REKLAMAAldortax
REKLAMAKisielice1
Nowy rok szkolny... na basenie w Iławie! Wystartowały zapisy na lekcje pływania z Orką.

Nowy rok szkolny... na basenie w Iławie! Wystartowały zapisy na lekcje pływania z Orką.

Czy wiecie, że Szkoła Pływania Orka funkcjonuje na rekreacyjno-sportowej mapie naszego miasta już od 1999 roku? Łączy doświadczenie z nowoczesnością i idzie z duchem czasu, wprowadzając wraz z początkiem nowego roku szkolnego udogodnienie w postaci zapisów online. Co jest niezmienne? Radość z pływania i pływackich postępów widocznych gołym okiem, a także instruktorzy z pasją, dzięki którym kolejne pokolenia dzieci w Iławie połykają przysłowiowego bakcyla aktywnego życia!

Z trenerem pływania z niemal 25-letnim doświadczeniem i założycielem Orki Radosławem Burzą rozmawiamy o nowościach przygotowanych dla dzieci i rodziców na rozpoczynający się nowy rok szkolny, a także o tym, czy... naprawdę każdy może nauczyć się pływać. 


Więcej informacji i zapisy na stronach Orki: https://orkailawa.pl/nowy-system-zapisow-na-zajecia/


Marta Chwałek: W Orce łączycie fajną zabawę z nauką i promowaniem tego zamiłowania do aktywności, które często towarzyszy Waszym wychowankom już w dorosłym życiu. Wszystko zgodnie z przysłowiem: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci"...

Radosław Burza: Faktycznie chcemy wyposażyć jak największą liczbę dzieci i młodzieży w tę użyteczną umiejętność pływania. Jednocześnie stawiamy bardzo mocno na celowość naszych lekcji, bo rzeczywiście - chociaż ten element zabawy jest w przypadku dzieci nieodzowny - to są wciąż lekcje, proces dydaktyczny. Na jakie postępy mogą liczyć dzieci i ich rodzice? Na podstawie swojego doświadczenia, wieloletnich obserwacji stworzyłem swój autorski program szkolenia. Jeżeli uda się utrzymać pewną frekwencję, średnio 70-75% przez dwa lata - przy częstotliwości zajęć dwa razy w tygodniu, to uczestnik naszych zajęć opanuje umiejętność pływania. Ta średnia - dwa lata - została przeze mnie sprawdzona już wielokrotnie.

A co to znaczy umieć pływać? Według mnie, trenera pływania, oznacza to umieć przepłynąć 4 stylami odcinek co najmniej 25 metrów, skakać zgodnie z przepisami sportowymi dla danego stylu, wykonywać nawroty, a także nurkować i pływać pod wodą. Definicje są różne, dla niektórych umiejętność pływania to po prostu umiejętność utrzymywania się na wodzie, dla innych - przepłynięcia pewnego dystansu z punktu A do punktu B. My postanowiliśmy ustandaryzować tę definicję, zbudować program tak, aby osiągnąć założony cel i następnie prowadzić nasze zajęcia zadaniowo.

Oczywiście nie każdy może chodzić na zajęcia dwa razy w tygodniu. Jest to co prawda opcja przez nas preferowana, ale zajęcia raz w tygodniu, np. dla dziecka, które korzysta z jeszcze innej oferty aktywności pozalekcyjnych, również są możliwe.

Zaczyna się nowy rok szkolny 2023/2024, rozpoczęły się więc zapisy na zajęcia. Jak przebiegną w Orce?

Nastąpiła w tym zakresie istotna zmiana. Zapisy przeprowadzimy nie tak jak dotychczas, telefonicznie, tylko online, za pośrednictwem naszej strony internetowej: orkailawa.pl, co jest nowością i ważnym udogodnieniem dla rodziców naszych uczestników.

Za pośrednictwem naszej strony można zapisać dziecko, ale także dokonać przeglądu dostępnych zajęć, dopasować je do rodzinnego grafiku. Można kontynuować zajęcia - jest tzw. panel kontynuacji - ale wprowadziliśmy też nowości: tzw. grupy naborowe. Są one dla nas bardzo ważne - właśnie pod te grupy naborowe powstał wspomniany już przeze mnie autorski program szkolenia. Przy założeniu, że dziecko 7-10-letnie uczestniczy w naszych zajęciach dwa razy w tygodniu, po dwóch latach będzie potrafiło pływać. 

Tzw. przedszkole pływackie - to kolejna nowość w Orce. Prosimy o przybliżenie szczegółów.

Rzeczywiście, w Orce wracamy do naszych zajęć niedzielnych i jednocześnie do zajęć z bardzo małymi dziećmi - już od kilku miesięcy do 2. roku życia. Te najmłodsze dzieci, jak również 3- i 4-latki przychodzą na basen wraz z rodzicami; uruchomimy też grupę 5- i 6-latków. Startujemy od października. Warto dodać, że ten program związany jest ze ścieżką rozwoju zawodowego naszych wychowanków. Te zajęcia poprowadzą bowiem osoby, głównie dziewczyny, które są naszymi wychowankami i które przeszły całą tę ścieżkę, od nauki pływania przez sport pływacki. Teraz są już studentkami, w tym na AWF-ie. Zdobyły kwalifikacje instruktorek pływania i wykorzystają je, prowadząc zajęcia w naszym "pływackim przedszkolu".

A więc wychowankowie wracają do Was po latach już jako instruktorzy.

Tak i przykładów takiej współpracy jest więcej. W odpowiedzi na taką potrzebę społeczną będziemy we współpracy z iławskim oddziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uruchamiać grupę pod kątem ratownictwa wodnego. Ma to stanowić nabór dla grupy WOPR-owców, rodzaj trampoliny dla dzieci zainteresowanych tą dziedziną: będą mogły nauczyć się pływać, nurkować, następnie, jeśli będzie takie zainteresowanie z ich strony, zorganizujemy dla nich wraz z WOPR-em kursy ratownictwa wodnego na kolejnych poziomach zaawansowania.

Współpraca z naszymi wychowankami pod kątem rozwoju ich przyszłej kariery zawodowej możliwa jest w przypadku tych osób, które czują w sobie tę żyłkę pedagogiczną i chciałyby zostać w przyszłości instruktorami pływania. Właśnie w Orce mogą zdobyć swoje pierwsze szlify podczas asystowania naszym instruktorom. Nasze doświadczenia już pokazują, że po maturze, studiach, te osoby wracają do nas do pracy, co jest dla nas bardzo dużą wartością.

W Iławie oferta zajęć pozalekcyjnych, sportowych skierowanych do dzieci w wieku szkolnym jest dziś dość bogata. Dlaczego warto postawić właśnie na pływanie?

Pływanie jest dobrym wyborem, ponieważ jest to umiejętność utylitarna, użyteczna. Jeśli nauczymy się pływać w młodszym wieku, między 7. a 11. rokiem życia - czyli w "złotym wieku rozwojowym" dziecka, gdy ta nauka przebiega najsprawniej i w najbardziej prawidłowy sposób, co jest stwierdzone naukowo - to ta umiejętność zostaje z nami na całe życie. I potrafi uratować życie - nasze własne lub innej osoby. 

Korzyści jest znacznie więcej. Pływając, nabywamy zdrowia i kondycji, spalamy kalorie, rzeźbimy ciało, modelujemy sylwetkę. Obserwujemy dziś prawdziwy boom, jeśli chodzi o rozwój sportu amatorskiego, widać więc, że coraz więcej osób dostrzega te korzyści i chce je wprowadzić do własnego życia. Bez umiejętności pływania obszar naszych możliwości, jeśli chodzi o ciało, znacznie się zawęża. Skoro mamy w Iławie basen, mamy takie możliwości, to dlaczego z nich nie skorzystać?

W Iławie prawdziwy boom na pływanie rozpoczął się właśnie po oddaniu do użytku basenu, ale założona przeze mnie Orka uczy pływać już od 1999 roku. Najpierw jeździliśmy do Kwidzyna, zaczynaliśmy od jednego autobusu, potem przyszła Ostróda... W 2009 roku Orka została przekształcona w stowarzyszenie, klub sportowy. I w przyszłym roku stuknie jej 25 lat!

Ma Pan zatem już niemal ćwierć wieku doświadczenia w nauczaniu pływania! Czy podejmie się Pan oszacowania, ile osób udało się w tym czasie nauczyć pływać?

Łatwiej chyba będzie powiedzieć, że nie było takiej osoby, której... nie nauczyłem pływać (śmiech). Rzeczywiście przez te lata przez nasz klub przewinęły się setki osób i żadna z nich nie odeszła z przekonaniem, że się nie nauczyła. Pływania można nauczyć się także jako osoba dorosła - w Orce z powodzeniem funkcjonują takie grupy. Każdy oczywiście uczy się w swoim tempie, ale te postępy są widoczne. Są też oczywiście grupy pływania rekreacyjnego, dla przyjemności, z możliwością kontynuacji na kolejnych poziomach.

Orka wywodzi się z pływania i do dzisiaj nawiązuje do tego nazwa szkoły. Ale przez te lata stowarzyszenie rozrosło się, obejmując kolejne nowe dyscypliny, prawda?

Tak, Orka to również zajęcia w grupach sportowych: nie tylko pływackiej, ale również triathlonowej, lekkoatletycznej i koszykarskiej. Te zajęcia sportowe, w ramach których treningi odbywają się codziennie i które nastawione są na osiąganie jak najlepszych wyników w rywalizacji sportowej, są naszą "wisienką na torcie". Do tych grup zapraszamy te dzieci, które już wypracowały w swoich dyscyplinach pewne umiejętności.

Motywacją dla wszystkich są nasze tradycyjne czerwcowe zawody pływackie, połączone z Dniem Dziecka i zakończeniem roku szkolnego. Podobnie jak grudniowe pływackie zawody mikołajkowe są okazją do sprawdzenia się, czerpania radości z wypracowanych postępów i satysfakcji z umiejętności, nabytych w trakcie minionych miesięcy. Orka to również organizowane w okresie ferii zimowiska, a także letnie półkolonie i obozy. 

Teraz planujemy rok szkolny; serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia!


Po więcej informacji i szczegółowy grafik zajęć zajrzyj na strony Orki Iława: https://orkailawa.pl/nowy-system-zapisow-na-zajecia/

Tam również prowadzone są zapisy na nowy rok szkolny - w tym roku po raz pierwszy online!


Kadry z życia Szkoły Pływania "Orka" Iława.

Ilość zdjęć 16

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: z archiwum Szkoły Pływania "Orka" Iława.
Artykuł sponsorowany.

REKLAMATom-bet
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbako2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6374 sekundy