ZDZ
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 października 2023, 08:50 komentarzy 19
23-letni Bartosz Tessar z Iławy i jego

23-letni Bartosz Tessar z Iławy i jego "przeprawa" przez bariery iławskiego dworca... (Fot. Info Iława.)

Jest mały krok naprzód. Po tym, jak poruszający się na wózku inwalidzkim 23-letni Bartosz Tessar z Iławy pokazał, z jakimi trudnościami borykają się niepełnosprawni podróżujący z i na dworzec PKP Iława Główna, a portal Info Iława przekazał sygnał w tej sprawie spółce Polskie Koleje Państwowe S.A., kolejarze oddali do dyspozycji ochrony iławskiego dworca schodołaz. Urządzenie to ma pomóc w transporcie niepełnosprawnych, gdy dochodzi do awarii windy, co w Iławie niestety powtarza się nagminnie.

Winda była nieczynna z powodu awarii m.in. 10 października - taką informację przedstawiciele kolei przekazali 23-letniemu Bartoszowi Tessarowi z Iławy i jego mamie, gdy rodzina z naszego miasta telefonicznie uprzedzała, że na iławskim dworcu ma wysiąść z pociągu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

- Powiedziano mi, że mam wysiąść... w Malborku, że tam jest najbliższa winda - relacjonuje Bartosz. - Jak miałbym później dotrzeć z Malborka do Iławy, gdzie przecież mieszkam, tego już nikt mi nie wyjaśnił - dodaje chłopak. 

Zaproponowane telefonicznie rozwiązanie było dla rodziny nie do przyjęcia. Zapowiedzieli skargę i wysiedli, zgodnie z planem, w Iławie.

I tu zaczęła się "przeprawa"... Doświadczenie Bartosza pokazuje, jak istniejące bariery architektoniczne i awarie urządzeń, których celem jest ich eliminacja, wykluczają osoby z niepełnosprawnością z przestrzeni publicznej i czynią ich świat zamkniętym i nieprzyjaznym.

Jak wiadomo, na dworcu Iława Główna pomiędzy peronami a podziemnym przejściem są platformy umożliwiające transport osoby na wózku inwalidzkim (z tego rozwiązania skorzystał 10 października Bartosz), natomiast pomiędzy podziemnym przejściem a budynkiem obsługi jest jedynie wspomniana zawodna winda.

- To nie była pierwsza taka sytuacja. Problemy techniczne z tą windą i jej wyłączanie z użytku na iławskim dworcu są na porządku dziennym - mówi o swoich doświadczeniach Bartosz Tessar. - Platformy także są zawodne. Zdarzało się już wcześniej, że na schody wnosili mnie na wózku mama z kuzynem.

Właśnie taką sytuację, z innej podróży, ilustruje załączone nagranie wideo z archiwum 23-letniego iławianina.

- Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak jest to krępujące... - mówi Bartek. - To bardzo duży dyskomfort, stres, gdy nie wiem, czy w ogóle i w jaki sposób wydostanę się z dworca. Została tam przecież udostępniona winda. Fakt, iż ciągle ulega awariom, prowadzi do upokarzających dla nas sytuacji, konieczności proszenia o pomoc... Tymczasem my, osoby poruszające się na wózkach, chcielibyśmy w miarę możliwości być samodzielni i niezależni. Uważam, że mam prawo oczekiwać, że ta winda po prostu będzie sprawna.  

10 października Bartosz ostatecznie skorzystał z windy. Chociaż była ona wyłączona z użytku jako niesprawna, to ostatecznie została uruchomiona przez pracownika kolei. 

- Rozwiązało to problem tego dnia, ale na pewno nie rozwiązuje w sposób systemowy i zadowalający opisanego problemu - napisaliśmy do przedstawicieli zespołu prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A. 

Zaapelowaliśmy o reakcję, sugerując, aby - w obliczu ciągłych awarii windy i jej trwających tygodniami napraw - zamontować na schodach pomiędzy podziemnym przejściem a budynkiem obsługi platformę albo przynajmniej udostępnić tam schodołaz lub inne urządzenie umożliwiające niepełnosprawnym transport.

PKP S.A. przychyla się do tej sugestii.

- Winda na dworcu Iława Główna została naprawiona 10 października przez firmę serwisową. Ze względu na pojawiające się awarie urządzenia do dyspozycji ochrony dworca został oddany schodołaz, dzięki któremu będzie możliwy transport osób na wózkach w przypadku ewentualnej awarii windy - poinformował nas w imieniu kolejowej spółki Bartłomiej Sarna.

Jest to na pewno krok naprzód w zakresie likwidacji barier dotykających osoby niepełnosprawne na iławskim dworcu.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.
Wideo: archiwum prywatne.

Pomiędzy peronami a podziemnym przejściem są platformy umożliwiające osobom niepełnosprawnym transport.

Dalej jest już gorzej, bo komunikację pomiędzy podziemnym przejściem a budynkiem obsługi ma zapewniać winda, a ta nagminnie ulega awariom.

Po tym, jak przedstawiliśmy spółce PKP S.A. historię Bartka, pracownikom ochrony iławskiego dworca udostępniono schodołaz. Urządzenie może być zastosowane w przypadku awarii windy - to ważna informacja dla wszystkich osób niepełnosprawnych korzystających z iławskiego dworca.

- Staram się być w miarę możliwości samodzielny, niezależny - podkreśla Bartosz Tessar. - Niestety, podróż koleją to często ogromny stres i dyskomfort.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

To nagranie z innej podróży. Mama Bartosza i jego kuzyn musieli wnosić 23-latka na wózku na peron... Awarii uległa wówczas platforma, która powinna zapewnić taki transport.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

19Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jan 19 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie dba się o niepełnosprawnych. Są tylko słowa bez pokrycia. Remont ścieżek na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej też jest tego świadectwem. Wszędzie tylko schody, schody...Teraz, żeby dotrzeć do grobu żony objeżdżam cmentarz i szukam drogi, która umożliwi mi dojazd. Nie wiem jak dojadę, gdy wyremontują resztę ścieżek. Może ktoś wreszcie pomyśli o niepełnosprawnych i o matkach z dziećmi w wózkach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 18 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Nawet w komisjach ds. niepłnosprawnosci olewa sie niepełnosprawnych i traktuje jak "g" któremu wszystko trzeba odebrać żeby np. nie miał pfronu etc , to co sie dziwic na takim dworcu pkp...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyrektorPKP 17 7 miesięcy temuocena: 97% 

  Osoba, która złożyła propozycję, aby wysiąść w Malborku powinna zostać zwolniona. Prześle artykół do dyrekcji PKP.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 16 7 miesięcy temuocena: 89% 

  W trybie przyśpieszonym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyrektopPKP 15 7 miesięcy temuocena: 95% 

  Jak w Misiu najbliższy taras widokowy czynny we Wrocławiu. Na prowincji Miś wiecznie żywy. Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie ifrastruktury w Iławskiego dworca?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~seweryn 14 7 miesięcy temuocena: 17% 

  a ponższy mający wszystkie szczypty rozumu ??? niech opowie o co mu konkretnie chodzi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego niżej "nimającego" szczypty rozumu 13 7 miesięcy temuocena: 76% 

  A co ma stan dworca do opcji rządzącej w Iławie? Władze miejskie mają tyle do dworca zarządzanego przez państwowe PKP, co ty do chociażby najdrobniejszej porcji inteligencji. A kto od ośmiu lat dzierży władzę w kompletnie nieudolnych zarządach licznych spółek w PKP? Czy przypadkiem nie twoja ukochana tzw. podła zmiana? Najwyraźniej spóźniłeś się na pociąg pkp do miejsca, gdzie rozdawano choćby drobne deputaty rozumu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~I ZNOWU WKOŁO MACIEJU ? 12 7 miesięcy temuocena: 25% 

  doczytałem poniżej tylko do słowa WRĘCZ i już wiadomo , że historyk poniżej zaczyna SWE histerie ,,,,,,,, czyli czerwone łapki ,,, bez czytania ,,,,, i DOBREJ NOCKI PAŃSTWU .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pasażer zakałą i elementem zbędnym 11 7 miesięcy temuocena: 74% 

  Odpowiedzialna jest spółka PKP SA będąca w rękach państwa. W spółce PKP regularnie spóźniają się pociągi, w których panuje brud i tłok, w pendolino za to jeździ głównie powietrze, ponieważ przed kupnem biletu na nie trzeba wręcz zaciągnąć kredyt w banku. Na dworcach "zarządzanych" przez spółkę PKP pozamykane są kasy biletowe, drzwi wejściowe, za ulżenie fizjologiczne trzeba płacić już chyba 4 zł za"wizytę". Windy i schodołazy nie działają bo nie, taka ich natura... A inwalida, jeśli taka jego wola, może sobie z nich korzystać na zupełnie innej stacji kolejowej. Ale to wszystko drobnostki. Najważniejsze że spółka PKP podzieliła się chyba już na dziesiątki podspółek i podspółeczek. A w każdej z nich są liczne zarządy z prezesami oraz równie liczne rady nadzorcze. A w nich wiadomo kto...I wszyscy oni za "wydajną" pracę" biorą tłuste pensje oraz równie sowite premie. Choć o sprawach kolejowych nie mają najczęściej bladego pojęcia. I temu od dawna służy PKP SA, a nie jakimś tam podróżnym...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do niżej 10 7 miesięcy temuocena: 32% 

  wtedy """ Grzechu, Miro i „na 90% Rysiu """

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ni ma i nie będzie ? 9 7 miesięcy temuocena: 47% 

  w Iławie nie ma , nie ma , nie ma ........ itd. i pewnie nie będzie. A jaka opcja polityczna rządzi w Iławie ? Remont dworca ukończono w 2012 roku . To kto wtedy dzierżył władzę w Naszym Kraju ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JarmochaEłk 8 7 miesięcy temuocena: 40% 

  Z Iławy wyjeżdżają tylko sprawni, młodzi ludzie, dlatego tyle przeciwności spotyka osoby niepełnosprawne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uwaga prowincjo 7 7 miesięcy temuocena: 76% 

  Windy na dworcach w dużych miastach nie służą tylko ludziom na wózkach!! To element infrastruktury nieustannie używany przez pasażerów z dużym lub ciężkim bagażem. Windy są dostępne, sprawne, nie wymagają szukania jakiegoś łochroniarza do obsługi. Tak jest od lat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~młotkowy 6 7 miesięcy temuocena: 36% 

  czy ty maszynisto jesteś z tego złotego pociągu ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maszynista 5 7 miesięcy temuocena: 35% 

  Ja używam jest sprawna ,nie pasuje nie wsiadać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~h 4 7 miesięcy temuocena: 71% 

  winda praktycznie nie działają. Można wsiąść na parterze ale drzwi nie otwierają się na - 1 i powrót i z laską i walizkami za schodów i po schodach na peron. wszyscy wiedzą że winda jest felerna i nikt się tym nie interesuję Bulwersujące w sytuacji gdy PKP wzięło dofinansowanie za likwidację barier, aczasami jest to po prostu straszne jak widzę starsze osoby z walizkami, niepełnosprawnych i mamy z wózkami. Brawo dworzec Iława. Nagroda za przyjazną infrastrukturę ;(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lunatykuje 3 7 miesięcy temuocena: 77% 

  Jak był remontowany nasz dworzec, to kto widział jakie firmy/wykonawcy to robili to wie. Koledzy kolegów, co niby wszystko robili najlepiej dostawiali te roboty, remont tak wielki że budimex nie był w stanie kontrolować wszystkich i każdego. Odbierano, przelewano gotówkę, po tem ten co odbierał dostawał działkę i już! Protokoły podpisane, z gwarancjami i poprawkami niech sie buja PKP i ich administracja co dworcami zarządza.Tu niestety komuno wróć hasło sie nasuwa, bo ludzie z innej planety jakby. Od samego początku zgłaszane były np. drzwi wejściowe do budynku dworca, bo samozamykacze nie były odpowiednie. Nikt się tym nie zajął przez 10 lat! Dzisiaj połowa wejścia na dworzec w Iławie, jest ZAMKNIĘTA na amen! Windy od 10 lat jest z nimi problem, obiekt monitorowany, można te widny było udostępniać ludziom tak jak to dzieje się na zachodzie . Klient wchodzi i jedzie, są do dyspozycji, nikt nie musi przychodzić i obsługiwać! Budynek jest zaniedbywany przez administratora pkp i tyle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~p09 2 7 miesięcy temuocena: 36% 

  Coś jeszcze działa w tym mieście?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sh 1 7 miesięcy temuocena: 71% 

  Tak , genetyczne niezadowolenie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.526 sekundy