REKLAMAfredom
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 czerwca 2023, 14:41 komentarzy 13
Zarząd Powiatu Iławskiego z wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok.

Zarząd Powiatu Iławskiego z wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok. (Fot. Archiwum własne.)

To był rok pełen wyzwań, mimo to powiat dokładał starań, aby nie zwalniać inwestycyjnego tempa - tak podsumował miniony, 2022 rok, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.

Okazją do tego, aby do minionego roku wrócić, była dzisiejsza - absolutoryjna sesja Rady Powiatu Iławskiego.

Głosowania w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Iławskiego wotum zaufania i absolutorium nie były jednomyślne (wyniki głosowań na dostępnych poniżej załącznikach), ale osiągnięto wymagane większości głosów.

Podsumowując miniony rok, starosta podkreślił wyzwania będące skutkiem wybuchu za naszą wschodnią granicą wojny. Samorząd powiatu, jak mówił, włączył się w pomoc uchodźcom, uruchamiając w byłej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ulicy Kościuszki w Iławie ośrodek dla osób, które uciekły przed wojną. Schronienie znalazło tam około 100 osób. Potrzebujących otoczono opieką nie tylko materialną, ale i - w miarę potrzeb - psychologiczną.

Wysoka inflacja i będący jej skutkiem wzrost kosztów bieżącego utrzymania - to kolejna z trudności, wymienionych przez starostę. 

- Mimo to mam nadzieję, że mieszkańcy ocenią 2022 rok jako czas trafnych decyzji. Staraliśmy się skutecznie pozyskać środki ze wszystkich możliwych źródeł i nie hamować inwestycji - podkreślał Bartosz Bielawski.

Na inwestycje samorząd Powiatu Iławskiego przeznaczył w minionym roku 24,5 mln zł. Z tego 20,3 mln zł stanowiły wydatki na drogi. Pozyskano ponad 6,1 mln zł zewnętrznych środków.

Już po głosowaniach starosta dodał, że finansowanie samorządów uległo zmianom. Przyznał, że nie jest możliwa realizacja wszystkich potrzeb.

- Mimo to udało nam się zainwestować pokaźne środki, w drogę, w oświatę - mówił starosta, dziękując na udzielone wotum zaufania i absolutorium.

Do uwagi o finansowaniu odniósł się radny Piotr Jackowski (PiS), który dowodził, że finansowanie ze strony rządu, z różnych programów, w tym 500 Plus, a także środków na żłobki czy drogi, było na wysokim poziomie. W odpowiedzi starosta zaapelował, aby w samorządzie nie wprowadzać do debaty politycznych podziałów. Do "pieniędzy od rządu" odniosła się też radna Ewa Junkier. "To są nasze pieniądze, z podatków, to nie jest tak, że pan premier, z tej czy innej opcji, daje z własnej kieszeni", stwierdziła radna. 

Poniżej, jak załączonych materiałach, można zobaczyć, jak w sprawie wotum zaufania i absolutorium głosowali radni.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Do radnej Junkier 13 ponad rok temuocena: 0% 

  Każdy nastolatek wie,że istnieje koło ekonomiczne,więc proszę się nie kompromitować tymi kieszeniami. Pytanie, ....a czy rząd PO,tak z dochodu narodowego wspierał Polaków? Dzielili dochód narodowy między własne kieszenie, proszę pani. Więc ten sarkazm jest nie na miejscu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 12 ponad rok temuocena: 53% 

  Zeby zostac etatowym czlonkiem zarzadu trzeba skonczyc Komunistyczny WUML , wieczorowy uniwersytet Marksizmu i Leninizmu i miec charakter. I popierac katastroficzny stan powiatu , drogi , kliki , zaniedbania w sluzbie zdowia itd

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kaczyński 11 ponad rok temuocena: 50% 

  nie ma takich wymagań to kłamstwo, można nic nie skończyć albo tak jak ty 4 klasy podstawówki w 10 lat. A tak na marginesie to śmierdzisz...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~----- 10 ponad rok temuocena: 79% 

  Ciekawe, co trzeba zrobić, aby zostać członkiem Zarządu Starostwa.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmmm 9 ponad rok temu

  Taki etacik to, jak wygrana w totolotka. Szkoda tylko, że na te stanowiska nie ma otwartych konkursów z udzialem np. RIO lub NIK, jako obserwatorów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~/// 8 ponad rok temuocena: 62% 

  Trzeba być w PO a wcześniej w PZPR.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 7 ponad rok temuocena: 0% 

  A od czego jest policja? Radni mają uciszać smarkaterię ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mar. 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Uciszyć trzeba właściciela tej firmy żeby nie pozwalał na takie bezczelne zachowanie pracowników.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 5 ponad rok temuocena: 56% 

  Nie myślałem ze tak daleko rozsądną macię radną EWĘ, która mówi: "To są nasze pieniądze, z podatków, to nie jest tak, że pan premier, z tej czy innej opcji, daje z własnej kieszeni" Od początku świata tak było, że nigdy premier z własnej kieszeni ich brał. Ależ ona się popisuje. Aby tylko rząd szkalować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 4 ponad rok temuocena: 75% 

  Czyli wypowiedzenie prawdy to teraz wg pisu szkalowanie? Ten Twój ukochany rząd odcina finansowanie samorządom, żeby potem "wiernym" gminom i powiatom "oddać" w rządowych programach. A wiesz po co? Żeby potem walnąć jedną czy drugą tablicę przy drodze, że inwestycja została sfinansowana ze środków miłościwie nam panującego i wspaniałomyślnego rządu jego cesarskiej wysokości z Żoliborza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 3 ponad rok temuocena: 73% 

  A może szanowni radni powiatowi pomogą mieszkańcom Królowej Jadwigi w Iławie którzy są terroryzowani halaśliwą muzyką od rana do wieczora z Media Expert? Będziemy bardzo wdzięczni jeśli o nas zadbacie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 2 ponad rok temu

  To bardziej do radnego miejskiego, z Waszego okręgu ta prośbą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewka 1 ponad rok temuocena: 60% 

  Przecież w pobliżu Media Expert mieszka jeden z bardzo znanych Radnych. Na pewno pomoże.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5311 sekundy