REKLAMAYasumi
ZDZ
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 marca 2023, 10:16 komentarzy 13

(Zdjęcia: Nadleśnictwo Brodnica.)

Niezwykły gość: w lesie na terenie gminy Kurzętnik w powiecie nowomiejskim zaobserwowano... rysia!

"Spotkanie rysia w lesie to rzecz wielkiego przypadku i szczęścia", podkreśla WWF Polska. A przedstawiciele Lasów Państwowych dodają: "Ryś jest u nas bardzo rzadko występującym gatunkiem". To dlatego fakt obserwacji przedstawiciela tego gatunku w lesie na terenie gminy Kurzętnik można uznać za wyjątkowe wydarzenie.

O niezwykłym spotkaniu z rysiem poinformowali w środę, 15 marca leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica, którego kompleksy obejmują swoim zasięgiem część powiatu nowomiejskiego. Spotkanie to, jak podali, miało miejsce w obrębie Mścina (przysiółka miejscowości Tereszewo w gminie Kurzętnik - przyp. red.).

- To sensacyjne wiadomości - komentują leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica, dodając, że ryś euroazjatycki (Lynx lynx) rzeczywiście jest w tych stronach niezwykłym gościem.

- Nawet połowa młodych rysi ginie jeszcze przed usamodzielnieniem się - czytamy w artykule Lasów Państwowych. - Giną też często we wnykach zastawianych przez kłusowników na sarny i jelenie. Wpadają również pod koła samochodów i pociągów.

To wszystko powoduje, że liczebność populacji rysia w Polsce szacuje się na zaledwie około 150 osobników (według informacji z roku 2020 WWF - pozarządowej organizacji ekologicznej).

Fundacja WWF podaje ponadto, że już od 2007 roku wspiera przywracanie rysia do Polski. W różnych częściach kraju rysie są reintrodukowane do naturalnego środowiska, a następnie śledzi się ich wędrówki. Rysice już na wolności rodziły młode, co jest dla przyszłości tego gatunku obiecujące. 

- Warto wiedzieć, że w Polsce żyją dwie populacje tego gatunku – karpacka i bałtycka - wskazuje WWF. - Występują one w geograficznie różnych obszarach kraju – karpacka w górach i na pogórzu, a bałtycka we wschodniej części kraju. Często można je rozpoznać już po samym wyglądzie. Rysie z populacji karpackiej charakteryzują się bardzo wyraźnym, plamistym wzorem tworzonym przez różnorodnego kształtu cętki i pasy na żółto-rudawym tle. Osobniki zasiedlające wschodnią cześć Polski z reguły mają płowe, czasami niemal jednolite umaszczenie z nielicznymi cętkami na nogach i bokach. Kępki sierści na uszach i krótki czarny ogon to cechy charakterystyczne dla wszystkich rysiów. 

Spotkania z przedstawicielami tego gatunku należą do rzadkości z jeszcze jednego powodu. Ryś prowadzi bardzo skryty tryb życia. Jest aktywny w ciągu nocy, w dzień natomiast śpi. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km!

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Nadleśnictwo Brodnica. 

REKLAMAskup złomu

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Oswiecony 11 8 dni temuocena: 83% 

  A w ilawie na miescie widac osla

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~witam 10 8 dni temuocena: 43% 

  Miło

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 9 9 dni temuocena: 50% 

  Piękny Widok zapiera dech w piersiach!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 8 9 dni temuocena: 15% 

  A ja też mam Kotka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gvv 7 9 dni temuocena: 88% 

  masz kota, a nie kotka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~knbbv 6 9 dni temuocena: 44% 

  wszystkie ryśki to porządne chłopaki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NML 5 9 dni temuocena: 72% 

  Znałam rycha, pijok nygus obydwa lewe ręce i złodziej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 4 9 dni temuocena: 10% 

  No i watahy wilków, które zagrażają ludziom. A leśnicy grabią lasy na potęgę, dlatego zwierzęta nie mają już miejsca !!! No wprost cudownie !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PussyCat 3 8 dni temuocena: 44% 

  Jesteś idiotą od urodzenia, czy z zamiłowania?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~knm 2 9 dni temuocena: 74% 

  Złap się fartuszka mamusi jak takiś strachliwy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 1 9 dni temuocena: 61% 

  Fantastycznie, piękne zwierzę!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4353 sekundy