REKLAMApluszak
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2023, 13:34 komentarzy 8
Mieszkańcy zaniepokojeni rojem pszczół, które zasiedliły jeden z garaży na ul. Kościuszki w Iławie.

Mieszkańcy zaniepokojeni rojem pszczół, które zasiedliły jeden z garaży na ul. Kościuszki w Iławie. (Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

"Jeden z mieszkańców, który mówi, że jest uczulony na użądlenia, chodzi tam w rybackiej czapce, takiej na komary" - mówi Czytelnik, zaniepokojony rojem pszczół, które zasiedliły jeden z garaży w okolicy dawnej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ulicy Kościuszki w Iławie. Na jego prośbę ustaliliśmy, kto jest odpowiedzialny za rozwiązanie tego problemu.

Jak opisuje Czytelnik - i co dokumentuje załączone nagranie - jeden z garaży na ulicy Kościuszki w Iławie jest "oblężony przez pszczoły".

- Ta sytuacja powtarza się każdego roku - opisuje mieszkaniec. - Jeden z właścicieli najprawdopodobniej wstawił tu ule z pasieki. Lata tam wielka chmara owadów, co utrudnia dostęp do garaży innym użytkownikom. Mieszkańcy chodzą tam na spacery z psami, pojawiają się dzieci. Niektórzy się boją, bo przecież w przypadku osób uczulonych takie użądlenie może prowadzić nawet do wstrząsu.

Mieszkańcy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Czy w takiej sytuacji podejmie interwencję straż pożarna?

- Kiedyś jeździliśmy do wszystkich tego typu zdarzeń. Natomiast później zmieniono procedurę dotyczącą owadów błonkoskrzydłych. Teraz wyjeżdżamy w takich przypadkach, kiedy zagrożenie występuje w budynkach użyteczności publicznej, np. w żłobku, przedszkolu, szkole, czy szpitalu. Wówczas jesteśmy zobligowani do wyjazdu. Natomiast jeśli mamy do czynienia z innym obiektem, wówczas za rozwiązanie takiego problemu jest odpowiedzialny właściciel lub zarządca. W takim przypadku należy skontaktować się z pszczelarzem. Można zadzwonić do stanowiska kierowania naszej komendy i wówczas dyżurny przekaże instrukcje i dane kontaktowe do osób, które się tym trudnią - wyjaśnia mł. bryg. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Iławie.

Czasami też zdarza się, że straż pożarna wyjeżdża do usuwania gniazd owadów na terenie prywatnych obiektów, ale mowa jest jedynie o szczególnych przypadkach.

- Przykładem może być sytuacja, w której osy czy pszczoły stwarzają zagrożenie w pomieszczeniu, w którym znajduje się chora, leżąca osoba i nie ma możliwości jej przetransportowania. Natomiast jeśli nie ma takiego szczególnego zagrożenia, problem powinien rozwiązać właściciel lub zarządca, wzywając na własną rękę pszczelarza - podsumowuje mł. bryg. Rutkowski.

Zatem jeśli sąsiedzi zasiedlonego przez pszczoły garażu czują się tym faktem zagrożeni (np. ktoś rzeczywiście ma uczulenie i użądlenie w jego przypadku może mieć poważne skutki) powinni interweniować bezpośrednio u właściciela lub zarządcy. To na nich w takich przypadkach ciąży odpowiedzialność.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Wideo: nadesłane.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK
Swojak

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Dariusz 8 11 miesięcy temuocena: 50% 

  W bricko jest specjalny preparat w aerozolu na te owady , działa natychmiastowo sprawdziłem i polecam;).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dariusz 7 11 miesięcy temuocena: 67% 

  Nie próbowałeś to nie zabieraj głosu, ja po pszczołach nie mam śladu więc polecam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Dariusz 6 11 miesięcy temuocena: 22% 

  Powinieneś sobie do gardła zaaplikować ten preparat ,nie pisałbyś już więcej takich farmazonów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BRANIE SOLI 5 11 miesięcy temuocena: 33% 

  Czy to chyży rój?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Osa 4 11 miesięcy temuocena: 50% 

  To nie pszczoła, one lecą do czoła mogą oblegać chałupę żeby ugryść cię w dupe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie pszczelarz 3 11 miesięcy temuocena: 63% 

  Rój pszczół oblega garaż… Ciekawe czy autor zdjęcia lub autor artykułu widzieli prawdziwy rój pszczół :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lena 2 11 miesięcy temuocena: 67% 

  One się wyroiły i nowy rój szuka sobie miejsca by osiąść z matką. ALbo gdzięs są pszczoły w koszkach albo przyleciał roj z daleka. Ktoś na działce ma skryte pszczoły a tego nie wolno

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AndriyUA 1 11 miesięcy temuocena: 29% 

  Leci wielki rój z daleka, stary garaż na niego czeka, królowo łaskawa, tylko nie Iława..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.5609 sekundy