REKLAMAYasumi
REKLAMAPracownia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 marca 2023, 11:42 komentarzy 3

(Fot. UM w Zalewie/ZDW w Olsztynie.)

- Jest to historyczne wydarzenie dla naszej gminy - nie ukrywał podczas spotkania konsultacyjnego poświęconego planom kompleksowej przebudowy i modernizacji drogi wojewódzkiej nr 519 Burmistrz Zalewa Marek Żyliński.

W tej chwili stan tej drogi, z jednej strony łączącej Zalewo z ekspresową "siódemką", a z drugiej komunikującej to miasto z sąsiednim województwem pomorskim, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Do tego stopnia, że Gmina Zalewo może wręcz mówić o problemie wykluczenia komunikacyjnego. Ma się to jednak zmienić. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłosił wielomilionową inwestycję polegającą na przebudowie całego wskazanego odcinka, z uwzględnieniem obwodnicy Zalewa. Łącznie inwestycja ma objąć około 20 km.

Szczegóły omawiano na spotkaniu, jakie 23 marca odbyło się w Urzędzie Miejskim w Zalewie. 

Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, informował:

Przygotowujemy dwa bardzo ważne zadania. [Na podstawie] stanu nawierzchni, uwarunkowań ruchowych, przygotowaliśmy propozycje. Pan marszałek po analizie wskazał dwa zadania (zaraz po spotkaniu ogłosimy już przetargi). [Jedno z nich to] budowa drogi wojewódzkiej nr 519 od drogi nr S7 do granicy województwa wraz z obwodnicą Zalewa. Na dzisiaj nasza propozycja jest taka, że zmodernizujemy cały odcinek od drogi S7 do granicy województwa, a Zalewo zyska obejście obwodnicą. [Drugie zadanie to budowa obwodnicy Morąga - przyp. red.].

Jak wynika z informacji przedstawionych przez ZDW, od strony granicy województw pomorskiego z warmińsko-mazurskim obejście Zalewa ma się rozpocząć już przed Półwsią, a to ze względu na zwartą zabudowę tej miejscowości. Przewidywana długość całej projektowanej drogi to około 20 km. Ma ona mieć po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, z samodzielnymi ścieżkami rowerowymi o szerokości 2,5 m (łącznie ze ścieżką pieszą: 3 m).

- Dla nas inwestycja o wartości ponad 200-300 milionów złotych to jest ogromne wydarzenie, wręcz historyczne - powiedział w komentarzu dla Telewizji Mazury Burmistrz Zalewa Marek Żyliński.

Dzisiaj Zalewo, chociaż jest położone stosunkowo niedaleko trasy ekspresowej S7, nie posiada do niej dobrego dojazdu.

- Tu się świat urywa na "siódemce". Nie mamy ciągu łączącego Olsztyn, Łuktę, Morąg, Małdyty, Zalewo z województwem pomorskim - mówił Telewizji Mazury burmistrz Żyliński.

Konsekwentne inwestowanie w sieć dróg wojewódzkich, także na tych odcinkach, które przebiegają przez powiat iławski, zapowiedział marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin.

- Te inwestycje trwają już od kilku lat. Najpierw były Małdyty-Morąg, teraz realizujemy od Olsztyna aż do Morąga "pięćset dwudziestą siódmą", natomiast "pięćset dziewiętnasta" od Małdyt aż do granic województwa poprzez Zalewo też zapewni taką sieciowość międzyregionalną - powiedział Telewizji Mazury marszałek.

A podczas spotkania konsultacyjnego Gustaw Marek Brzezin podkreślił:

To faktycznie historyczna chwila. Jesteśmy w takiej chwili, że planować i inwestować trzeba perspektywicznie, nie doraźnie. Jeżeli już inwestujemy, to tak, aby problem był rozwiązany na 50 lat. Nie skaczemy po regionie, tylko zamykamy całe trasy.

Przetargi na "wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 519 stanowiącej obejście miasta Morąga" oraz na "wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania: Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 519 na odcinku od granicy województwa do Małdyt" zostały już ogłoszone.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Google Maps, ZDW w Olsztynie, Urząd Miejski w Zalewie.
Wideo: Urząd Miejski w Zalewie.

Zalewo w powiecie iławskim ma zyskać obwodnicę - w ciągu drogi wojewódzkiej numer 519. ZDW planuje przebudować cały odcinek od granicy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w Gajdach aż do węzła ekspresowej "siódemki" w Małdytach.

Od strony zachodniej obwodnica Zalewa rozpocznie się już w Półwsi. Budowa takiego obejścia będzie się wiązała ze zmianą przebiegu drogi wojewódzkiej. Natomiast za Zalewem w kierunku Małdyt "pięćsetdziewiętnastka" pobiegnie już po swoim obecnym śladzie.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAskup złomu

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Fdd 3 2 miesiące temuocena: 50% 

  Co na to powiat iławski...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak s5 2 2 miesiące temuocena: 63% 

  najważniejsze to co na to Lubawa, Gmina Rybno i powiat działdowski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gratulacje 1 2 miesiące temuocena: 94% 

  Super wiadomość!! Cały Jeziorak na tym zyska bo turyści z s7 zjadą spokojnie piękną drogą do zalewa następnie po dziurach i wąskiej drodze dojadą do Urowa i wjadą na nową piękną drogę wprost do iławy!!.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWlodkowic
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3285 sekundy