REKLAMAZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 kwietnia 2023, 09:49 komentarzy 34

(Fot. Archiwum własne.)

Jeden z kierowców iławskiego ZKM wyprosił pasażera z autobusu, bo mężczyzna miał ze sobą hulajnogę elektryczną. Czy postąpił słusznie?

Czytelnik i jednocześnie pasażer jest niezadowolony, bo - jak komentuje - wcześniej wiele razy przewoził e-hulajnogę i nie było z tym żadnego problemu. Natomiast prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie broni decyzji kierowcy, m.in. udostępniając sugestywne nagranie, na którym widać potężny wybuch i gwałtowny pożar znajdującej się w mieszkaniu hulajnogi elektrycznej.

Czytelnik poprosił o podjęcie tego tematu po tym, jak przed kilkoma dniami spotkała go dość nieprzyjemna sytuacja.

- 30 marca zostałem wyproszony z autobusu ZKM w Iławie przez kierowcę, który twierdził, że nie mogę przejechać, ponieważ mam hulajnogę elektryczną - opowiada mężczyzna (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Do tej pory (od ponad 2 lat) dziesiątki razy jeździłem z tą samą hulajnogą liniami ZKM bez żadnego problemu, trafiłem na tego kierowcę pierwszy raz w życiu. Zapytałem, z jakiego powodu mnie wyprasza - stwierdził, że przejazd z hulajnogą elektryczną jest wbrew zasadom bezpieczeństwa ppoż. i nie ruszy, dopóki nie wysiądę. Czy rzeczywiście jest to wbrew prawu lub regulaminowi ich przejazdów? - pyta Czytelnik i zauważa: Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejszym środkiem transportu, a nierzadko zdarza się sytuacja, w której wyładuje nam się bateria i musimy trafić na drugi koniec miasta, takich sytuacji może być więcej.

O komentarz poprosiliśmy szefa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie. W swoim stanowisku prezes Maciej Jaszczuk przyznaje, że aktualnie w stosownych dokumentach brak jest zapisów mówiących wprost o zakazie przewożenia w iławskich autobusach e-hulajnóg. Jednocześnie zapowiada uregulowanie tej kwestii i popiera decyzję podjętą w tej sytuacji przez kierowcę, powołując się na jego odpowiedzialność za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.

Oto szczegóły, które przedstawia Maciej Jaszczuk:

Regulacje w sprawie bagażu i przedmiotów przewożonych w autobusach komunikacji miejskiej w Iławie określone zostały w Uchwale nr XIX/214/20 Rady Miejskiej w Iławie z dnia 15 kwietnia 2020 r., w sprawie określenia przepisów porządkowych związanych z przewozem osób, bagażu ręcznego i zwierząt środkami lokalnego transportu zbiorowego realizowanego przez Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Iławie (Dz.U. Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 26.03.2020, poz. 2290).

Ponadto w każdym autobusie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie znajdują się ogólne Przepisy porządkowe dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.

Rzeczywiście ww. dokumenty literalnie nie zabraniają przewożenia hulajnóg elektrycznych, Uchwała zabrania przewożenia rowerów (§17, ust. 6). Ponadto w Uchwale znajduje się zapis zabraniający wchodzenia do autobusu w łyżworolkach lub wrotkach i innym sprzęcie tworzącym zagrożenie.

Pragnę także podkreślić, że jeśli urządzenie nie jest wymienione literalnie w przepisie, nie oznacza to, że nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa innych pasażerów. To właśnie kierowca jako osoba w danym momencie odpowiedzialna za to bezpieczeństwo może określić (stwierdzić), że dany przedmiot może stanowić takie zagrożenie.

W tym konkretnym przypadku działanie kierowcy autobusu było uzasadnione, ponieważ hulajnoga elektryczna może stanowić zagrożenie nie tylko dla przebywających w autobusie pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W głównej mierze chodzi tutaj o samozapłon akumulatora znajdującego się w urządzeniu, a także sam ciężar i gabaryt urządzenia, które w przypadku kolizji może w niekontrolowany sposób wyrządzić krzywdę innym pasażerom.

Szef iławskiego ZKM udostępnił nam też link do filmu przedstawiającego samozapłon hulajnogi elektrycznej w mieszkaniu (do obejrzenia pod tym linkiem; warto zobaczyć).

- Proszę wyobrazić sobie taką sytuację w zamkniętym, poruszającym się w ruchu ulicznym autobusie komunikacji miejskiej - komentuje Maciej Jaszczuk. - Reasumując, pragnę poinformować Państwa oraz czytelników, że Zakład Komunikacji Miejskiej w Iławie podjął już niezbędne starania o zmianę w przepisach regulujących przewóz takich urządzeń w autobusach komunikacji miejskiej.

W kontekście udzielonych przez prezesa ZKM informacji i komentarza można się domyślać, że chodzi dokładniej o wprowadzenie do stosownej uchwały Rady Miejskiej w Iławie zapisu mówiącego wprost o zakazie przewożenia na pokładzie miejskich autobusów w Iławie e-hulajnóg - analogicznie jak ma to miejsce w przypadku rowerów.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

34Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Łowca pedofili 34 10 miesięcy temu

  Z tym 35 to jakieś chore zjeby.Pozamykać w Tworkach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pandzia 33 10 miesięcy temuocena: 44% 

  To się nadaje do telewizji. Wyproszono mieszkańca z elektryczną hulajnogą z elektrycznego autobusu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~antek 32 10 miesięcy temuocena: 90% 

  pojazdy należy przewozić na lawecie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ekspert Energetyczny 31 10 miesięcy temuocena: 59% 

  Uprzejmie informuję że prąd, którym napędzany jest autobus, jest ekologiczny - z solara i wiatraka. Natomiast prąd z hulajnogi jest z węgla i zostawia ślad węglowy. A przy wybuchu jeszcze większy. Wybuchające autobusy zostawiają niski ślad węglowy. Kierowca postąpił słusznie. W nagrodę dostanie większy limit CO2 do wykorzystania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 30 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Ta hałastra tego nie zrozumie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie do Eksperta 29 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Fajnie , że jesteś ekspertem , bo liczymy na to , że ocenisz jaki napęd ma 35-ty , wieloletni komentator na tym forum , absolwent uniwersytetu zresztą . Ekolog z niego przedni , ale przede wszystkim osobnik , który rzuca na tym forum obelgami i wyzwiskami . Na jakimż napędzie może funkcjonować tenże osobnik ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a absolwent uniwersytetu co na to ? 28 10 miesięcy temuocena: 73% 

  już niejaki 35-ty szerzył swe katastroficzne prognozy , że węgla zabraknie i zbierał chrust . Tymczasem mamy wiosnę i jego prognozy jak zwykle okazały się kolejną bzdurą i pokazały jaki ten wieszcz jest nagi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie do Eksperta 27 10 miesięcy temuocena: 85% 

  a jaki napęd mają żaby z Rospudy , które to bronili nasi ekolodzy , wieszając się na drzewach a Francuzi po prostu je jedzą .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WD40 26 10 miesięcy temuocena: 69% 

  Też mi problem. Zastanawiam się jak by ten gość przeżył w czasach gdy w Iławie nie było hulajnóg, komunikacji miejskiej i wypasionych aut, którymi mamusie odwożą swoje pociechy do szkół tworząc korki w całym mieście. Na piechotę się chodziło i nikt nie narzekał .No pewnie, ż ktoś powie dzisiaj są inne czasy ale nie zauważyłem żeby ludzie byli szczęśliwsi ciægle słyszę tylko narzekanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzysiek 25 10 miesięcy temuocena: 76% 

  Co za skandal ja też chciałem wjechać samochodem osobowym i kierowca nie pozwolił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a co z łódkami ? 24 10 miesięcy temuocena: 64% 

  a łódź z napędem elektrycznym jest też ekologiczna .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Słuchaj 23 10 miesięcy temuocena: 55% 

  Jeżeli możesz złożyć go tak aby zajmował tyle miejsca co jedna noga pasażera to nie widzę problemu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mundek 22 10 miesięcy temuocena: 59% 

  "sam ciężar i gabaryt urządzenia, które w przypadku kolizji może w niekontrolowany sposób wyrządzić krzywdę innym pasażerom."Doprawdy? A wózki dziecięce? Hulajnogę podniesiesz jedną reką bez problemu - powodzenia z wózkiem. Argumentacja kompletnie nie trafiona. Moim zdaniem zakaz przewożenia ELEKTRYCZNYCH hulajnóg w ELEKTRYCZNYCH autobusach zakrawa na absurd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 21 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Wytęż swe komórki istoto to nie boli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Filomen 20 10 miesięcy temuocena: 33% 

  ... też tak myślę. Skutery też powinno się móc przewozić. Ale pod warunkiem, że się im akumulator wyczerpie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magdalena 19 10 miesięcy temuocena: 56% 

  Nowy prezes i już taka wtopa. W Warszawie też zabronili? Czasami zastanawiam się czy ZKM jest dla pasażera czy odwrotnie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 18 10 miesięcy temuocena: 57% 

  Dla pasażerów nie dla skuterów i hulajnóg ręce opadają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szach mat 17 10 miesięcy temuocena: 67% 

  Czy autobus ZKM był elektryczny? Jeżeli tak to kierowca powinien odmówić nim jazdy. Co by się stało jeżeli w trakcie jazdy zapalił się lub wybuchł akumulator takiego autobusu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paulo 16 10 miesięcy temuocena: 54% 

  Ja też jestem za kierowcą i Prezesem, bo teraz ludzie pchają się ze wszystkim,z psami, kotami, pojazdami itp.i do sklepu, użędu, autobusu, taxówki itd. A uważam że wszystko ma swoje miejsce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~Paulo 15 10 miesięcy temuocena: 0% 

  No właśnie Paulo, wszystko ma swoje miejsce. Ty też masz swoje miejsce, w szeregu i tylko tam. Nie potrafisz myśleć to lepiej nic nie pisz publicznie, bo to kocopoły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~med 14 10 miesięcy temuocena: 53% 

  Ty Paulo powinieneś przestudiować najpierw słownik ortograficzny, a później czepiać się ludzi z psami, kotami, etc. :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 13 10 miesięcy temuocena: 44% 

  Witaj w klubie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bingo 12 10 miesięcy temuocena: 62% 

  moja teściowa jest zagorzałą katoliczką i ja też jestem za gorzałą :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 11 10 miesięcy temuocena: 79% 

  A gówno! Ty gościu też powinien być napędzny elektrycznie...Miliony Tirów też, samoloty też? Owszem widzę małe samochody po miastach to owszem należy popierać. Ale, skoro przy każdym obecnie domu stoi tyle samochodów co mieszkanców i wszystka mlodzież dojeżdza do szkoł, mając 1-2 km, to mamy zagładę spalinową, nie mówiąc jakimi gratami są te samochody ile one palą. Za tę sprawę należy się zając. A gdzie przechadzka do szkółki dla zdrowia - tyle się mówi o tym zdrowiu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystkch 10 10 miesięcy temuocena: 72% 

  To wózek inwalidzki elektryczny tez nie pojedzie autobusem "samozapłon akumulatora a co z telefonami i e-papierosami widziałem że też możne wystąpić samozapłon

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 9 10 miesięcy temuocena: 33% 

  Energetyczne wózki nie jeżdżą autobusami. Walić ciebie nie wszystkich.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 8 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Idiotyzm. W dużych miastach nie do pomyślenia wyprosić kogoś z hulajnoga.deszcz zawsze może zaskoczyć. Co z tego że elektryczna? Za kilka lat wszystko będzie napędzane elektrycznie. Mógł co najwyżej poprosić o jej złożenie w celu zaoszczędzenia miejsca pasażerom. Ciemnogród Iławski

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Typowy przykład 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

  To ja z rowerem chce jechać jak deszcz będzie padać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xD 6 10 miesięcy temuocena: 71% 

  Czyli elektryczna hulajnoga jest zakazana w autobusie bo może się zapalić? A to nie tak, że te autobusy są elektryczne? XD

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lalala 5 10 miesięcy temuocena: 19% 

  Kretynem jesteś małolat. Więcej xD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 4 10 miesięcy temuocena: 63% 

  O rzesz k

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławiak 3 10 miesięcy temuocena: 56% 

  prezes do zwolnienia skandal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amelia 2 10 miesięcy temuocena: 45% 

  A ja trzymam stronę prezesa. Masz hulajnogę to nie pchaj się do autobusu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 1 10 miesięcy temuocena: 90% 

  Trzeba być zdecydowanym alo tak albo nie!!! Moim zdanie nie. Niestety ale robi się ciasno bowiem wózki z dziećmi są na pierszeństwie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3845 sekundy