REKLAMApluszak
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 czerwca 2023, 11:58 komentarzy 13
Powiatowy Szpital w Iławie podsumował trudny 2022 rok.

Powiatowy Szpital w Iławie podsumował trudny 2022 rok. (Fot. Archiwum własne.)

Tzw. dług zdrowotny zaciągnięty podczas pandemii i problemy kadrowe, które wstrzymały pracę niektórych oddziałów i zakłóciły pracę innych - to największe z wyzwań, z jakimi przyszło się mierzyć szpitalowi w Iławie w 2022 roku. Placówka mówi też o "nadzwyczajnym wzroście kosztów udzielania świadczeń", co wynika m.in. z podniesienia na mocy ustawy płac pracowników służby zdrowia, a - co podkreślił iławski szpital - nie jest w pełni rekompensowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Edukacja, opieka zdrowotna, rynek pracy, drogi - informacje o tych ważnych dziedzinach życia znajdziemy już w najnowszym "Raporcie o stanie powiatu iławskiego za 2022 r.". Na początek przyglądamy się sytuacji w służbie zdrowia.

Jak wygląda podsumowanie minionego roku w Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie - największej i najważniejszej placówce systemu opieki zdrowotnej w naszym powiecie? Szpital - tak jak wiele innych w całym kraju - mówi m.in. o zjawisku tzw. długu zdrowotnego. (Jest to pogorszenie się stanu zdrowia Polaków w różnych obszarach w wyniku zmniejszonej dostępności do usług zdrowotnych w długim okresie, gdy siły służby zdrowia były skoncentrowane na walce z koronawirusem). Szpital podsumowuje też problemy kadrowe, których doświadczał w trakcie minionego roku i nie ukrywa, że i tej placówki nie omija galopująca inflacja.

Całe podsumowanie poniżej.

Rok 2022 nie należał do najłatwiejszych. Spłata długu zdrowotnego zaciągniętego przez społeczeństwo podczas pandemii powodowała konieczność dostosowania się do zmienionych realiów, a dodatkowo dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne i organizacyjne nie ułatwiało tego zadania. 

Niestety nie udało nam się uniknąć problemów związanych z brakami kadrowymi w zakresie kadry medycznej – lekarskiej. W trakcie roku zamknięte były oddziały pediatryczny i położniczo-noworodkowy oraz w ograniczonym zakresie pracował oddział wewnętrzny. Aby wykorzystać i utrzymać personel pielęgniarski w miejsce oddziału covidowego uruchomiono oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej. 

Niezmiennie w ciągu całego roku Szpital kontynuował realizację programu Profilaktyka 40 plus. Jest to program skierowany do osób powyżej 40. roku życia, który przewiduje od 8 do 12 rodzajów badań w trzech pakietach.

Szpital Powiatowy w Iławie ze względu na strukturę realizowanych świadczeń medycznych nie uniknął problemów w zakresie sfinansowania nadzwyczajnego wzrostu kosztów udzielania świadczeń. Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., 57 poz. 1352) szpitale zostały zobowiązane do podniesienia od 1 lipca 2022 r. wynagrodzeń do poziomów określonych w ustawie. Środki finansowe na wzrosty wynagrodzeń miały zostać przekazane szpitalom poprzez zmianę sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, uwzględniającą nadzwyczajny wzrost kosztów udzielania tych świadczeń. 

Tymczasem przyjęty przez NFZ sposób rozliczania wzrostu kosztów spowodował, że wystąpiło znaczne niedoszacowanie co do wysokości środków finansowych przekazanych szpitalowi. Aktualnie nie pokrywają one nie tylko wzrostów wynagrodzeń wynikających z ustawy, ale nie uwzględniają również kosztów wzrostu wynagrodzeń osób udzielających świadczeń zdrowotnych na podstawie umów cywilnoprawnych czy rosnącej inflacji. Rozmowy prowadzone z wojewódzkim oddziałem NFZ na ten moment nie przynoszą rezultatu.

Źródło: Powiatowy Szpital w Iławie/za "Raportem o stanie powiatu iławskiego za 2022 r.".
Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
Swojak

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~..... 13 ponad rok temu

  Poprzednia Pani Dyrektor chwaliła się nadzwyczajnymi środkami, które zostawia. Czy rzeczywiście były, a jeśli tak, na co je wydano. Przecież szpital miał rok rocznie zysk od kilku lat - czy rzeczywiście były pieniądze na kontach, czy też były to pieniądze tylko na papierze? Ciekawe ile wynosi średnia pensja poszczególnych grup pracownikow?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KAT 12 ponad rok temuocena: 100% 

  DO SZPITALA ZAWSZE SIĘ WCHODZI, ALE NIE ZAWSZE WYCHODZI, BOWIEM MAMY WERSJĘ Z WYJŚCIEM NOGAMI DO PRZODU.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Morfeusz 11 ponad rok temuocena: 67% 

  Dołączyłbym jeszcze cudowna opiekę w ambulatorium za którą nie wiadomo za co płacimy. Ale dług trzeba spłacać tylko nie wiadomo za co ponieważ ten szpital w większości to porażka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Że co? 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Ale przecież szpital miał tak wielkie oszczędności! Co się z nimi stało?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jasiek 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Może premie, może podwyżki? Zapytaj w trybie dostępu do informacji publicznej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zniesmaczony 8 ponad rok temuocena: 59% 

  Co za bełkot... "Spłata długu zdrowotnego zaciągniętego przez społeczeństwo podczas pandemii...", że niby między innymi ja zaciągałem dług zdrowotny??? To jakaś farsa, tak samo jak cały ten szpital i system opieki zdrowotnej w tym kraju, który poza ssaniem kasy od obywali do niczego się nie nadaje.. Tłumaczenie warte tyle, co obsługa pacjenta w tym przybytku. Czyli nic.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ny rewes 7 ponad rok temuocena: 100% 

  a 35-ty nadąty i rozdąty to pewnie wszystkim pały wstawi z histerii , bo tylko on wie wszystko najlepiej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do łba pustego powyżej 6 ponad rok temuocena: 100% 

  a dęty chyba smak stracił , że tak zniesmaczony , a jego tłumaczenie jest nic nie warte . Bo czytając niżej okazuje się , że to ćwok o zjełczałej mózgownicy , który nie jest w stanie spłodzić nawet bobka .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jasiek 5 ponad rok temuocena: 78% 

  Dęty? W sensie, że orkiestra dęta? W Iławie jest ich nawet parę. Może to więc pomyłka?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego bełkoczącego niżej 4 ponad rok temuocena: 38% 

  Czyli kogo tępy matole? Wszystko cokolwiek ukazuje się na forach infoilawy kojarzy ci nieustannie z "komentatatorem najaktywniejszym"? Masz jakąś dokuczliwą,, swędzącą alergię twoich aż dwóch szarych komórek? Ciekawe jak wobec tego czuje się prawdziwy autor powyższego wpisu... A nie przyszło ci ćwoku do zmurszałej i zjełczałej mózgownicy, że "najaktywniejszym komentatorem" jesteś właśnie ty? Ponieważ pieprzysz swoje kretyńskie androny wszędzie gdzie się tylko da. Zawsze te same idiotyzmy. I wszędzie, nieodmiennie, poza nimi nie masz nic do napisania... Ponieważ jakbyś się nie naprężał i nadymał, to z twojego pustego łba nic nigdy nie da się wydalić. Nawet najmniejszego tekstowego bobka...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bełkot jest bełkotliwy . 3 ponad rok temuocena: 62% 

  " Co za bełkot " to słownictwo komentatora najaktywniejszego . Tak samo jak słowo DĘTY , którego nikt inny nie używa tylko on . DĘTYCH tekstów swych wstawia tu całe setki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~smacznego 2 ponad rok temuocena: 69% 

  bełkot jest znany i popularny .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 0 1 ponad rok temuocena: 91% 

  Ważne, że jest na co zrzucić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4048 sekundy