REKLAMAMOS
REKLAMAPatrz

(Fot. KPP w Iławie.)

Pomimo upływu wielu lat na naszych terenach nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas spacerów w lesie.

W ostatnią sobotę (20 maja) policjanci z iławskiej jednostki otrzymali informację, że na terenie lokalnego lasu, podczas spaceru, jeden z mieszkańców miasta zauważył przedmiot przypominający wyglądem niewybuch. Na miejsce zgłoszonej interwencji pojechał funkcjonariusz z grupy minersko–pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Iławie. 

Policjant ustalił, że jest to pocisk przeciwpancerny, prawdopodobnie z zapalnikiem, 37 mm z okresu II wojny światowej. 

Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zabrali niewybuch, aby go zneutralizować.

Funkcjonariusze przypominają!

⦁    W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, tylko natychmiast zadzwonić na policję. 
⦁    Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji. 
⦁    Informując o niebezpiecznym znalezisku, należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia przedmiotu, określić, co zostało znalezione, opisać wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. 
⦁    Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. 
⦁    W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy rzeczywiście mamy do czynienia z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmedia expert
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4518 sekundy