiedy to dzieci w różnym wieku czują potrzebę przybliżenia wybranego przedmiotu do oczu, by dojrzeć jego szczegóły. W przypadku tych znajdujących się dalej maluch mruży powieki, próbując tym samym dostrzec więcej detali.

Kolejnym wskazaniem do tego, by odwiedzić specjalistę, jest nadmierne przecieranie oczu przez dziecko, co powoduje spore podrażnienie, zaczerwienienie, łzawienie, przekrwienie i nadwrażliwość na światło. Rodzic powinien również poczuć się zaalarmowany, gdy zauważa problem z niezmieniającą się wielkością źrenic nawet pod wpływem zmiany natężenia światła.

Przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, u których stwierdzono problemy z nauką czytania, pisania, czy rozpoznawaniem barw, także warto zapisać na wizytę u specjalisty, by wykluczyć ewentualne problemy ze wzrokiem mogące być przyczyną trudności w rozwoju. Dziecko, które stanowczo odbiega w edukacji od swoich rówieśników, może wymagać wsparcia okulisty.

Prewencyjne wizyty u okulisty — przynajmniej raz w roku

Przynajmniej raz w roku warto zapisać swoje dziecko na konsultację okulistyczną celem wykluczenia wad wzroku lub wprowadzenia odpowiedniego leczenia, czy przepisania okularów korekcyjnych.

Okulista dziecięcy dysponuje profesjonalnym sprzętem, urządzeniami i aparaturą, dzięki którym jest w stanie wykryć problemy ze wzrokiem u dzieci w każdym wieku — także wtedy, gdy są jeszcze niemowlętami, nie rozpoznają liter i cyfr.

Warto zadbać o komfort dziecka nie tylko w sytuacji, gdy boryka się z problemem okulistycznym, ale także zaopatrzyć je w specjalistyczne okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV podczas wakacji lub wyjazdu na narty nie będzie wprawiać go w dyskomfort, kiedy to odbijające się od śniegu promienie słońca mogą powodować uszkodzenie oczu.

Materiał partnera.

TEMATY polecamy
REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
REKLAMASWW
Artykuł załadowany: 0.6235 sekundy