REKLAMAAldortax
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 listopada 2023, 09:11 komentarzy 12
Przedstawiamy drogowe plany miejskiego samorządu na 2024 rok.

Przedstawiamy drogowe plany miejskiego samorządu na 2024 rok. (Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Rok 2023 powoli ma się już ku końcowi - tym samym pora planować kolejny. Dzisiaj więcej o inwestycyjnych planach samorządu Miasta Iławy właśnie na 2024 rok. Sprawdziliśmy, które drogi i ulice w naszym mieście planuje się wybudować lub wyremontować.

Zdecydowanie największą inwestycją będzie budowa ulic Osiedla Żołnierzy Wyklętych w Iławie. Na to wieloletnie przedsięwzięcie w 2024 roku miasto wyda prawie 10,6 mln zł, z czego niespełna 4,5 pochodzi z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto podpisało już umowę ze zwycięzcą przetargu, firmą KAMBRUK ze Stradomna, a dotyczy ona "wykonania robót budowlanych polegających m.in. na budowie części ulicy Usługowej i ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego, budowie skrzyżowania o ruchu okrężnym - ronda, budowie ulicy Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i ulicy Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, budowie ścieżek pieszo-rowerowych, budowie zatoki autobusowej oraz budowie oświetlenia ulicznego wraz z doświetleniem przejść dla pieszych".

Kolejne duże inwestycje w tej grupie to (wszystkie mają charakter wieloletni):

 • budowa ulicy Gospodarskiej, ok. 2,7 mln zł;
 • budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. 1 Maja (część 3) - budowa przejazdów dla rowerów oraz drogi dla rowerów, ponad 1,5 mln zł, zapisano też pieniądze na część 1 tej inwestycji (budowa doświetlenia przejść dla pieszych: 127 tys. zł) oraz część 2 (budowa przejść dla pieszych oraz drogi dla pieszych: prawie 365 tys. zł);
 • budowa ulicy Łąkowej, prawie 1,3 mln zł.

f

Poniżej wymieniamy wszystkie pozostałe drogowe inwestycje, z podziałem na przedsięwzięcia wieloletnie i roczne.

Wieloletnie:

 • budowa ulicy Solskiego: 70 tys. zł;
 • budowa ulicy Jasielskiej: 20 tys. zł;
 • budowa ulicy Jagiełły: 20 tys. zł;
 • położenie nawierzchni dróg osiedlowych przy ul. Dąbrowskiego: 100 tys. zł;
 • budowa ulicy Lipowej (dokumentacja): prawie 142 tys. zł;
 • budowa ulicy Porzeczkowej: 210 tys. zł.

f

Roczne:

 • budowa dojazdu do budynków przy ulicy Wiejskiej 4A, 4B, 4C, 6A, 6B, 6C: 300 tys. zł;
 • budowa ulicy 1 Maja od skrzyżowania z ulicą Wodną do granicy lasu (dokumentacja): 15 tys. zł;
 • budowa drogi pomiędzy budynkami przy ulicy Kościuszki 35 i 37: 500 tys. zł;
 • budowa ulicy Rolnej: 250 tys. zł;
 • przebudowa drogi od ulicy Kościuszki do cmentarza (dokumentacja): 15 tys. zł;
 • budowa chodnika wzdłuż ulicy Ostródzkiej 54 i 56 (dokumentacja): 15 tys. zł;
 • budowa dróg pieszo-rowerowych Osiedla Żołnierzy Wyklętych (dokumentacja): 20 tys. zł;
 • zagospodarowanie terenu przy ulicy Skłodowskiej 14 (dokumentacja): 15 tys. zł.

f

Projekt budżetu miasta jeszcze nie został zatwierdzony, zatem także w zakresie planów inwestycyjnych mogą jeszcze zajść zmiany. Poprawki są często wprowadzone również w trakcie roku budżetowego.

Red. kontakt@infoilawa.pl. 

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Iławianka 12 miesiąc temu

  Od wielu lat składamy wnioski o remont ul Brzozowej w Iławie jest to ulica jednokierunkowa bez odpływu burzowego, gdzie woda po ulewach spływa na posesje, bez miejsc parkingowych wszyscy parkują na chodniku, ze starą nawierzchnią chodnika /połamane stare płyty chodnikowe z roku 74/ fatalne wjazdy na posesję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do roboty urzedasy 11 3 miesiące temuocena: 0% 

  A co z drogą powiatową z Pławt Wielkich do Kisielic może chociaż te pobocze niech poprawią i te krzaki po wycinają tam też ludzie do pracy jeżdżą a nie wszystkie pieniądze przeznaczają na miasto

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  A od kiedy to droga powiatowa w Pławtach Wielkich należy do miasta Iławy. Za tą drogę odpowiada starostwo (skoro to droga powiatowa). A tak na marginesie to starostwo mogłoby się też zająć drogą w Pikusie (też powiatowa), bo jest dziurawa jak ser szwajcarski, a co roku po zimie ją tylko łatają, a tam potrzebny jest nowy asfalt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 9 3 miesiące temuocena: 0% 

  Na stronie urzędu- BIP opublikowany jest cały projekt budżetu oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa, w niej ujęta jest ul. Jagiełły na 2025 rok na kwotę 1,2 mln. zł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lepszy gatunek iławian? 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  A dlaczego nie można było zaplanować w pierwszej kolejności realizacji ulicy Jagiełły , która na to czeka już od bardzo wielu lat, a dopiero później nowego, odległego "wyklętego" wygwizdowa? Czyżby tam mieszkał lepszy gatunek nowych, nuworyszowskich, nowobogackich iławian od tych mało ważnych z ulicy Jagiełły? No i jakie to przemyślne i cwane, aby zaplanować remont najwyraźniej znienawidzonej ulicy dopiero na rok 2025, kiedy to władzę w mieście będzie sprawowała prawdopodobnie zupełnie nowa ekipa ratuszowa. Niech ona się "cieszy" z podrzuconego jej w ten sposób kukułczego jaja, a my obecni jeszcze rządzący możemy umyć rączki od jagiełłowego kłopotu.. Tak samo jak to skutecznie robimy od prawie już pięciu lat na wzór naszych poprzedników.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolejarz 7 3 miesiące temuocena: 100% 

  Mogli by się w końcu zainteresować bo ulicą kolejową

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rowerzysta 6 3 miesiące temuocena: 100% 

  Moim zdaniem, do remontu nadaje się cała ul. Ziemowita. Jeździ się po niej jak po płytach betonowych, z regularnymi pęknięciami. A poza tym, nie rozumiem, dlaczego prace drogowe zaczyna się wykonywać dopiero w drugiej połowie roku? Np. obecnie jest w budowie ul. Pileckiego. Ale dopiero ułożono krawężniki. Jest już koniec listopada, temperatury są często ujemne, ziemia twarda i trudno ją prawidłowo ukształtować. Jeśli na to się wyleje asfalt, to gdy temperatura się podniesie, ten podkład gruntowy zacznie mięknąć, i będą uszkodzenia, pęknięcia i za kilka lat ulica będzie do poprawki. Dlaczego tych prac nie zaczyna się na początku marca, aby mieć prawie cały rok do dyspozycji, do następnej zimy? To jest dość częsta praktyka w wielu miastach, przy inwestycjach drogowych. Jakaś nieumiejętność zarządzania - czasem, i układania harmonogramu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mmmn 5 3 miesiące temuocena: 75% 

  Bo w kwietniu wybory na burmistrza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławskie getto? 4 3 miesiące temuocena: 69% 

  Jagiełły - a właściwie gruntowe, dziurawe od dziesiątek lat klepisko, ulicą zadżumionych? A może ją odgrodzić drutem kolczastym? To najpierw trzeba zbudować nowoczesną infrastrukturę drogowo- chodnikowo-ścieżkową na "wyklętym" wygwizdowie, gdzie trudno zobaczyć żywego pieszego lub zmotoryzowanego, a ulicę od czasu zdobycia Iławy kompletnie zaniedbaną i zapomnianą, przypominającą średniowieczny szlak błotny, leżącą nieopodal centrum miasta, zostawiać w niekończoność w stanie, w jakim stworzyła ją natura, umęczone nogi mieszkańców lub ich zdezelowane na tamtejszych dziurach samochody? Ciekawe dlaczego sznurek kolejnych iławskich burmistrzòw tak tej ulicy nienawidzi? Zajęcie miejsca przed biurkiem w ratuszu nagle wywołuje u nich jakiś odruch alergiczny na tę zapomnianą ulicę? A może jakiś psychiatra podjąłby się zbadania tego dziwego fenomenu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 3 3 miesiące temuocena: 67% 

  I jak zwykle OLANO mieszkancow ul,JDAGIELLY bo trzeba zrobic uliczki znajomym a nie jak mowia Barany ,( patologi ) tylko do wyborow burmistrza beda potrzebni ,,,,,,Pamietajcie wszyscy mieszkaancy zapomnianych ulic przez wladze miasta przy wyborach samorzadowych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do p. Oli 2 3 miesiące temuocena: 86% 

  A gdzie jest ten tajemniczy projekt? I jak on się ma do powyższych informacji? I co to jest to tajemnicze WPF? Czy chodzi o tzw. Wieloletnią Prognozę Finansową? Czyją? A jeśli tak, to jak bardzo wieloletnią? Bo najczęściej wiadomo, co "warte" są takie wieloletnie prognozy...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 1 3 miesiące temuocena: 40% 

  Gdyby przeczytałby Pan cały projekt to jest więcej zarezerwowanych środków na ul. Jagiełły. Są ujęte w budżecie wykupy gruntów na ul. Jagiełły - ponad 200 tys. Zł oraz zaplanowano w WPF 1,2 mln zł. Uważam, że to jest dobry krok w celu budowy ul. Jagiełły

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4012 sekundy