REKLAMAOrange
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 marca 2023, 11:36 komentarzy 41

(Projekt witaczy: Bogdan Wojciech Bartkowski dla Miasta Iława.)

Samorząd miasta Iławy przymierza się do wymiany witaczy - przydrożnych konstrukcji umieszczonych na rogatkach miasta. Na infoilawa.pl pisaliśmy o tym już kilkakrotnie; teraz wracamy do tematu, aby zaprezentować projekty nowych witaczy, przygotowane przez iławskiego artystę Bogdana Wojciecha Bartkowskiego.

Grafik nie ukrywa, że inspirował się witaczami w kształcie żagli, jakie w czasach PRL witały mieszkańców w domu, a turystów w miejscu letniego wypoczynku.

Pochodzące z końcówki lat 70-tych, z prywatnych zbiorów Edyty Welzant zdjęcie tych witaczy publikowaliśmy na portalu www.infoilawa.pl przed kilkoma dniami.

- Inspiracje są proste, bo związane z naszym miastem i Jeziorakiem, jednak największy wpływ na projekt miały witacze, które powstały w czasach PRL. Uważam, że były niepowtarzalne. Świetnie zrealizowane i znakomite projektowo. Projekt jest zatem powrotem do korzeni - mówi artysta Bogdan Wojciech Bartkowski.

- Temat zmiany witaczy od dawna był przedmiotem mojej dyskusji ze współpracownikami. Witacze to jeden z elementów wizerunku naszego miasta. Kojarzone są z gościnnością oraz potrafią mile zaskoczyć odwiedzających, dlatego powinny oddawać charakter miasta. A ponieważ Iława nierozerwalnie wiąże się z Jeziorakiem i żeglowaniem, nie mogło zabraknąć takich właśnie akcentów w nowych witaczach. Cieszę się, że ów projekt wykonał nasz iławski artysta Wojciech Bartkowski, któremu z tego miejsca dziękuję. Nawet jeśli ktoś będzie tylko przejeżdżał przez nasze miasto, żagle z pewnością utkwią mu w pamięci – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Projekt nowych witaczy, do obejrzenia w załączonej poniżej galerii, jest już zatem gotowy i czeka na realizację. Miasto, jak mówił ostatnio burmistrz, szuka obecnie finansów na wykonanie tego zadania.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Projekt witaczy: Bogdan Wojciech Bartkowski dla Miasta Iława.

Tak będą wyglądały nowe witacze na rogatkach Iławy. Projekt przygotował dla miasta iławski grafik Bogdan Wojciech Bartkowski.

Ilość zdjęć 6

Autor projektu nie ukrywa, że inspirował się witaczami w kształcie żagli, jakie w czasach PRL witały mieszkańców w domu, a turystów w miejscu letniego wypoczynku. Pochodzące z końcówki lat 70-tych, z prywatnych zbiorów Edyty Welzant zdjęcie tych witaczy publikowaliśmy na portalu www.infoiawa.pl - wraz ze wspomnieniem iławianki -  przed kilkoma dniami.

REKLAMAskup złomu
REKLAMABetiko

41Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~k.k 41 8 miesięcy temu

  Znaki drogowe idiotyzm. Jedź JPII od strony ul Ostródzkiej i zatrzymaj się na skręcie w lewo na Piaskową. I policz ilość znaków drogowych w okolicy skrzyżowania = 36 sztuk!!!!!!! Kto wie ile kosztuje taki cały znak z trzonkiem niech napisze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 40 8 miesięcy temuocena: 92% 

  A ja myślałem że nowym witaczem Iławy będą ziemniaki przecież to ziemniaczanka od dłuższego już czasu jest symbolem miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jurek 39 8 miesięcy temuocena: 30% 

  Zaściankowość i ciemnota aż boli po przeczytaniu komentarzy. Taka to nasza Iława. Wspaniały projekt - Bartek: wielki szacunek. Jesteś mistrzem. A P. Edytę W. pozdrawiam - chodziliśmy razem do szkoły. Iławo: nie daj się malkontentom, co im jest zawsze źle, ale sami nic z siebie nie dadzą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Raf 38 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Ty się znasz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olek 37 8 miesięcy temuocena: 93% 

  Artyzmu w tym prywatnym zleceniu z Ratusza do konkretnego wykonawcy brak. Może wypadałoby przeprowadzić konkurs zamiast płacić publicznymi pieniędzmy za mierną prywatę panie Dawidku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dzika locha 36 8 miesięcy temuocena: 96% 

  Te stare ładniejsze, większe, bardziej zwracające na siebie uwage. I nie musiały wtedy konkurować o uwage z setką innych znaków, reklam i transparentów! Te nowe są małe i nie zwracające na siebie uwagi, łatwe do przeoczenia. Brutalnie to pokazuje stare cz-b zdięcie instalacja aż sama krzyczy jestem wyjątkowa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Loka 35 8 miesięcy temuocena: 18% 

  "how much is the fish...?"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jk 34 8 miesięcy temuocena: 30% 

  scooter

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kkj 33 8 miesięcy temuocena: 91% 

  na czarno-białym zdjeciu sa najlepsze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolon 32 8 miesięcy temuocena: 79% 

  Bez sensu. Tyle potrzeb, a funduje się takie bzdury. Ja pier......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kajka 31 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Witacze...czyżby najważniejsze? Turyści jak zobaczą brudne miasto to spierdzielą a na to się zanosi. Jest połowa marca a w centrum miasta przy śmietnikach leżą wyrzucone choinki, dokładnie naprzeciwko ratusza cały chodnik i trawniczki przy knajpce CZAPLA usłane są potłuczonym szkłem papierami jednorazowymi opakowaniami i innym badziewiem. Pelne po brzegi worki z odpadami po remoncie stoją i są dostawiane kolejne a wysypuja się z nich puszki po piwie że nie wspomnę o właścicielach czworonogów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach ale nawet gdy to robią to nie mają gdzie tych pakietów wyrzucić bo kosze stoją w odległości kilkuset metrów o ile w ogóle są. GENERALNIE MIASTO JEST BRUDNE jak nigdy wcześniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mn 30 8 miesięcy temuocena: 60% 

  bo bida i "miasto" zdycha

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 29 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Ja bym zwrócił uwagę że w Polsce generalnie jest za dużo różnych tablic i znaków przy drogach. Więc takiego Witacza trzeba by postawić tam gdzie w odległości 20 m nie ma innych tablic i znaków drogowych, dobrze wyeksponowany, np nie za drzewem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz małych spraw 28 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Sprawa pokazuje specyfikę tej 5,5 letniej przecież kadencji burmistrza. Wielkie wydarzenie robią z witaczy. Są ładne i potrzebne, ale na Boga po co robić tego sprawę jak z budowy nowego zakładu pracy? Powinny stanąć i tyle. A… większych „inwestycji” przecież nie ma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 27 8 miesięcy temuocena: 82% 

  Ale to nawet nie jest ładne ani składne. Zupełnie jak ta pseudo kadencja.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~:( 26 8 miesięcy temuocena: 84% 

  Mam rozumieć, że nie tylko burmistrz zaakceptował ten projekt? Mam pytanko do reszty, już pomijając głowę miasta, rozumiecie co tam jest napisane? Tłumaczę: Witamy w Iławie ( po ang.) Na dole jest słowo zaprasza , które łączy zwrot "Iława zaprasza" . Dokąd zaprasza, do czego zaprasza? Idiotyczny przekaz i czcionka !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 25 8 miesięcy temuocena: 64% 

  Wypowiedź trafiona w samo sedno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~blp 24 8 miesięcy temuocena: 10% 

  Welcome to the jungle ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Transparentność DK 23 8 miesięcy temuocena: 85% 

  Hahha średnie to i to bardzo. Kto wykonywał i za jakie pieniądze proszę podać @UM? Kolega burmistrza czyy przyjaciel vce burmistrz? Bleh...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To bardzo miło 22 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Bardzo uprzejmy nasz włodarz, czy jako podatnik można się dowiedzieć ile artysta otrzymał za te arcydzieło?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 21 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Ojciec urzędniczki. Nie liczyłeś chyba na ogólnodostępny konkurs ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Turysta 20 8 miesięcy temuocena: 82% 

  Brzydkie.Stare ładniejsze świetne te na starym mieście

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~brak logiki 19 8 miesięcy temuocena: 81% 

  Napis na witaczu jest kompletnie nielogiczny. Po co Iława ma kogoś "zapraszać" do Iławy, skoro on już w niej jest? A jest w niej, ponieważ widzi witacz. Bardziej logicznym byłby napis - "Wita". Czyli wita tych, którzy już do Iławy dotarli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 18 8 miesięcy temuocena: 21% 

  Oto macie "po polsku" powitanie jako witacz. Co to znaczy witacz? Prostactwo! Gdzie was uczono polskiego? Może w IWCSie i ta jedna z radnych ? Napewno nikt z dawnych profesorów j. polskiego, jakim była prof. Rogalska i mgr Hertel w LO iławskim

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 17 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Żal tylko że ta znajomość polskiego nie nauczyła cię kultury.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Emi 16 8 miesięcy temuocena: 67% 

  "Profesor" to tytuł zwyczajowy nadawany nauczycielom w szkołach średnich. Profesorami tytularnymi z oficjalnego nadania oczywiście nie są. I nikt z nich nie każe siebie tak tytułować. Jest to efekt tradycyjnego szacunku uczniów wobec swych nauczycieli. Ale co ty możesz o tym wiedzieć, skoro swą edukację skończyłaś pewnie na poziomie podstawówki lub w porywach na gimnazjum?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M. 15 8 miesięcy temuocena: 80% 

  Rogalska? Nie pamiętam nauczycielki o tym nazwisku. Mnie uczył prof. Zach... Wspaniały człowiek... To były czasy...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emi 14 8 miesięcy temuocena: 31% 

  a oni byli prof. czy tylko kazali się tak tytułować?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przyganiał kocioł garnkowi 13 8 miesięcy temuocena: 72% 

  A gdzie ciebie uczono języka polskiego? Na pewno nie w iławskim LO pod okiem profesorów, pp. Rogalskiej czy Hertla. Ponieważ wtedy nie pisałbyś "napewno". PS. Słownik Języka Polskiego : "witacz -przydrożna konstrukcja z nazwą miasta, regionu, gminy itp., zwykle z napisem powitalnym".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bebechy 12 8 miesięcy temuocena: 52% 

  I po co ten napis po angielsku? Lepiej napisać po niemiecku, czy ukraińsku, więcej takich osób tutaj mamy jako gości :) a Anglików u nas jak na lekarstwo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~babcia 11 8 miesięcy temuocena: 23% 

  Vita to sok z buraka,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 10 8 miesięcy temuocena: 88% 

  Szału nie ma , średnio mi się podobają, już lepsze są te z lat 70-tych .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 9 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak, ładniejsza kompozycja przestrzenna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Super hit 8 8 miesięcy temuocena: 65% 

  Słabe jak burmistrz. Zupełnie nijakie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 7 8 miesięcy temuocena: 42% 

  Bardzo ładny projekt !!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 6 8 miesięcy temuocena: 20% 

  IŁAWA TO BOGATY GRÓD POD DAWIDEM BURMISRZEM NIECH NAM ZYJE I WYRASTA TEN NASZ DAWID OD PIASTA.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 5 8 miesięcy temuocena: 82% 

  Proponuję na rewersie również umieścić nazwę miasta, herb i pasy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i@ 4 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Nie lepiej zrobić coś raz a dobrze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Welcome to zaprasza 3 8 miesięcy temuocena: 84% 

  Moim zdaniem słaby projekt

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 2 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Polskiego dobrze nie znasz więc nie próbuj z Angielskim :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i@ 1 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Raczej WITA!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMADom seniora
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMALuxbud
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.965 sekundy