REKLAMAprofi
REKLAMAkarczma 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 listopada 2023, 08:52 komentarzy 39
Dużo ciekawych wniosków płynie z internetowej dyskusji mieszkańców Iławy o tym, czego brakuje w naszym mieście. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie! Podsumowujemy tę debatę w artykule.

Dużo ciekawych wniosków płynie z internetowej dyskusji mieszkańców Iławy o tym, czego brakuje w naszym mieście. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie! Podsumowujemy tę debatę w artykule. (Fot. Michał Krysztofiak - Iława z drona.)

Czego Wam najbardziej brakuje w Iławie? Podsumowujemy internetową dyskusję Czytelników portalu Info Iława właśnie na ten temat.

Wątek "braków" Iławy wzbudził duże zainteresowanie - pod pytaniem z 24 października opublikowaliście prawie 300 komentarzy! Już wiemy, jaki obraz wyłania się z tej przeprowadzonej online rozmowy mieszkańców.

Wnioski płyną w kierunku lokalnego samorządu, ale też przedsiębiorców, przedstawicieli firm, którzy być może dostrzegą nad Jeziorakiem potencjał biznesowy i uruchomią tu placówki swoich sieci, zgodnie z licznie artykułowanymi życzeniami mieszkańców. Są też takie "braki" naszego miasta, o których licznie piszą mieszkańcy, a które wynikają z szeroko rozumianej sytuacji ekonomicznej i nie ma w ich zakresie oczywistego adresata.

PRACA I PŁACA; ZDROWIE. NAJWIĘKSZE BOLĄCZKI I... POMYSŁ, JAK ZATRZYMAĆ MŁODYCH

"[Najbardziej brakuje] przyszłościowego i rozwojowego zakładu pracy" - to jeden z komentarzy, który spotkał się z największą aprobatą lokalnych internatów, uzyskując ponad 100 polubień. 

Wielu innych Czytelników wtóruje autorowi powyższego komentarza, ubolewając, że w Iławie brakuje zakładów pracy, zwłaszcza - jak podkreślają - dobrych zakładów, oferujących jakościowe miejsca pracy, godziwe wynagrodzenie i takich, które zapewniłyby miejsca pracy np. w przemyśle lekkim, kobietom.

Inny ogromny, systemowy problem, który nie omija też Iławy, to służba zdrowia.

"[Brakuje] szpitala, w którym będą lekarze, od których otrzymamy fachową pomoc" - pisze jedna z mieszkanek, rozpoczynając cały ważny wątek.

"Najpilniejsza potrzeba" - zgadza się kolejna osoba.

"Myślę, że ta kwestia powinna stać się priorytetem dla mieszkańców Iławy. Zdrowie i życie na pierwszym miejscu i to bez względu na wiek potrzebującego pomocy" - dodaje następna z komentujących.

Problem dotyczy też zwierząt.

[Brakuje] dyżurów nocnych i weekendowych weterynarzy - pisze jedna z iławianek.

Duże zainteresowanie wzbudził też komentarz, którego autor ma pomysł, jak zatrzymać w mieście więcej osób młodych. 

"[Brakuje] uczelni/szkoły wyższej. Zatrzymałoby to wiele młodych ambitnych osób w naszym mieście" - proponuje autor, któremu rację "kciukiem w górę" przyznało 80 osób.

Oczywiście w Iławie jest filia uczelni wyższej, ale autor uważa, że przydałaby się kolejna instytucja tego typu.

ADRESOWANE DO SAMORZĄDU. KOMENTARZ O PARKU NAJPOPULARNIEJSZY W CAŁEJ DYSKUSJI

"Mi brakuje takiego miejskiego parku, gdzie można posiedzieć na kocu i odpocząć. Bez betonu" - proponuje kolejna uczestniczka dyskusji i okazuje się, że jest to najpopularniejszy komentarz w całej dyskusji (uzyskał najwięcej, bo ponad 130, "lajków").

Mieszkańcy wielokrotnie piszą też o niewystarczającej liczbie miejsc parkingowych, na co jeden z uczestników ma receptę:

"A może parking piętrowy gdzieś w centrum miasta, aby odkorkować trochę ulice i zapewnić więcej miejsc parkingowych?" - sugeruje.

Ktoś inny proponuje zadaszenie amfiteatru.

Park trampolin, aquapark, czy otwarte kąpielisko (sztuczne, basenowe) - to następne sugestie mieszkańców, które wzbudziły zainteresowanie innych internautów. Tutaj adresat nie jest oczywisty, bo takie inwestycje realizują zarówno jednostki samorządowe, jak i prywatne spółki, zdarzają się też partnerstwa pomiędzy podmiotami z różnych sektorów.

Pojawia się (adresowany do PKP) opisywany przez nas ostatnio obszerniej wątek braku odpowiedniego dostosowania iławskiego dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, czy dźwigających ciężkie bagaże.

BRAKUJE TYCH SKLEPÓW

W Iławie nowe galerie handlowe rosną jak grzyby po deszczu, ale, z czego niezadowoleni są mieszkańcy, są tam z reguły otwierane kolejne placówki sieci, które już mają w Iławie swoje sklepy. Jednocześnie nasze miasto wciąż "omijają" nieobecne w Iławie, a pożądane przez iławan(ki) marki takie jak H&M, Reserved, czy Zara.

BRAKUJE TEŻ KULTURY, ROZRYWKI - I TO MIESZKAŃCOM W RÓŻNYM WIEKU

W dyskusji przewija się też wątek dotyczący braku czy niedostatku miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Wymieniane są romantyczne kawiarenki, nocne kluby, "miejscówki" koncertowe czy miejsca na weekendowe spotkania... Czytelnicy - zapewne w zależności od tego, jak wygląda ich własna sytuacja osobista, rodzinna - wymieniają różne grupy osób, których dotyczy ten problem. Według jednych za mało jest miejsc dla dzieci, ale wiele osób zwraca też uwagę, że w Iławie nie bardzo mają gdzie wyjść wieczorem mieszkańcy w średnim wieku. Z rozrzewnieniem wspomina się muzyczne kluby, które organizowały koncerty, a które - co zasmuca mieszkańców - dziś są już tylko wspomnieniem, jak choćby wymieniana w tej dyskusji kilkakrotnie IOWA. Dla dawnych dancingów też dzisiaj nie ma dobrego odpowiednika, piszą nieco starsi.

I NA KONIEC WĄTEK HUMORYSTYCZNY

W dyskusji nie brakuje komentarzy z przymrużeniem oka. Na przykład: podobno Iławie najbardziej brakuje... "dostępu do morza" :-), piszą Czytelnicy. Inni wyprowadzają z błędu, bo przecież... mamy "dostęp do morza" - przez kanały iławski i elbląski. 


Zachęcamy decydentów do prześledzenia dyskusji. Może znajdą wśród komentarzy mieszkańców inspirację do zmian na lepsze.

A jeśli chcielibyście jeszcze wziąć udział w internetowej dyskusji, to znajdziecie ją na naszym Facebooku, pod tym linkiem. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

39Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~marzyciel 39 3 miesiące temuocena: 71% 

  A mi w Iławie najbardziej brakuje opery, fabryki dziurek od klucza i metra do Kałdun, Trupla i Wikielca. Oraz dostępu do nowego warszawskiego lotniska w Radomiu, skąd, jak wiadomo, jest bliżej na południe. O ile stamtąd w ogóle będą kiedyś startowały jakieś samoloty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do mizantropa niżej 38 3 miesiące temuocena: 82% 

  A tobie dupsko przyrosło do zastanej rzeczywistości?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bujasz w obłokach ? 37 3 miesiące temuocena: 23% 

  a jeszcze bardziej to pewnie zdrowia ci brakuje .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 36 3 miesiące temuocena: 83% 

  Jeziorak tak ograbiony przez pgr bez kontroli ze strony gminy i starostwa,że dziwię się że bezczele potrafią kart wędkarskich wymagać !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 35 3 miesiące temuocena: 100% 

  Dentysty na NFZ co przyjmuje w nocy :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As26 34 3 miesiące temuocena: 50% 

  Niedaleko ul. Skłodowskiej powstaje kolejna galeria w której będzie kolejny Rossmann i kolejne Pepco i prawdopodobnie kolejna już biedronka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maksiu, gorzej ci? 33 3 miesiące temuocena: 100% 

  To "żydokomuna" buduje ciągle pepca i biedronki? A to ci dopiero. Co się na tym świecie porobiło... Ale jeszcze gorzej porobiło się w twoim łbie. A nam ciebie żal.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Max 32 3 miesiące temuocena: 0% 

  Sitwa dba żeby zniszczyć sklepikarzy !!! Jesteśmy niewolnikami korpo i żydokomuny, którą wybieracie od upadku prlu !!! Wogóle mi was nie żal !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 31 3 miesiące temuocena: 48% 

  Za czasow Komuny Ilawa tetnila turystyka i rozrywka a dzisiaj pod rzadami PO,,paprancow tylko zgliszcza mlynne syf i brud totalny i jak na fotele Rady po wyborach samorzadowych wejda te same OFIARY KOMUCHO,, PLATFUSOWE bez pomyslu na straregiczne inwestycje z zarobkami zblizonymi do konkretu to MLODZIEZ z tego zadupia ucieknie i zostanie tylko nasza Ilawe ZAORAC ,,,i rada jest tylko jedna Wybirac z zastanpwieni Dobrego burmistrza i radnych takich co maja wiekszy mozg od malego robaczka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie przeżywaj jak stonka opryski 30 3 miesiące temuocena: 33% 

  poniżej spadaj historyku na szczaw i mirabelki , oraz na śmiszne biedronie , czy inne wynalazki swe a normalnym nie truj d...y wkoło i wkoło i zesroło .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie przeżywaj jak stonka opryski 29 3 miesiące temuocena: 31% 

  poniżej spadaj historyku na szczaw i mirabelki , oraz na śmiszne biedronie , czy inne wynalazki swe a normalnym nie truj d...y wkoło i wkoło i zesroło .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do poniższego komsomolca spełnionego 28 3 miesiące temuocena: 71% 

  A co to? Zapomniałeś tym razem o swoich wytęsknionych "biedroniach" i ich "śmisznych żonkach"? Zadowoliłeś się kimś innym? Tylko co do twej chuci mają ormowcy? A, już wiadomo. Oni też nosili tak podniecające cię pałeczki. I to dość długie i nabrzmiałe...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~płaskostopie totalne 27 3 miesiące temuocena: 29% 

  na razie ormo wiecznie żywe i do tego komsomolcy tęczowi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adikon 26 3 miesiące temuocena: 100% 

  Proszę nie narzekać w nowej wsi macie najlepszy zakład na całe warminsko mazurskie A pani sekretarka to taki Buffon że szkoda gadać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bida 25 3 miesiące temu

  W większych miastach, raczej stołka by nie utrzymała, jak nie jest dobra reklama firmy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 24 3 miesiące temuocena: 94% 

  Iława to wspaniała wieś. Brak perspektyw, prac,y a zarobki to jakaś masakra ! Dobrze, ze mops jest ! Market na markecie, ale jeszcze jak otworzą w niedzielę, to będzie gdzie rodzinę zabrać !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 23 3 miesiące temuocena: 93% 

  To teraz już wiecie o co pytać radnych i burmistrza, także przyszłych kandydatów przed wyborami, co z tego i jak chcą to zrobić? Pole działania również dla dziennikarzy portalu, może odpowiedzi umieszczać właśnie tutaj

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iwona 22 3 miesiące temuocena: 92% 

  Trzeba innych radnych wybrać, ludzi z taką oczekiwaną inicjatywą, tylko gdzie oni są?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kjn 21 3 miesiące temuocena: 94% 

  Już dawno z tej dziury uciekli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kopl 20 3 miesiące temuocena: 77% 

  kasyna i burdele i będziemy ośrodkiem turystycznym

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zef 19 3 miesiące temuocena: 76% 

  Niech zbudują w Iławie elektrownię atomową to będzie praca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek 18 3 miesiące temuocena: 66% 

  W Iławie brakuje przede wszystkim mądrego burmistrza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??? 17 3 miesiące temuocena: 59% 

  Zgadzam się z Mietek .Na fotelu burmistrza siedzi tylko nazwisko , potrafiące likwidować istniejącą infrastrukturę .( dotyczy w szczególności likwidacji znacznej ilości miejsc parkingowych w okolicach targowiska miejskiego .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mnb 16 3 miesiące temuocena: 74% 

  od klikania, to niech się burmistrz oderwie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jk 15 3 miesiące temuocena: 61% 

  nie popłacz się skóro z ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~napletek 14 3 miesiące temuocena: 56% 

  a jaki to jest mądry?! tamten był zły, ten też. i tak bez końca... weź dupe w troki i wystartuj jak szukasz Mądrych że niby Ty taki jesteś mądrala. małe miasto, mali ludzie, małe problemy. odklej sie od klikania, narzekania i działaj Mietek działaj

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdan....ie 13 3 miesiące temuocena: 92% 

  W Iławie jest fajnie w weekendy - okres letni. W tygodniu po 18 i zimie, miasto zamiera. Ceny usług, w tym medycznych oraz odzieży są wyżej niż w większych miastach. Nie wspomnę już o drogich mieszkaniach i nisko płatnej pracy. Oprócz Jeziora, Iława nie ma wiele do zaoferowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barbara 12 3 miesiące temuocena: 100% 

  A mnie brakuje przede wszystkim w tym mieście inteligentnych kulturalnych ludzi i to w każdym miejscu. Od tego trzeba zacząć. Takich mieszkańców jest tu dosłownie garstka. Na dodatek tacy ludzie nie czekają na tanie rozrywki w parku bo potrafią świetnie zorganizować sobie czas.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdan....ie 11 3 miesiące temuocena: 93% 

  Pani Halino, gdyby ludzie nie dążyli do poprawy jakości życia, mieszkalibyśmy w jaskiniach. Po to jest rozwój, prawa obywateli w ramach demokracji, aby państwa poprawiały standardy życia, a społeczeństwo weryfikowało czy wybrana wcześniej władza się sprawdza. Odpowiem tak samo jak Pani - zawsze można wyjechać....... w dowolną stronę Świata.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Zdan....ie 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jeszcze trochę i tu drugi Ciechocinek będzie. Skupianie się na samej turystyce nie wyjdzie miastu i mieszkańcom (przede wszystkim) na dobre.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 9 3 miesiące temuocena: 76% 

  Z dobra praca, wiadomo jak jest, zwłaszcza w Urzędach.....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 8 3 miesiące temuocena: 43% 

  Halina się burzy ale taka jest prawda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 7 3 miesiące temuocena: 84% 

  Halino, i się wyprowadzi, a ty będziesz płakać bo nie ma kto pracować w dobytkach które odwiedzasz. Wieczne pieprzenie emerytów, "bo młodzi uciekają", uciekają bo słyszą takie głupie teksty. Weź rozpęd i uderz twoją pustą głową w ścianę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 6 3 miesiące temuocena: 13% 

  Wyprowadź się marudo i nie wracaj

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kasia 5 3 miesiące temuocena: 27% 

  zgadzam sie nie ma zakladu pracy dla kobiet ,rozrywki w taka pogode jak dzis dla kazdej grupy wiekowej,ten pomysl zadaszenia amfiteatru to problem od kilku lat .jest brak osiedlowych sklepikow jak czegos akurat zabraknie to musisz leciec po 1rzecz do marketu a w zabce nie kazdy lubi robic zakupy bo jest drogo albo musisz kupic 3 rzeczy ktore nie sa potrzebne . dziekuje .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Henryk 4 3 miesiące temuocena: 85% 

  Bar że striptizem rozwiązał by problem. Była by rozrywka a kobiety by miały pracę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z 3 3 miesiące temuocena: 55% 

  Serio ludzie myślą, że w takiej małej Iławie moze powstac hm, czy zara itd? Trochę się zapedzacie. Do Olsztyna, czy Grudziądza nie jest daleko, by wybrać się na zakupy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Rafał 2 3 miesiące temuocena: 56% 

  Już dziś Iława ma świetne połączenia kolejowe i w sumie niedaleko do dróg ekspresowych. Jeśli w chwili obecnej nie jest miasto te w stanie tego potencjału wykorzystać to znaczy, że coś jest nie tak z tym miastem. A jak powstanie S5 to w sumie nic się nie zmieni, bo okaże się, że zakłady budować się będą dalej pod Lubawą lub w Kisielicach. I wtedy co trzeba będzie wybudować lotnisko w Iławie, aby był H&M?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafał 1 3 miesiące temuocena: 47% 

  Serio, tak myślimy. Jest wiele miast naszego pokroju gdzie te sklepy są. Tylko fakt, lepiej usytuowane. Np przy drodze ekpresowej. Teraz jest okazja by było coś takiego i Iława się mogła rozwijać to znów jest wielu krzykaczy że nie będą mieli potem gdzie iść na grzyby

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.398 sekundy