REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 listopada 2023, 09:53 komentarzy 4
Jeden z budynków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Iławie

Jeden z budynków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Iławie (Fot. Mateusz Partyga)

Czas na nowy cykl portalu Info Iława. Chcemy przedstawić Wam miasto nad Jeziorakiem z trochę innej perspektywy. Nie poprzez obraz głównych ulic, dobrze znanych budynków od frontu, tylko „od zaplecza”. Chcemy pokazać iławskie podwórka, a na pierwszy odcinek wybraliśmy bardzo wdzięczną w tej kwestii ulicę Kościuszki.

Na ul. Kościuszki chyba jak w żadnym innym miejscu Iławy architektura dawna (jak na to miasto…) miesza się z tą najnowszą. Kamienice z początku XX wieku sąsiadowały przez lata z blokami z wielkiej płyty, a teraz sąsiadują już także z całkowicie nowymi, właśnie powstającymi osiedlami wielorodzinnych budynków.

Widać to zwłaszcza na wielkim placu budowy za pocztą, w miejscu (nie tak) dawnego warsztatu samochodowego oraz na istniejącym już dużym osiedlu Nad Iławką, za dawną komendą policji, w miejscu równie dawnego boiska TKKF.

Bez wątpienia, ulica Kościuszki ma swój urok i klimat. Zwłaszcza podwórka kamienic są często nieodkryte przez iławian z innych stron miasta.

- Ze wszystkich iławskich ulic to ulica Kościuszki skrywa prawdopodobnie najwięcej różnorodnych tajemnic. Różnorodnych, bo z niemal każdym obiektem znajdującym się przy tej ulicy wiąże się kilka różnych i kilka tak samo ciekawych historii

- zauważają twórcy cyklu wycieczek miejskich „Historia Jednej Ulicy”, którzy odwiedzili także ul. Kościuszki. W artykule opublikowanym na portalu Internetowe Muzeum Iławy, poświęconym tej części miasta, piszą również:

- Współczesna ulica Kościuszki to jedna z najważniejszych ulic w Iławie. Jej długość wynosi obecnie około 500 metrów. Przedwojennym patronem ulicy był Paul von Hindenburg, obrońca Prus Wschodnich spod Tannenbergu i prezydent Rzeszy w latach 1925-1934. Wcześniej, aż do momentu rozwoju miasta w kierunku wschodnim, była to po prostu ulica Ostródzka. Po wojnie podzielono ją na dwa fragmenty: patronem pierwszego był Józef Stalin, patronem drugiego Tadeusz Kościuszko. Później oba odcinki złączono w jeden. Od wtedy ulica ta ma już tylko jednego patrona – Tadeusza Kościuszkę.

Z aparatem fotograficznym w ręku wybraliśmy się wczoraj (sobota 18 listopada) na wycieczkę po podwórkach i zakamarkach ul. Kościuszki. Kolejne będą prawdopodobnie jej sąsiadki: ul. Grunwaldzka i Królowej Jadwigi.

zico

kontakt@infoilawa.pl

Zobacz ulicę Kościuszki w Iławie od zaplecza (18.11.2023, fot. Mateusz Partyga / Info Iława)

Ilość zdjęć 112

REKLAMANAJLAK

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kościuszki 27 4 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Ta kamienica niedługo się rozpadnie lub skończy jak młyn :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iwona 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Mało takich podwórek gdzie kiedyś mogły się bawić dzieci z trzepakiem, drzewkiem owocowym, ławeczka, bujaczka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koko 2 6 miesięcy temuocena: 83% 

  Już dawno tak im gadałem, ale czy posłuchają....?Jesli idzie o Młyn nadpalony to nalezy nie tylko go odnowić wnętrze na muzeum , ale tez koniecznie uruchomić śluzę, i koło młynskie. Tam dawniej ze szczelin kamiennych wyciągało się piskorze. Wszystko jest do zrobienia a nie jakieś tunele pod przejazdem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mam pomysła 1 6 miesięcy temuocena: 67% 

  ogrodzić młyn wysokim szczelnym płotem , tak żeby młyna nie było widać. Potem na tym płocie przykleić wielkie zdjęcie jakiegoś pięknego młyna .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.0254 sekundy