ZDZ
REKLAMAinkubator
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 kwietnia 2023, 12:40 komentarzy 25
Na zdjęciu minitężnia w Głogowie. Urząd Miasta w Iławie wskazał nam ten obiekt jako podobny do tego, jaki powstanie w naszym mieście.

Na zdjęciu minitężnia w Głogowie. Urząd Miasta w Iławie wskazał nam ten obiekt jako podobny do tego, jaki powstanie w naszym mieście.

440 tysięcy złotych to budżet przeznaczony na realizację iławskiego "miniuzdrowiska", jak pisali w swoim wniosku jego autorzy, czyli minitężni solankowej, dostępnej nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców Iławy i gości i sprzyjającej zdrowiu układu oddechowego. Znamy szczegóły tej inwestycji, która zostanie zrealizowana w naszym mieście w ramach Iławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Minitężnia solankowa nad rzeką Iławką w Iławie to projekt - zwycięzca Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wniosek złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Iławscy Seniorzy, proponując, aby taka minitężnia powstała na placu rekreacyjnym nad Iławką, w pobliżu siłowni zewnętrznej i placu zabaw (bliżej mostku na Młynówce).

Kiedy można spodziewać się oddania tężni do użytku, jak orientacyjnie będzie wyglądał ten obiekt?Odpowiedzi na te i inne nasze pytania udzielił Mirosław Ruczyński z Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu Urzędu Miasta w Iławie.

Na jakim etapie są obecnie prace związane z realizacją w Iławie minitężni solankowej?

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na dokumentację projektową.

Kiedy można się spodziewać ogłoszenia przetargu na budowę minitężni?

W pierwszej kolejności w II kwartale zostanie ogłoszony przetarg na projekt i przyłącza, następnie ogłoszone zostaną przetargi na wykonanie tężni i przyłączy.

Czy będzie to realizowane w systemie "Zaprojektuj i wybuduj"?

Nie, projekt będzie realizowany w oddzielnych przetargach na dokumentacje techniczne i roboty budowlane.

Jaki termin zakończenia prac budowlanych oraz oddania obiektu do użytku przewiduje w tym przypadku urząd miasta?

Planowany termin zakończenia inwestycji: do końca 2023 roku.

Czy można wskazać istniejący obiekt, do którego będzie podobna iławska minitężnia (na przykład czy będzie podobna do minitężni w Lidzbarku Welskim, a może do tej w Kwidzynie, albo jeszcze innej, którą można by wskazać jako przybliżoną do minitężni planowanej w Iławie)?

Podobna tężnia została zrealizowana w Głogowie. Będzie to znacznie mniejsza tężnia od wymienionych.

Dodamy, że tężnia powstanie jeszcze w Lubawie - także z racji tego, że zwyciężyła (chociaż bez głosowania, bo była jedynym wnioskiem, jaki pozytywnie przeszedł proces weryfikacji) w tutejszym budżecie obywatelskim. W Lubawie również tężnia będzie realizowana w 2023 roku. Tutaj wartość projektu szacuje się na około 200 tysięcy złotych.


Tężnia jest to drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Nad nimi montowane są koryta opadowe, z których po rdzeniu spływa do umieszczonego na dole konstrukcji zbiornika pozostająca w ciągłym obiegu solanka. Wokół tężni powstaje aerozol bogaty w sole, który ma właściwości lecznicze oraz relaksacyjne. Orzeźwia w upalne dni oraz pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz osoby borykające się z różnymi schorzeniami, m.in. nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem zatok i alergiami. Czasami tężnie są nazywane „naturalnymi inhalatorami”.


Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: materiały prasowe.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ilaw 25 ponad rok temuocena: 100% 

  a kiedy zniknie eternit z Kuzni Talentow ??????????????????????????????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 24 ponad rok temuocena: 75% 

  Bzdurne wydatki na ten czas, ale co tam bawmy się dalej, bo przecież jest tak fajnie. Niestety, ale w tym mieście nic nie zmienia się na lepsze - stagnacja, marazm i tylko sklepów, oraz kolejnych bloków z wywindowanymi cenami przybywa. Brawo politycy każdej maści!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 23 ponad rok temuocena: 7% 

  A w mordę jeża! (może jerza - ten pierwszy mnie kuje) Jeszcze poczekajcie jeszcze się nie śpieszcie. Będziecie mieć nowego bura Dawida Kopaczewskiego, pomimo ze Michał został namaszczony na przyszłego bura. Ten pan od namaszczenia, nie ma ręki. Jednak jeśli Dawid przegra to tylko z kandydatem z PiS-u

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 1-go Maja 22 ponad rok temuocena: 88% 

  Niestety ma modernizację ul 1.go Maja (odcinek pod lasem) wciąż nie ma pieniędzy. Stara droga z betonowych płyt. Już poprzedni Burmistrz obiecywał, że zrobi z tym porządek. Ludzie spacerują ocierając się o przejeżdżające samochody. Dzieci choca tędy do szkoły. Dzisiaj na wsiach są dużo lepsze drogi i chodniki. Dziwne, że jeszcze żaden samochód nie spadł z tej skarpy. Są miliony na ale jazzowe i inne mało potrzebne/przydatne rzeczy. Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Wstyd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Inwestujmy z głową 21 ponad rok temuocena: 67% 

  Najpierw miasto powinno się zająć bezpieczeństwem, a dopiero później spełniać zachcianki i fanaberie mieszkańców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~senny 20 ponad rok temuocena: 73% 

  jeszcze sie taki nie urodzil co by wszystkim dogodzil!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? ? ? 19 ponad rok temuocena: 24% 

  ale ten to chyba tylko tęczowym dogadza .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikt 18 ponad rok temuocena: 26% 

  Zaraz jeszcze ktoś wyjedzie z parkingiem przy Nenufarze ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ciecia z dołu 17 ponad rok temuocena: 81% 

  Nie trzeba było kretyńskiej "jadaczki" otwierać w "oczekiwaniu na eksperta". Myślisz smarkaty, chamski obszczymurze, że wszystko ci wolno? Chciałeś, to masz co ci się należało. A jeśli zazdrościsz bogatego słownictwa, to także zostań absolwentem uniwersytetu. Choć ty ze swoją tępotą właściwie nadawałbyś się tam jedynie na ciecia zamiatającego uniwersyteckie podwórze. ..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oto słownictwo absolwenta uniwersytetu 16 ponad rok temuocena: 22% 

  PĘTAKU +TĘPOTA +IDIOTA +

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DO PONIŻSZEGO wszechwiedzącego 15 ponad rok temuocena: 30% 

  +DURNIU+DEBILU +BĘCWALE+SWE+ +ĆWOKU+TWYM+ to takie słownictwo przystoi histerykowi i absolwentowi uniwersytetu ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do poniższego debila 14 ponad rok temuocena: 64% 

  Jak nie masz durniu czym się zająć, to poświęć się chociażby dłubaniu w nosie. To jak zwykle lepiej ci wyjdzie niż wypisywanie swych tradycyjnych kretyńskich bzdetów. Co za pocieszny idiota... A za chwilę będziesz tradycyjnie się obsmarkiwał i mazgaił przed Redakcją, że ktoś cię debilu obraża. To wtedy przeczytaj sobie najpierw swe poniższe wypociny. Powtarzane z małpim uporem na tutejszych forach już dziesiątki razy. Ciekawe tylko po co? A przecież mogłeś bęcwale siedzieć cicho, skoro i tak nigdy nie jesteś w stanie wydalić z siebie niczego sensownego. Jesteś tępy pętaku zadowolony z odpowiedzi? PS. "Wulgarny komentator"? Czy widziałeś bredzący ćwoku w moich tekstach kiedykolwiek jakiekolwiek wulgaryzmy? A różne przymiotniki i określenia kierowane pod twym adresem, które że względu na swą przyrodzoną tępotę uznajesz za wulgaryzmy, są jedynie adekwatnym opisem twej na wskroś prymitywnej, kompletnie zidiociałej i wyjątkowo obrzydliwej osobowości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~poczekajmy spokojnie 13 ponad rok temuocena: 35% 

  jak wyjedzie to wszechwiedzący histeryk 35- ze wszechświetnymi teoriami swymi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~poczekajmy na eksperta wszechwiedzącego 12 ponad rok temuocena: 47% 

  35-ty , najbardziej wulgarny komentator na tym forum , jako absolwent uniwersytetu twierdził , że cmentarz w Iławie jest przy ulicy Kościuszki . Ale z niego jakiś kierowca niedzielny , bo myślał , że w Iławie jest tuczarnia , ale nie określił konkretnie w jakiej odległości np. od parowozowni .taki z niego histeryk .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 11 ponad rok temuocena: 32% 

  1. Babciu moim zdaniem ta tężnia jest potrzebna grupie ludzi tak samo jak chodnik. Można bez niego żyć, ale w głosowaniu koło ponad tysiąc głosów padło na ten projekt, więc znikąd się nie wziął. 2. Osoba pod nick 18 - były conajmniej dwa projekty skierowane do młodych ludzi związane z Dziką plażą. Jeżeli jednak nie chciało Ci się nawet ich poznać to pamiętaj, że milczenie jest cnotą, także na forach :)3. To były projekty obywatelskie. Osobiście uważam, że wygrał projekt słabo policzony i nudny, ale szanuję to, że zgarnął większość, bo wszyscy mogli głosować. Czemu jednak mieszać do tego urzędników, gdy ich głos liczył się tak samo jak i innych głosujących? Zaraz będziemy mówili, że z d... pogoda bo burmistrz nie załatwił lepszej. To taka delikatna odpowiedź do Dziadka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do jakich szkół uczęszałeś 10 ponad rok temuocena: 63% 

  milczenie cnotą ??? od kiedy ??? ja myślałem , że MOWA JEST SREBREM A MILCZENIE ZŁOTEM , ale cnotą ??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wnuczek Babci 9 ponad rok temuocena: 94% 

  a babcia twe wywody na temat cnoty ma gdzieś .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Babcia 8 ponad rok temuocena: 82% 

  Czy ta tężnia jest bardziej potrzebna od kawałka chodnika na ul Ostródzkiej .Dopóki ,dopóty senior nogi nie połamie to burmistrz nie widzi problemu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dowcip iberyjski 7 ponad rok temuocena: 96% 

  dopóty hiszpan nosi wodę , dopóki mu się ręka nie urwie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dziadek 6 ponad rok temuocena: 85% 

  najważniejsze to było zaprosić biedronia do Iławy , potem wybieg dla psów , Soundlake , zasponsorować olsztyńskie indyki , domki dla owadów ............... a Ty Babciu o chodniku piszesz ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 5 ponad rok temuocena: 94% 

  Fajna sprawa czekamy choć nie jesteśmy seniorami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~18 4 ponad rok temuocena: 66% 

  Dla seniorów wszystko, dla młodych nic. A później się dziwicie, że wyjeżdżają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dziki dzik 3 ponad rok temuocena: 22% 

  a co nam zaoferowały wściekłe macice ? burdel na ulicach ? wyzwiska ? obelgi ? takiej tęczowej dziczy już dziękujemy . NIECH WYJEŻDŻAJĄ ,,,,,,,,, droga wolna

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~domi nator 2 ponad rok temuocena: 35% 

  a dla młodych chwała komsomolcom z lgbt ..... czyli j...ć i w........ć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 1 ponad rok temuocena: 93% 

  BYŁO DAĆ PROPOZYCJE I NAMOWIĆ DO GŁOSOWANIA NA NIĄ, NAJLEPIEJ TYLKO PISAĆ NA FORUM JAK JEST ŹLE...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3655 sekundy