ZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 czerwca 2023, 11:52 komentarzy 14
Brak podjazdów uniemożliwia osobom na wózkach samodzielne poruszanie się po cmentarzu. Czy da się je zbudować?

Brak podjazdów uniemożliwia osobom na wózkach samodzielne poruszanie się po cmentarzu. Czy da się je zbudować? (Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Już od wielu lat w Iławie jest sukcesywnie poprawiana infrastruktura na cmentarzu komunalnym przy ulicy Ostródzkiej - kolejne lata przynoszą tutaj kolejne metry utwardzonych ścieżek i alejek. Czy przy okazji realizacji tych inwestycji pamięta się o osobach z niepełnosprawnościami? Na ten problem ostatnio zwrócił nam uwagę Czytelnik; miasto, poproszone o komentarz, odpowiada.

- Powstają nowe nawierzchnie alejek na cmentarzu przy ulicy Ostródzkiej. Przy tej okazji aż się prosi o jakieś udogodnienia dla osób na wózkach! - zgłosił Czytelnik.

d

A komentarza w tej sprawie w imieniu miasta udzieliła Magdalena Szcześniak, kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu w Urzędzie Miasta w Iławie.

Jak poinformowała, obecnie realizowana inwestycja obejmuje utwardzenie istniejących ścieżek i ma poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników cmentarza. 

- Budowa podjazdów i pochylni dla osób z niepełnosprawnościami ze względu na ukształtowanie terenu oraz dostępną przestrzeń jest ograniczona z uwagi na przepisy - zastrzega przedstawicielka ratusza. - Projektowane pochylnie powinny odpowiadać warunkom technicznym, które wskazują, że ich nachylenie nie może być większe niż 6%. Tak też było w poprzednich latach, dlatego w istniejących już ciągach nie zaprojektowano pochylni. 

Jednocześnie urząd podkreślił, że cmentarz przy ul. Ostródzkiej posiada wejścia, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami dostęp w obrębie poszczególnych jego sektorów, a Magdalena Szcześniak, w imieniu magistratu, obiecuje:

Przy realizacji kolejnych etapów dołożymy wszelkich starań, aby uwzględnić udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w takim zakresie, na jaki pozwolą uwarunkowania terenu oraz obowiązujące przepisy budowlane. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: nadesłane przez Czytelnika.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jola 14 ponad rok temuocena: 100% 

  Zwykły podjazd, jaki jest przy Galerii Jeziorak. To już rozwiąże problem. Teren jest jaki jest i brak podjazdów jakichkolwiek nie są wytłumaczeniem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 13 ponad rok temuocena: 33% 

  To niech to będzie podjazd do wózków dziecięcych jak jest problem z nazewnictwem. Poprostu nie ma dobrej woli ze strony tzw włodarzy. Przypominam że na cmentarz też chodzą osoby z małymi dziećmi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zofija 12 ponad rok temuocena: 75% 

  koniec cmentarza w kierunku ul Rzemieslniczej a z dolu ogrodki dzialkowe.Woda splywajaca z gory niby to po drozce? z ubitej gliny splywa z gory i podmywa pomniki, a w swiezych grobach wymywa piasek i eobia sie dziury. Za chwile kilka pomnikow bedzie sie przewracalo bo nawet tzw legary sa podmyte na ktorych jest oparta dalsza czesc pomnika. Kto za to odpowiada, bo rozumiem ze oplaty ktore pobierane sa od rodzin ktorzych bliscy tam leza sa tez przeznaczane na wykonanie pewnych prac zwiazanych z bezpieczenstwem i w razie zawalenia sie pomnika pokrycia kosztow . Nie rozumiem .. co robi zarzadca nieruchomosci?.. Ale ja czekam co dalej bedzie sie dzialo bo zapowiadaja opady deszczu..... i zapewniam , ze nie zostawie tej sprawy..... A co z grobami ,gdzie nie ma bliskich itp. Sa zasmiecone ,zarosniete i praktycznie od kilku lat robi sie na tym grobie smietnik.!!!! Zarzadco , masz pracownikow niech to uprzatna bo to swiadczy tylko o Panu jako gospodarzu!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fela 11 ponad rok temu

  do Jakuba. Tak .. o miejsce spoczynku dba rodzina a o teren przy grobach , inaczej miedzy grobami i niby alejce to kto ma dbac? rodzina czy zarzadca cmentarza!!!! Prosze przejsc sie od ostatnieggo wejscia na cmentarz od strony ogrodow w kerunku ul, Rzepnikowskiego... Tam dopiero beda odszkodowania za zniszczone nagrobki, ktore sa podmyte przez nieurgulowany splyw wody z gorki. Woda splywa po twrdej glinie pomiedzy groby. Pechem spoczywajacych tam ludzi jest to ze teren jest kaskadowy i co niektorzy z rodzin chcacy zabezpieczyc swoje pomniki nie patrzy na skutki.. A wystarczy doslownie 20 mb uregulowac splyw wody z gorki. i byloby po klopocie......ale to dla zarzadcy cmentarza dodatkowy koszt i mniejszy zysk z pieniedzy wynegocjowanych w przetargu. Po dzisiejszych opadach specjalnie pojechalam sprawdzic jak wyglada sytuacja przy grobach .. SKANDAL, !!!! Drogi zarzadco ... do zobaczenia w terenie... Przyznaje racje Zofii......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 10 ponad rok temuocena: 40% 

  O miejsca spoczynku dba rodzina a nie administracja proszę przeczytać regulamin później się wypowiadać .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miłośnik takich parków 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Oczywiście zgodnie z oświadczeniem urzędu są możliwości wejścia osób niepełnosprawnych na poszczególne sektory. Wystarczy po odwiedzeniu grobu w dolnej części cmentarza objechać ulicą Ostródzką i Jana Pawła 2

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qaz 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Niepełnosprawnych na wózku jeszcze tam nie widziałem, ale sporo osób wchodzi z rowerami. Może dla nich jakiś podjazd uda się zrobić, żeby łatwiej się rower wprowadzało?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dariusz 7 ponad rok temuocena: 60% 

  Najlepiej zostawić piaszczyste drogi i po błocie chodzić ! Ogarnijcie się ludzie jak nic się nie robi to źle a jak robi się cokolwiek to jeszcze gorzej !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 6 ponad rok temuocena: 44% 

  Jak coś się sp...li najlepiej dodać hasło "jak nic się nie robi to źle a jak robi się cokolwiek to jeszcze gorzej". To zawsze działa i powinno być hasłem wyborczym obecnego włodarza i jego przydupasów!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ARECKI 5 ponad rok temuocena: 20% 

  Jak zwykle głupota ludzka widzę robić a nie zrobić porządnie marnowanie tylko naszych pieniędzy żenada spokczuje osobom nie pełnosprawnym widzę burmist ma to głęboko w ..... Niech se radzą a mam nogi więc przejdę taka prawda ogarnij się panie burmistrzu miłego dnia życzę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 4 ponad rok temu

  Sektor G byście zobaczyli!!! 20 lat czekania i chodnik na wysokości kolan osoby dorosłej i pod górkę!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a może napowietrzny wyciąg? 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Skoro nachylenie nie może być większe niż 6%, to podjazd musiałby się kończyć chyba gdzieś na polu za obiektem nowego zespołu handlowego, za obwodnicą Jana Pawła. Byłyby więc pewne trudności komunikacyjne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~"a może" do XD 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Masz słuszną rację. Teleporter jest o wiele ciekawszą koncepcją. Oczywiście pod warunkiem, że będzie działał z tzw. prędkością warpową, czyli nadświetlną. I żeby go od razu miejscowi wandale nie zdewastowali i nie pomazali mazajami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XD 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Lepiej teleporter ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3929 sekundy