ZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 maja 2023, 08:46 komentarzy 8

(Fot. Gmina NML.)

Położony w Gwiździnach dworski majątek, należący niegdyś do rodziny Modrowów, po latach doczekał się gruntownego remontu. Po zakończeniu wszystkich prac ma zostać ponownie zasiedlony, ale - wraz z otaczającym zabytek rozległym, ogólnodostępnym parkiem, który ma zostać zrewitalizowany w następnej kolejności - ma w przyszłości stanowić nową atrakcję turystyczną nowomiejskiej gminy.

Prace renowacyjne, remontowe trwają już od ponad roku. Niebawem odrestaurowany gwiździński dwór Modrowów zostanie oddany do użytkowania - podaje Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie, który przez kilka lat zabiegał o realizację tej inwestycji u dyrektora olsztyńskiego oddziału KOWR.

- Generalny remont dworu i oficyny w Gwiździnach to jedna z ważniejszych inwestycji na terenie gminy NML - podkreśla Tomasz Waruszewski. - Przede wszystkim dawny dwór jest obok starych kościołów najcenniejszym gminnym zabytkiem. Nie doczekałby się remontu, gdyby nie decyzja dyrektora KOWR-u Grzegorza Kierozalskiego, za którą jestem mu bardzo wdzięczny.

Generalny remont budynków ma pochłonąć blisko 8 mln złotych. W ramach inwestycji wyremontowano dachy, położono pokrycie dachowe z blachy szlachetnej, docieplono poddasza, wykonano nowe tynki, położono nowe podłogi oraz glazurę w łazienkach i kuchniach, wymieniono stolarkę okienno-drzwiową oraz instalacje: c.o., elektryczną, teleinformatyczną. Ponadto zmodernizowano kotłownie i wyposażono je w nowoczesne piece na pellet. Ważniejsze roboty budowlane, które pozostały jeszcze do wykonania, to elewacja, schody oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Wkrótce kilkanaście rodzin będzie mogło zamieszkać w wyremontowanym dworze z drugiej połowy XIX wieku oraz w przynależnej do niego oficynie. Będzie tu 13 mieszkań (8 w dworze i 5 w oficynie). 

- Sam dworek będący częścią narodowej kultury niewątpliwie będzie atrakcją turystyczną promującą miejscowość i gminę - ocenia wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

W planach na przyszłość jest jeszcze rewitalizacja parku ze stupięćdziesięcioletnim drzewostanem, będącym integralną częścią dawnego dworu. Aktualnie w tej sprawie trwają ustalenia pomiędzy Gminą NML a KOWR-em. Po wykonaniu pielęgnacji drzewostanu, alejek i zamontowaniu ławek park miałby być ogólnodostępny dla mieszkańców. 


Przed II wojną światową w Polsce było około  20 tys. dworków. Komunizm przetrwało tysiąc, a tylko 200 z nich było zamieszkanych. Jednym z tych ocalałych i zamieszkanych dworków był właśnie ten w Gwiździnach, którego właścicielem w latach 1910-1945 była rodzina Modrowów. Po wojnie, w 1946 r., dwór wraz z majątkiem znacjonalizowano i wykorzystano do utworzenia PGR-u. Dwór ocalał w relatywnie dobrym stanie m.in. dzięki remontowi przeprowadzonemu w latach osiemdziesiątych przez ówczesnego dyrektora PGR Bogdana Łazukę.


Na podstawie informacji Tomasza Waruszewskiego/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Gmina NML.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Adam 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Nieźle-wyremontowany dworek za 8 baniek na mieszkania dla patologi.brawo NML

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Idealnie podobny do naszego z Kościuszki ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też iławiak 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Prawdopodobnie ten sam architekt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem- w dworku będą mieszkać patologie, dla których gmina nie ma mieszkań komunalnych?no szczyt wszystkiego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 4 ponad rok temuocena: 75% 

  Niestety po paru latach znowu będzie ruiną : ( Osiemset plus zdewastuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czas najwyższy 3 ponad rok temuocena: 100% 

  A kiedy wreszcie niezbędnego remontu doczeka się podobna z wyglądu, zaniedbana, iławska kamienica z ul. Kościuszki?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zainteresowany 2 ponad rok temuocena: 83% 

  Kogo kopnie ten zaszczyt i tam zamieszka?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolek 1 ponad rok temuocena: 25% 

  Sąsiady z Kijowa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6875 sekundy