wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 maja 2023, 19:38 komentarzy 17

Jeziorowcy czy Słoniki? Biało-niebiescy czy pomarańczowo-czarni? W Iławie ponad pół tysiąca kibiców obejrzało dziś po południu pucharowe starcie IV-ligowego Jezioraka Iława z III-ligową Concordią Elbląg. Stawka była wysoka - awans do wielkiego finału WPP.

Mecz półfinału Bank Spółdzielczy w Szczytnie Wojewódzkiego Pucharu Polski 2023
Iława, 31 maja.
Jeziorak Iława - Concordia Elbląg 1:2 (0-0)
0:1 - Joao Augusto (62')
1:1 - Hubert Szramka (85', z karnego)
1:2 - Joao Augusto (98', z karnego)

Jeziorak i Concordia po raz ostatni rywalizowali w ubiegłym sezonie IV ligi - wówczas jesienią w Iławie padł remis 1:1, zaś wiosną elblążanie zwyciężyli u siebie 4:1. Jako ciekawostkę można dodać, że w kadrze Jezioraka znajduje się kilku zawodników, którzy w przeszłości reprezentowali barwy Concordii. Są to Michał Kwiatkowski, Paweł Sagan, Rafał Kruczkowski czy Hubert Szramka, który reprezentował pomarańczowo-czarne barwy jeszcze jesienią tego sezonu.

Dziś Concordia gra w III lidze, broniąc się jednak przed spadkiem. Zespół, jak sam komentuje, gra teraz na dwa fronty - po pierwsze chce się utrzymać w III-ligowym gronie, a po drugie - powalczyć o regionalny puchar. O pucharowe zwycięstwo swój wielki mecz grali dzisiaj także gospodarze. W lidze Jeziorak na pewno odczuwa niedosyt - ostatnia przegrana z Tęczą Biskupiec kosztowała zespół spadek z podium. Pozostało grać o pełną stawkę w pucharach.

Dzisiaj na Sienkiewicza do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis. Ale pomimo braku goli było to dobre spotkanie, które mogło podobać się kibicom. A ci nie zawiedli, licznie przychodząc na Sienkiewicza - frekwencję szacujemy na około 500 osób. Sympatycy Jezioraka nie mogli się nudzić - gospodarze od początku zaatakowali i tworzyli groźne sytuacje, tylko brakowało wykończenia. Concordia też dwukrotnie była bliska strzelenia bramki, ale znakomite interwencje golkipera biało-niebieskich uchroniły zespół przed utratą gola.

Chociaż w tym meczu faworytem była Concordia, to Jeziorak grał odważny i dość ofensywny futbol. Niestety - raziła nieskuteczność. Za to w 62. minucie, gdy goście przejęli piłkę, udało im się poprowadzić szybką kontrę i trzeba było tylko chwili, aby Mateusz Szmydt znalazł się z piłką pod bramką iławian. Posłał ją wzdłuż, a akcję wykończył skutecznym strzałem Joao Augusto. Jeziorak w tym momencie nie miał już nic do stracenia i szukając swojej szansy na wyrównanie, wychodził na połowę przeciwnika i podejmował coraz większe ryzyko. Były okazje, ale wciąż brakowało wykończenia. Pogroziła też Concordia - tak jak w 80. minucie, kiedy przyjezdni byli bliscy zdobycia bramki bardzo podobnej do tej na 0:1.

W zespole z Iławy najaktywniejszy był dziś Rafał Kruczkowski, który - faulowany w polu karnym - w 84. minucie zdobył dla Jezioraka rzut karny. "Jedenastkę" wykonał pewnie i skutecznie Hubert Szramka i... mecz na kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry zaczął się od nowa! Niestety, już w doliczonym czasie gry w ferworze walki Kacper Kłosowski dostał czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko po tym, jak arbiter dopatrzył się w jego zagraniu w polu karnym faulu. Czerwony kartonik otrzymał też trener iławian Daniel Madej po tym, jak ta decyzja sędziego wprawiła go we wściekłość.

Dogrywkę dwa razy po 15 minut iławianom przyszło więc grać w "dziesiątkę" i bez szkoleniowca. Po sytuacji z 98. minuty spotkanie wydawało się już rozstrzygnięte. Po faulu w polu karnym arbiter podyktował kolejny w tym spotkaniu rzut karny - tym razem dla gości. Pewnym egzekutorem był Joao Augusto i Concordia wyszła na prowadzenie przy stanie 1:2. Ten wynik utrzymał się do końca - to Concordia Elbląg wystąpi w finale Wojewódzkiego Pucharu Polski.

Jeziorak Iława: Kacper Włodarczyk - Arkadiusz Kuciński, Hubert Leszczenko, Kacper Kłosowski, Jakub Górski, Tomasz Sedlewski, Rafał Kruczkowski, Michał Kwiatkowski, Hubert Szramka, Maciej Banaszek, Radosław Galas. Rezerwa: Bartosz Urban, Igor Zieliński, Koto Imamoto, Marcel Abramczyk, Krzysztof Kressin, Borys Piórkowski.

Concordia Elbląg: Jakub Wąsowski - Tomasz Szawara, Sebastian Weremko, Mateusz Zielecki, Radosław Bukacki, Radosław Nowicki, Mateusz Szmydt, Eryk Jastrzębski, Łukasz Kopka, Joao Augusto, Michał Góral. Rezerwa:  Adrian Jasienecki, Dominik Czacharowski, Oskar Bartosiński, Szymon Drewek, Michał Błaszczyk, Maciej Kaczorowski, Jakub Rękawek.

W drugim półfinale (dziś o godzinie 20:00) zmierzą się DKS Dobre Miasto i Tęcza Biskupiec.

A wielki finał WPP 2023 odbędzie się 24 czerwca w Biskupcu.

Tekst i zdjęcia: Info Iława.

"Najważniejszy mecz w sezonie". Jeziorak Iława podejmował Concordię Elbląg w półfinale WPP 2023.