REKLAMApluszak
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 listopada 2023, 15:37 komentarzy 8
Na jubileuszu 110-lecia jednostki OSP Zielkowo - poznajcie wyróżnionych; zobaczcie zdjęcia.

Na jubileuszu 110-lecia jednostki OSP Zielkowo - poznajcie wyróżnionych; zobaczcie zdjęcia. (Fot. KP PSP w Iławie.)

To już 110 lat jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielkowie w gminie Lubawa! Uroczystość z tej okazji odbyła się 18 listopada i była połączona z oficjalnym przekazaniem jednostce lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, a także z wręczeniem strażackich wyróżnień.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Kazanicach. Następnie przeprowadzona została uroczysta zbiórka przed remizą OSP Zielkowo. 

W uroczystości uczestniczyli m.in.: nadbryg. Tomasz Komoszyński - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, Zastępca Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Tomasz Ostrowski, Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP w Olsztynie mł. bryg. Rafał Melnyk, Komendant Powiatowy PSP w Iławie st. bryg. Piotr Wlazłowski, dh Maciej Jasiński - Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Olsztynie, dh Julian Lemiech, kom. Roman Gancarz - Komendant Komisariatu Policji w Lubawie, Jan Laskowski - Przewodniczący Rady Gminy Lubawa, ks. Michał Napierała, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lubawie dh Tomasz Ewertowski oraz delegacje jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy i miasta Lubawa.

Uroczystość była okazją do oficjalnego przekazania do użytkowania lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Kluczyki oraz dowód rejestracyjny na ręce naczelnika i kierowcy przekazał nadbryg. Tomasz Komoszyński wraz z wójtem Tomaszem Ewertowskim. Następnie nastąpiło poświęcenie pojazdu i próba techniczna.

Z okazji jubileuszu 110-lecia jednostka otrzymała Złoty Znak Związku OSP RP

Medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

 • dh Piotr Borkowski,
 • dh Janusz Rolka.

f

Odznaką Strażak wzorowy wyróżnieni zostali:

 • dh Patryk Brzozowski,
 • dh Weronika Brzozowska,
 • dh Tomasz Ulkowski.

f

Podczas uroczystości odznaką Świętego Floriana "Za zasługi dla społeczności lokalnej” wyróżniony został druh Tomasz Ewertowski, wójt gminy Lubawa.

Źródło: KP PSP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
Swojak

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Druh 8 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Dziękujemy za zrozumienie i szacunek dla naszej pracy oraz zaangażowania społeczności lokalnej.Dziękujemy i Pozdrawiamy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 7 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Podsumowując:Dziękuję za komentarz i możliwość wyjaśnienia pewnych kwestii. Cieszę się, że możemy rozmawiać o wartościach, które dla naszej jednostki strażackiej są niezwykle istotne.Chciałbym podkreślić, że nasza współpraca z miejscowym księdzem nie opiera się na żadnych korzyściach materialnych, ale raczej na wspólnym zaangażowaniu dla dobra społeczności. Ksiądz [Imię/Nazwisko] nie tylko nie oczekiwał niczego w zamian, ale aktywnie wspiera naszą jednostkę, co jest dla nas niezmiernie cenne.Dodatkowo, jako strażacy ochotnicy, pragniemy przekazywać te wartości także przyszłym pokoleniom. Nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza nie tylko rozwija umiejętności strażackie, ale także kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne. Wierzymy, że wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna, są fundamentem dla silnej społeczności i stanowią kluczowy element dziedzictwa, którego pragniemy przekazać kolejnym pokoleniom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

  W kontekście niedawnego święta odzyskania niepodległości, zwracamy uwagę na to, jak ważne są te wartości dla zachowania tożsamości i wolności. Bez silnych fundamentów moralnych i patriotycznych, historia naszego kraju mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.Z poważaniem,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Warto również podkreślić, że nasza jednostka nie tylko pełni funkcję strażacką, ale stanowi także przykład dla przyszłych pokoleń. W naszych szeregach działamy z zaangażowaniem nie tylko jako strażacy, lecz również jako mentorzy dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Czujemy się odpowiedzialni za przekazywanie najwyższych wartości, które odziedziczyliśmy od naszych przodków.Wierzymy, że przykład, który stawiamy, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw i wartości młodego pokolenia. Nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza jest dla nas nie tylko dziedzictwem przyszłości, ale również obowiązkiem wobec historii naszego kraju. Patrzymy na nią z dumą, gdyż to właśnie poprzez przekazywanie wartości Boga, Honoru, Ojczyzny, dajemy szansę na rozwój odpowiedzialnych obywateli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Chciałbym jeszcze podkreślić, że w kontekście relacji z miejscowym księdzem, warto zaznaczyć, że Ksiądz nie tylko nie oczekiwał żadnych korzyści materialnych za swoje zaangażowanie, ale również aktywnie wspiera naszą jednostkę. Jego obecność podczas ceremonii i uroczystości, włączając się w tradycje strażackie, stanowi wyraz nie tylko wsparcia, ale i wspólnoty duchowej.To wartościowe zaangażowanie duchownego ukazuje, że wspólnota strażacka i społeczność lokalna są ze sobą związane nie tylko w służbie społecznej, ale również w duchu wzajemnego szacunku i wsparcia. Proboszcz jest dla nas nie tylko przywódcą duchowym, ale także partnerem, który bezinteresownie wspiera nasze wysiłki na rzecz bezpieczeństwa społeczności.Wierzymy, że taka współpraca pomiędzy strażakami ochotnikami a lokalnym duchowieństwem jest przykładem silnej jedności i wzajemnego szacunku, co buduje jeszcze większe zaufanie społeczności do naszej jednostki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 3 7 miesięcy temu

  Warto zauważyć, że choć OSP jest organizacją świecką, to szanuje i pielęgnuje tradycje, a jednocześnie jest służbą obdarzoną najwyższym zaufaniem publicznym. To zobowiązanie do służby społeczności, poparte wartościami moralnymi, tworzy silny fundament dla wspólnoty strażackiej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Druh 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Chciałbym podkreślić, że motto "Bogu na chwałę, Ludziom na pożytek", obecne na sztandarach OSP, odzwierciedla głęboko osadzone wartości strażaków ochotników. To nie tylko zobowiązanie do służby społeczności, ale także szacunek dla tradycji, moralności i ducha jedności.Dewiza ta wyraźnie wskazuje, że choć OSP jest instytucją świecką, jej członkowie kierują się wartościami moralnymi i etycznymi, które stanowią fundament ich działalności. Dążenie do chwały Bożej oraz pożytku dla ludzi ukazuje, że służba społeczna i poszanowanie tradycji są nierozerwalnie związane.Tradycje strażackie, takie jak uroczystości związane z kropidłem czy inne ceremonie, nie tylko wpisują się w historię OSP, ale także kształtują tożsamość strażaków ochotników. Te elementy ceremonialne nie tylko przekazują szacunek dla dziedzictwa, ale również podkreślają głęboki związek między OSP a lokalną społecznością.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bez kropidła nie ruszy? 1 8 miesięcy temuocena: 73% 

  A bez kropidła wóz strażacki nie nadawałby się do użytku? Czy OSP jest instytucją świecką, czy kościelną? To może na następny wóz zrzucą się proboszczowie z okolicznych miejscowości, które obsługuje OSP w Zielkowie? Ale jak na razie to pewnie strażacy musieli dać miejscowemu proboszczowi tzw. co łaska , ale nie mniej niż..., za parokrotne machnięcie kropidłem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4104 sekundy