ZDZ
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 marca 2023, 08:17 komentarzy 3

(Fot. materiały policji, zdjęcie ilustracyjne.)

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa i cały czas aktywnie działają. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polegała na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. 

W poniedziałek jedna z poszkodowanych osób, mieszkanka powiatu iławskiego, straciła w ten sposób 1 000 złotych. 


Kobieta była przekonana, że  wysyła kod BLIK swojej znajomej, a w rzeczywistości oddała pieniądze oszustowi. 


Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą "na BLIK-a". Ofiarą tego oszustwa padła mieszkanka powiatu. 

- Jak się okazało, sprawca włamał się na konto jej znajomej, po czym poprosił pokrzywdzoną o kod BLIK. Mieszkanka powiatu chciała pomóc kobiecie i podała jej kod, a następnie autoryzowała transakcję. Kiedy pokrzywdzona zorientowała się, że została oszukana, okazało się, że straciła 1 000 zł - podaje szczegóły st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Oszustwo "na BLIK-a" to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze, jest nam znana i bliska, czy przestawia się jako pracownik banku. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i - wykorzystując znajomość - chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba, która go otrzyma, może wypłacić pieniądze bez użycia karty. 


Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, skontaktujmy się z daną osobą telefonicznie i sprawdźmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci!


KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ewa 3 ponad rok temuocena: 80% 

  Okropne czasy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 2 ponad rok temuocena: 88% 

  "następnie autoryzowała transakcję", czyli nie została oszukana, tylko sama oddała pieniądze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 1 ponad rok temuocena: 67% 

  Pomocnikiem, weź daj no jeszcze dwa złote. Do piwa mi brakuje, chce mi się strasznie sikać, a nie mam czym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8499 sekundy