REKLAMAprofi
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 czerwca 2023, 10:47 komentarzy 2
Iławska Kupalnocka powróci na Wyspę Młyńską w Iławie w niedzielę, 25 czerwca.

Iławska Kupalnocka powróci na Wyspę Młyńską w Iławie w niedzielę, 25 czerwca. (Fot. archiwum organizatora.)

Przed nami iławskie obchody Nocy Kupały - jednego z głównych ludowych świąt wschodnich Słowian, czczone jako dzień przesilenia letniego. Organizatorzy, Stowarzyszenie W Kręgu, tradycyjnie zapraszają na Wyspę Młyńską. Co przygotowali?

M.in. piknik pokoleń, ognisko, opowieści, pochodnie, wianki i instrumenty etniczne. Będzie też mała wystawa prac artystycznych członków i przyjaciół Stowarzyszenia. Będą to rzeźby, obrazy, wypalanki, dekoracje, ale i wyroby z tego, co oferuje natura. Po raz pierwszy odbędzie się również konkurs z nagrodami na najładniejszy wianek.


To będzie spotkanie z tradycją.


Podobnie jak w poprzednich latach - impreza będzie miała charakter międzypokoleniowego pikniku. W tym roku na uczestników, oprócz ogniska i biesiady, czekać będą tradycyjne warsztaty sztuki ludowej i pokazy lokalnych artystów.

 • Specjalnie na życzenie wielu iławian na Wyspie rozłoży swoje motankowe koce Kama i zaprosi do wspólnego tworzenia słowiańskich lalek. Będą ziarnuszki, zadanice i wiele innych fajnych bab.
 • A jeśli mowa o spotkaniu z tradycją, to nie byłoby Kupalnocki bez wianków, których warsztaty wyplatania poprowadzi Julia nie bez powodu nazywana regionalną "królową" w tej dziedzinie.

f

- Wśród naszych członków mamy wielu artystów i zamierzamy się nimi chwalić - komentują członkowie Stowarzyszenia. - Podczas wydarzenia odbędzie się miniwernisaż wszelkiego rzemiosła związanego z tradycją, duchowością i folklorem. Na szczególną uwagę zasługuje nasz projekt "Kamienie Przodków", czyli ręcznie kute w kamieniach polnych symbole i rzeźby. Projekt koordynuje i wykonuje Marcin, artysta-rzeźbiarz.

Będzie strawa dla oczu, ducha i brzucha... ale również dla ucha, a to za sprawą bębnów, które zaczarują Was brzmieniem starodawnych tonów, a jeśli zbierze się kilku bębniarzy - utworzony zostanie prawdziwy krąg bębnów. Zabierajcie ze sobą wszelkie posiadane instrumenty, niech żyje spontaniczność!

Całości dopełniać będzie "biały duch", unikatowy na skalę Polski druid. Emrys jako lokalny opiekun legend i tradycji opowie o istocie świętowania letniego przesilenia, o wartości tych obchodów i o tym, czym tak właściwie jest Kupalnocka, znana także jako Sobótka czy Noc Świętojańska. Ogień i biesiada sprzyjają rozmowie, więc chętnie odpowie także na Wasze pytania.


Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie darmowe. Uczestnicy będą mogli zabrać do domów swoje lalki i wianki. 

Uwaga! Do ekipy warsztatowej mogą dołączyć dodatkowe koce, stoły i stanowiska. Stowarzyszenie zaprasza artystów, twórców i wszelkie organizacje do pokazania swoich działań/produktów. Dajcie znać - zorganizują przestrzeń! 


Po warsztatach wianków rozpalone zostaną pochodnie i w asyście bębnów i dźwięku rogu chętni będą rzucać wianki do wody.

- Zapraszamy! Spędźmy ten wieczór wspólnie, odkrywając nasze wspólne korzenie. Bądźmy blisko natury i bliżej siebie - zapraszają organizatorzy.


Iławska Kupalnocka powróci na Wyspę Młyńską w Iławie w niedzielę, 25 czerwca. W Kręgu rozpala swoje coroczne ognie o 17:00.


REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ferdek 2 8 miesięcy temuocena: 60% 

  ale nie mówi się kupały , tylko kupowały .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ui8 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Polacy to Słowianie Zachodni i też znają ten zwyczaj. Nie wiem czemu na wstępie piszecie o Słowianach Wschodnich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8069 sekundy