REKLAMAKurza góra
REKLAMAPatrz

(Fot. KPP w Iławie.)

Leśnicy, policjanci, pracownicy cywilni z iławskiej komendy, strażacy, funkcjonariusze zakładu karnego, a także wiele innych osób chętnych włączyło się do akcji honorowego krwiodawstwa i zarejestrowało w bazie danych DKMS-u podczas czwartkowej akcji "Leśna kropla krwi", zorganizowanej w Nadleśnictwie Iława.

Oddana krew, która jest najcenniejszym i niezastąpionym lekiem, trafi teraz do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Takie akcje mają na celu popularyzowanie honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku kostnego.

W czwartek (25.05.2023 r.)  w Nadleśnictwie Iława została  przeprowadzona akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem "Leśna kropla krwi", połączona z rejestracją w Międzynarodowym Centrum Dawców Szpiku Kostnego.  


Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Natomiast szpik kostny jest potrzebny, aby ratować chorych na nowotwory krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego.


W akcję włączyli się m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, w tym Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Ostrowski, a także iławscy samorządowcy wraz ze swoimi pracownikami: Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek, jak również pracownicy sąsiednich nadleśnictw z Susza, Korpeli, Starych Jabłonek, Młynar, Spychowa, Lidzbarka i Olsztyna, w tym Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak i Dyrektor Zakładu Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Lasów Państwowych w Olsztynie Robert Kujawiak. Warto dodać, że do iławskiego nadleśnictwa, aby wspomóc akcję, przybyli również pracownicy firmy Ikea, którzy działają w klubie HDK – Szwed.


Do akcji krwiodawstwa zgłosiły się 44 osoby, z czego 37 oddało krew, przekazując w ten sposób prawie 17 litrów tego najcenniejszego leku. Natomiast w Międzynarodowym Centrum Dawców Szpiku Kostnego zarejestrowało się 20 chętnych.


KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAskup złomu

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMABratian
REKLAMASzkoła2
Artykuł załadowany: 0.4027 sekundy