REKLAMAAldortax
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 listopada 2023, 11:48 komentarzy 14
Bezpieczniej będzie na przejściu dla pieszych na ulicy Sobieskiego w Iławie.

Bezpieczniej będzie na przejściu dla pieszych na ulicy Sobieskiego w Iławie. (Fot. UM w Iławie.)

Doświetlenie całej strefy przejścia, a ponadto pulsujące światła LED, które mają za zadanie zwrócić uwagę kierowcy oraz skierowane do pieszych komunikaty głosowe - to właśnie inteligentne i interaktywne rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo na "zebrze" na ulicy Sobieskiego w Iławie.

W naszym mieście ruszy realizacja inwestycji pn. "Budowa inteligentnego i interaktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Jana III Sobieskiego w Iławie - zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i mobilnych uczestników ruchu". 

W czwartek (23 listopada) umowę z wykonawcą, firmą „Elektrojac” z Ząbrowa, podpisał w imieniu urzędu miasta Zastępca Burmistrza Krzysztof Portjanko. 

- Inwestycja w samym centrum miasta ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych na jednej z najbardziej ruchliwych ulic naszego miasta - podkreślił magistrat.

A co to właściwie oznacza, że "zebra" ta będzie "inteligentna i interaktywna"?

Dla kierowcy: 

pulsujące światła LED zapewnią lepszą widoczność pieszego na przejściu i pomogą zauważyć przechodnia z dużej odległości. To szczególnie ważne przy złej widoczności, np. podczas opadów deszczu lub śniegu. Badania pokazują, że kierowca szybciej reaguje na sygnały świetlne, jeśli są one aktywowane ruchem pieszego, a nie świecą przez cały czas.

Dla pieszego:

wbudowany głośnik wyemituje sygnały głosowe skierowane w stronę pieszego natychmiast, gdy zostanie wykryta jego obecność. Sygnały głosowe typu „spójrz w lewo” czy „zachowaj ostrożność” informują przechodnia, że przejście jest miejscem szczególnie niebezpiecznym. W efekcie wpływają na jego większą ostrożność przy przechodzeniu na drugą stronę.

Integralną częścią instalacji będą również dodatkowe słupy z naświetlaczami LED, które efektywnie doświetlą całą strefę przejścia dla pieszych. 


 • Wartość umowy opiewa na kwotę 121 tysięcy złotych brutto. Na realizację ratusz pozyskał dofinansowanie z „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.
 • Termin zakończenia robót upływa zgodnie z umową 28 grudnia tego roku.

f


Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Urząd Miasta w Iławie.

Wykonawca, firma „Elektrojac” z Ząbrowa, zgodnie z umową powinna zakończyć realizację inwestycji jeszcze w tym roku.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jur 14 3 miesiące temuocena: 63% 

  Z ludzi miasta robią debili a myśleć i tak trzeba , a człowiek który nie myśli podatny jest na manipulacje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cccszzz 13 3 miesiące temuocena: 42% 

  Zamiast (gdzie jest to możliwe) robić przejścia *pod i *nad , to znowu wynalazek przeciwko samochodom. Czas pogonić że stołków ludzi , którzy nie wiedzą co to droga , ruch , płynność , a łamaga umyslowa ze sprawnymi oczami i nogami to jaśnie pan wg pożal się Panie przepisów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sołtys 12 3 miesiące temuocena: 64% 

  Przejścia dla niepełnosprawnych które mają mówić co mają robić? Lepiej niech ratusz pracę do Iławy. Podatki poszły w górę teraz wiem na jakie gadżety!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~He he 11 3 miesiące temuocena: 60% 

  I tak całkiem przypadkiem nieopodal burmistrz nabył apartament. I kwiatków jakby więcej posadzili, więcej koszy ścieżka rowerowa ..... tak całkiem przypadkiem zaznaczam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hd3fbdofbdbfiebxje 10 3 miesiące temuocena: 50% 

  Burmistrz i rada niech się schowają. Inteligentne to w Iławie będzie przejście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przepite przejście? 9 3 miesiące temuocena: 88% 

  Kilka lat temu iławianie wygrali konkurs reklamowy jakiejś firmy, która w nagrodę zobowiązała się sfinansować instalację podobnego przejścia na ul. 1 Maja. Tzw. fachowcy z ratusza podobno intensywnie porozumiewali się z tzw. fachowcami z reklamującej się firmy. I gdzie jest to obiecane i wygrane przejście? Zostało przepite podczas intensywnych "konsultacji" tzw. fachowców z obu niezainteresowanych już stron?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GDZIE TA WYGRANA ? 8 3 miesiące temuocena: 92% 

  Jeżeli nas oszukali , to wolny sąd oszustów powinien skierować do sanatorium przy 1-go Maja 14 .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dobrze gadasz 7 3 miesiące temuocena: 94% 

  A GDZIE TO WYGRANE PRZEJŚCIE ? ? ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody 6 3 miesiące temuocena: 12% 

  Mam tańsze rozwiązanie, zastosować sygnalizację świetlna na tym przejściu a najlepiej na wszystkich przejściach .To będzie bezpiecznie kulturalnie i komfortowo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elemelek 5 3 miesiące temuocena: 93% 

  Będzie bardzo kulturalnie, jak na przejściu na obwodnicy. Pieszy kliknie przycisk, nawet bez zamiaru przejścia przez jezdnię

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 4 3 miesiące temuocena: 96% 

  W pierwszej kolejności należało by usunąć krzaki z prawej strony , które skutecznie przesłaniają widoczność.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~całkowita racja 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  To całkowita prawda. Kierowca jadący pod górkę od strony ronda na ul. Kopernika zupełnie nie widzi co się dzieje z lewej strony za krzakami rosnącymi z boku widocznego na zdjęciu chodnika prowadzącego do przejścia. Tym bardziej, że widok dodatkowo zasłaniają mu samochody jadące od strony ul. Andersa. Więc nie ma innego wyjścia jak zatrzymanie się przed przejściem i dokładne rozejrzenie się co się dzieje po lewej. Co często niepotrzebnie blokuje ruch na tym odcinku. Kierowcy jadący od strony ul. Andersa są w podobnej sytuacji. Ale nikt z mądrych inaczej zarządców chodników nie wpadł na pomysł, by tamtejsze krzaki po prostu wyciąć. Co prawda są ładne, ale zagrażają bezpieczeństwu pieszych. Tutaj na zdjęciu są dość niskie. Ale w niektórych okresach roku osiągają wysokość dorosłego przechodnia. Mimo to nikt się nie spieszy z ich przycinaniem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mark 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  I to jest rozwiązanie nie za miliony. Małym kosztem kierowca będzie widział pieszego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do zen 1 3 miesiące temuocena: 0% 

  Ale przecież po prawej stronie nie ma krzaków tylko chodnik ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4054 sekundy