REKLAMAprofi
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 listopada 2023, 10:16 komentarzy 12
Na trzech przejściach dla pieszych na ulicy Wiejskiej w Iławie wykorzystano innowacyjne rozwiązania chroniące pieszych.

Na trzech przejściach dla pieszych na ulicy Wiejskiej w Iławie wykorzystano innowacyjne rozwiązania chroniące pieszych. (Zdjęcia: www.powiat-ilawski.pl.)

Innowacyjne rozwiązania chronią pieszych na "zebrach" na ulicy Wiejskiej w Iławie. Łącznie trzy przejścia dla pieszych (dwa przy Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie oraz jedno przy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie) zmodernizował tutaj samorząd Powiatu Iławskiego, a wszystko w ramach projektu „Razem bezpieczniej w Powiecie Iławskim”, zrealizowanego w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.

Dlaczego akurat te trzy "zebry"? Jak wyjaśnia Radosław Augustyniak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie, przejścia na ulicy Wiejskiej zostały wytypowane po konsultacjach z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie ze względu na znaczne natężeniu ruchu, lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły oraz liczbę zdarzeń z udziałem pieszych.

Wykorzystano tutaj innowacyjne rozwiązania chroniące pieszych.

- Zastosowano pasy wibracyjno-akustyczne oraz oznakowanie pionowe aktywne, które mają przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i wyhamowaniu przed przejściem dla pieszych - tłumaczy dyrektor R. Augustyniak.

Innowacyjne czerwone linie akustyczno-wibracyjne po najechaniu powodują efekt akustyczny w kabinie pojazdu oraz wibracje auta. Ponadto zostały postawione aktywne, animowane znaki D-6 „Przejście dla pieszych” (z kroczącym ludzikiem). Łącznie postawiono 6 sztuk takich aktywnych znaków, które zasilane są hybrydowo (turbina + panel słoneczny) oraz 4 sztuki tabliczek T-27 „Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci”.

- Zastosowane rozwiązania będą monitorowane i o ile wpłyną znacząco na poprawę bezpieczeństwa, będziemy rozważać możliwości ich zastosowania na kolejnych przejściach - dodaje szef PZD w Iławie.

Koszty opracowania dokumentacji związanej ze zmianą oznakowania przejść dla pieszych na ul. Wiejskiej w Iławie wyniosły 1 230 zł, natomiast wartość prac, których wykonawcą była firma MARSZAL Zakład Usług Drogowych Lilia Marszałkowska z Torunia, wyniosła 92 385,30 zł. Zadanie zrealizowane zostało w ramach programu „Razem bezpieczniej w Powiecie Iławskim”, którego łączne koszty wyniosły 120 729,15 zł (to nie tylko doposażenie przejść dla pieszych, ale także festyn edukacyjny, opaski odblaskowe, quizy edukacyjne i spotkania profilaktyczno–edukacyjne). Na realizację tego zadania samorząd Powiatu Iławskiego pozyskał dofinansowanie w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka.

Projekt „Razem bezpieczniej w Powiecie Iławskim” dofinansowany w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
 

Publikacja Starostwa Powiatowego w Iławie.
Zdjęcia: www.powiat-ilawski.pl.
Wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Lokalny kierowca 12 3 miesiące temuocena: 0% 

  A mnie się nasuwają trzy pytania.1. Co będzie się działo z autem podczas hamowania awaryjnego na tych spowalniaczach? Czy aby czasem nie przedłuży to tylko długości hamowania.2. Po kiego grzyba przy i tak nadmiernej ilości znaków jeszcze te zbędne tablice informacyjne odnośnie kosztów?3. Co w przypadku odśnieżania tego odcinka? Czy czasem piaskarka pługiem tego nie ściągnie kiedyś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 11 3 miesiące temuocena: 88% 

  Wydaje mi się, że faceci są w samochodach dużo bardziej kulturalni w stosunku do pieszych. Przynajmniej tak to widzę w Iławie. Nie chcę się czepiać ale takie są moje spostrzeżenia. Kobieta dojeżdża do przejścia i udaje, że nie widzi pieszego. Większość chłopów się zatrzyma... Serio.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~malarz 10 3 miesiące temuocena: 80% 

  I właśnie dlatego młodzież sama od siebie dodała swoje malunki na przejściu dla pieszych pt. Przejdź offline, zobacz sam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierowca z rozumem 9 3 miesiące temuocena: 73% 

  super sprawa te spowalniacze. Nie przejmujcie się krytyką. Moim zdaniem przy każdej szkole, żlobku czy przedszkolu powinny takie przejścia być.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak z Lubawy 8 3 miesiące temuocena: 67% 

  w Lubawie dobrze sprawdzają się przejścia podniesione. nie zwolnisz - fruniesz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 7 3 miesiące temuocena: 82% 

  Nie jeździ się po tym zbyt przyjemnie. Ale trudno, skoro ma służyć bezpieczeństwu pieszych. Piesi jednak mogliby także nieco zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie wchodzić na przejścia w ciemno bez rozejrzenia się na obie strony. Oraz oczywiście bez bezmyślnego gapienia się w telefon podczas zbliżaniu się do przejścia i podczas samego przechodzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 6 3 miesiące temuocena: 80% 

  Szkoda tylko, że jak je malowali to nawet nie przejmowali się kierowaniem ruchu tylko od niechcenia robili swoje, a kierowcy musieli niebezpiecznie lawirować...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 5 3 miesiące temuocena: 73% 

  Kiedy będzie wykonane inteligentne przejscie kolo zakładu karnego, na które głosowali tak licznie mieszkańcy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Liczny Mieszkaniec 4 3 miesiące temuocena: 86% 

  Na stronie Urzędu są właśnie ogłoszone dwa przetargi na wykonanie przejść przy 1-Maja i Sobieskiego. Na wykonanie bo projekty już są. Wystarczy sprawdzić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 3 3 miesiące temuocena: 80% 

  Pomysł dobry ale pewne rzeczy chyba nie zostały do końca przemyślane. Jadąc od strony ronda ten super, fajny podświetlany pionowy znak jest mało widoczny ponieważ jest zasłonięty przez inne znaki. Mam nadzieję że ktoś z zarządu dróg coś z tym zrobi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 2 3 miesiące temuocena: 70% 

  Kiedy jadę samochodem to jeszcze żadna kobieta zanim przejdzie na przejściu nie sprawdziła czy ma je wolne, tylko idzie w ciemno. Niech policja z dala popatrzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zyx 1 3 miesiące temuocena: 50% 

  widocznie widzisz te mniej urodziwe . bo ja widziałem odwrotnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.388 sekundy