REKLAMAfredom
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 listopada 2023, 19:54 komentarzy 11
Jakie największe inwestycje planuje na przyszły, 2024 rok samorząd Miasta Iławy? Przedstawiamy w artykule.

Jakie największe inwestycje planuje na przyszły, 2024 rok samorząd Miasta Iławy? Przedstawiamy w artykule. (Fot. UM w Iławie/archiwum.)

Jesteśmy już na półmetku listopada, a to tradycyjnie czas wzmożonych prac nad przyszłorocznymi budżetami jednostek samorządu terytorialnego. Poznaliśmy już m.in. inwestycyjne plany na 2024 rok Miasta Iławy - zanim opublikujemy dokładniejszy przegląd, przedstawiamy trzy największe z zaplanowanych przez miejski samorząd inwestycyjnych przedsięwzięć.

Ogółem na wydatki inwestycyjne Urząd Miasta w Iławie ma przeznaczyć w 2024 roku kwotę ponad 38,7 mln zł. Które z przedsięwzięć tym razem będą najkosztowniejsze?

1. "Numerem jeden" pod tym względem jest zadanie polegające na budowie ulic Osiedla Żołnierzy Wyklętych w Iławie.

Przedsięwzięcie ma mieć charakter wieloletni; w 2024 planuje się wydatkować na ten cel kwotę niespełna 10,6 mln zł. Z tego ponad 4,4 mln zł pochodzić ma z dotacji przyznanej Miastu Iława przez Urząd Wojewódzki w Olsztynie na początku 2023 roku na rok kolejny. Z udostępnionych przez urząd wojewódzki szczegółów wniosku dotacyjnego wynika, że chodzi o ulice dedykowane Żołnierzom Niezłomnym: rotmistrzowi Pileckiemu, Hieronimowi Dekutowskiemu, a także Łukaszowi Cieplińskiemu, a także o odcinek pobliskiej ul. Usługowej w Iławie. 

2. Druga pod względem wysokości zaplanowanych środków inwestycja to modernizacja iławskiego stadionu.

To również zadanie określone jako wieloletnie z przyszłorocznymi planowanymi nakładami na poziomie ponad 9 mln zł. Z tego dokładnie 8 mln to dotacja z 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (wyniki ogłoszono krótko przed wyborami). Wówczas Urząd Miasta w Iławie informował, że "otrzymane dofinansowanie na stadion to środki na rozbiórkę istniejącej i budowę nowej trybuny głównej z zadaszeniem i zapleczem socjalno-magazynowym pod trybuną, budowę trybuny południowej oraz powiększenie treningowego boiska zlokalizowanego przy tej trybunie i przygotowanie części infrastruktury niezbędnej dla realizacji kolejnych etapów inwestycji".

3. Wreszcie - "numer trzy" to dotacja na modernizację zabytkowego kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie - najstarszej budowli w naszym mieście i najcenniejszego iławskiego zabytku.

Łącznie w budżecie miasta na 2024 rok zapisano na ten cel nieco ponad 3,4 mln zł, jednak będą to pieniądze pochodzące w zdecydowanej większości ze środków zewnętrznych. Z tej dotacji kwota ponad 3,3 mln zł to bowiem środki pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków; miasto z dochodów własnych przekaże niewielką część, bo nieco ponad 68 tysięcy złotych.


WAŻNE! Powyżej przedstawione informacje mogą jeszcze ulec zmianie. Przyszłoroczny budżet Iławy - wraz z planem inwestycyjnym dotyczącym nowego roku - nie został jeszcze przyjęty przez Radę Miejską w Iławie. 


Do tematu będziemy wracać. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~35-ty znasz takiego ? 11 7 miesięcy temuocena: 22% 

  za dwa dni imieniny Seweryna .....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie 10 7 miesięcy temuocena: 88% 

  Niech mi to ktoś racjonalnie wytłumaczy. Stosunkowo nowe osiedle Żołnierzy Wyklętych, kilka domów jednorodzinnych doczeka się ulicy, tymczasem mieszkańcy kilku ulic prosi o cywilizację ponad 20 lat. Gdzie tu sprawiedliwość. No chyba że mieszka tam jakiś radny czy inny włodarz. To wręcz znamy już przyczynę nierównego traktowania mieszkańców. A może terenem interesuje się deweloper bloków ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rypiniak 9 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Deweloper z Lubawy ma już tam swoją działkę pod bloki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 8 7 miesięcy temuocena: 64% 

  He he i nasz cudny burmistrz wykona to wszystko do kwietnia 2024 ? Na reelekcję nie ma najmniejszych szans.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca-mieszkaniec 7 7 miesięcy temuocena: 76% 

  Burmistrzu wypadałoby się pochwalić ponowną próbą podniesienia podatku od nieruchomości. I żeby była jasność , jest to wyłącznie inicjatywa BURMISTRZA! Na kolejnej sesji radni będą decydować, a my patrzeć im na ręce!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 6 7 miesięcy temuocena: 81% 

  Czy jakis baran w ratuszu wie ze istnieje w Ilawie ulica JAGIELLY ktora od wojny jest ulica gruntowa i wedlug informacji urzednikow wykonywana dokumentacja techniczna jest od 4-lat i dalej olewana jest egzystencja mieszkancow ,,,,,,,,,BRAWO panie Buistrzu i Radni Miasta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~do tego niżej co zawsze 5 7 miesięcy temuocena: 86% 

  Ordynarny i prymitywny cham na zawsze pozostanie chamem. To tyle pod twoim adresem. Inne słowa są zupełnie zbędne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego niżej co zawsze 4 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Ordynarny i prymitywny cham na zawsze pozostanie chamem. To tyle pod twoim adresem. Inne słowa są zupełnie zbędne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do odpwiadacza poniższego 3 7 miesięcy temuocena: 33% 

  pierdzielisz niżej SWE 10 linijek tekstu , ,,,,,,,,,,,,, I po co się dzięciole WYSILASZ jak tam nikogo nie znasz i byłeś tylko raz. TWE wykłady i pouczenia o kant TWEGO tyłka rozbić

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odp. do odp. 2 7 miesięcy temuocena: 70% 

  To może przyjmiesz wszystkie osoby mieszkające przy ul. Jagiełły do swojego mieszkania leżącego pewnie przy jakiejś wygodnej ulicy? Wtedy wreszcie będą mieli perspektywy rozwoju. Ulica w aspekcie społecznym to nie tylko taka czy inna jezdnia z lepszą czy gorszą nawierzchnią. To także osoby przy niej mieszkające. To tacy sami mieszkańcy miasta jak i wszyscy inni. Z takimi samymi prawami jakie posiadają wszyscy mieszkańcy. W tym także ty. Mają prawo do godnych warunków życia w najbliższym sąsiedztwie. Takich samych jakie pewnie masz i ty. Można odnieść wrażenie, że wszyscy kolejni zarządcy miasta mieli i mają od dziesiątków lat dziwne uczulenie na tę ulicę. Jakieś fatum wiszące nad tym miejscem? I żeby nie było prefensji, że zabiegam o swoje - nie mieszkam przy ul. Jagiełły i nikogo z tej ulicy nie znam. Byłem tam tylko raz. I to mi wystarczyło. Faktycznie miejsce kompletnie zaniedbane. Kiedyś mogła z nim rywalizować tylko ul. Jasielska. Ale ta już staje na nogi. A Jagiełły dogorywa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Odp. 1 7 miesięcy temuocena: 38% 

  Ulica Jagiełły to ślepa ulica bez perspektyw rozwoju. Niska przepustowość. Dojazd tylko od strony przejazdu kolejowego. Bez szans na deweloperów czy budownictwo jednorodzinne. Inwestowanie w tym kierunku niczego Iławie nie przyniesie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4295 sekundy