REKLAMAT-mobile
REKLAMAOlszta

Sport

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2023, 17:36 komentarzy 4
Najmłodsze na listach startowych

Najmłodsze na listach startowych "Ice Ice Eylau" były siostry Prelewskie z podiławskiej Nowej Wsi: Agata ma 12 lat, a jej siostra Marika zaledwie 10! (Fot. materiały organizatorów)

- Myślałem, że Iława i okolice to „pustynia”, jeśli chodzi o pływanie lodowe. Okazało się jednak, że nad Jeziorakiem jest wiele pływaczek i pływaków, którzy chętnie uprawiają tę dyscyplinę – mówi w rozmowie z nami Marcin Hæsthikke, pomysłodawca I Otwartych Mistrzostw Iławy w Pływaniu Lodowym „Ice Ice Eylau”.

Aż 66 dzielnych zawodniczek i zawodników wystartowało w pierwszej, historycznej edycji Otwartych Mistrzostw Iławy w Pływaniu Lodowym. Do zmagań pod nazwą „Ice Ice Eylau” doszło w niedzielę na plaży Prawdziwce przy ul. Chodkiewicza. Organizatorem była Orka Iława, a inicjatorem Marcin Hæsthikke.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT TAKŻE TUTAJ: Woda miała 2,5 stopnia! Zobacz zdjęcia i wideo z I Otwartych Mistrzostw Iławy w Pływaniu Lodowym „Ice Ice Eylau”

Woda w Jezioraku rzeczywiście, tak jak podaliśmy we wczorajszej relacji, miała tego dnia temperaturę zaledwie 2,5 stopni w skali Celsjusza, a na brzegu było jeszcze zimniej! To jednak nie przeszkodziło pływaczkom i pływakom w startach, a trzeba wiedzieć, że na zawody do Iławy przyjechały zawodniczki i zawodnicy z całego kraju.

Ba, na Prawdziwce oglądaliśmy w akcji członków kadry narodowej Polski, w tym m.in. wicemistrza świata Mateusza Kędziora (3 medale w kategorii wiekowej na mistrzostwach świata w Samoens, Francja w 2023, w tym 1 srebrny za 100 m stylem motylkowym i 2 brązowe), Klaudię Koczorowską (dwukrotna wicemistrzyni świata na dystansach 250 i 500 metrów stylem dowolnym na odbywających się w Polsce w Głogowie w 2022 MŚ), Paulinę Włodarczyk (brązowy medal mistrzostw świata z Głogowa w 2022 na dystansie 1000 m stylem dowolnym), czy Grzegorza Mówińskiego, multimedalistę Ice Cup Poland na dystansach 750 i 1000 m. Ale nie zabrakło też całkowitych debiutantów w tego typu rywalizacji, która w Iławie odbywała się na dystansach: 100, 200 i 500 metrów.

- Połowę listy startowej stanowili doświadczeni zawodnicy, w tym m.in. reprezentanci Polski, a drugą połowę zawodnicy dużo mniej doświadczeni. Obecność tych drugich bardzo cieszy – zauważa pomysłodawca i organizator „Ice Ice Eylau”.

Marcin, który sam jest pływakiem lodowym, widzi w zawodniczkach oraz zawodnikach z Iławy i okolic duży potencjał.

- Myślałem, że Iława i okolice to „pustynia”, jeśli chodzi o pływanie lodowe. Okazało się jednak, że nad Jeziorakiem jest wiele pływaczek i pływaków, którzy chętnie uprawiają tę dyscyplinę. Na przykład taki Krzesimir Gromadka, który wygrał rywalizację na 100 metrów mężczyzn, to moim zdaniem bardzo dobry kandydat do kadry Polski. Zresztą na podium aż roi się od iławian – dodaje Hæsthikke.

Mieliśmy zatem w Otwartych Mistrzostwach Iławy zarówno medalistów mistrzostw świata, Europy, Polski, ale także osoby stawiające pierwsze kroki w takich zawodach. Choćby najmłodsze na listach startowych siostry Prelewskie z podiławskiej Nowej Wsi: Agata ma 12 lat, a jej siostra Marika zaledwie 10! Obie jednak dzielnie pokonały swoje trasy, mimo przenikliwego zimna.

- Takie starty, jak te Mariki i Agaty są dla nas bardzo ważne, bowiem chcemy poprzez te zawody poprawiać świadomość dotyczącą bezpiecznego pływania, w tym lodowego, wśród dzieci i młodzieży. Niektórzy morsują, może innym przypadnie do gustu taka forma zimowego sportu i rekreacji, jak pływanie lodowe – mówi organizator.

Marcin Hæsthikke zapowiada, że Otwarte Mistrzostwa Iławy w Pływaniu Lodowym będą prawdopodobnie kontynuowane w przyszłości.

- Chcemy dalej krzewić tę dyscyplinę i jednocześnie uczyć bezpiecznego pływania. Iława i plaża Prawdziwka są idealnym miejscem do tego typu rywalizacji, bardzo ważna jest tu kwestia bliskości drogi krajowej nr 16. Łatwo tu dojechać, poza tym – Iława to piękne miasto. Myślimy także o tym, aby postarać się o włączenie naszej imprezy w cykl Pucharu Polski. Wówczas liczylibyśmy na wsparcie organizacyjne ze strony władz miasta, którym chyba przypadła do gustu nasza inicjatywa, co było widać na inauguracyjnych zawodach – kończy iławianin.

Być może więc rodzi się właśnie nowa sportowa tradycja w mieście nad Jeziorakiem.

- Za największy mój sukces uważam mimo wszystko przepłynięcie właśnie w Iławie 500 m przy temperaturze około 2 stopni Celsjusza. Bezcenne jest zwiedzanie coraz to nowych miejsc i akwenów, poznawanie wartościowych ludzi, którzy garną się do tej wymagającej dyscypliny - mówi na koniec Mateusz Kędzior.

WYNIKI OTWARTYCH MISTRZOSTW IŁAWY W PŁYWANIU LODOWYM

"ICE, ICE EYLAU", 26.11.2023

(podajemy pierwsze "trójki")

Konkurencja 100 metrów kobiet:

1. Paulina Włodarczyk (klub/miasto: Malbork), czas: 01:24:06

2. Marta Falęta (Mazovia Ice Swimming Team), 01:59:20

3. Teresa Kumiszcza (Zahartowani Ełk), 02:18:00

100 metrów mężczyzn:

1. Krzesimir Gromadka (Iława), 01:12:09

2. Bartosz Grabowski (Iława), 01:24:08

3. Marcin Haesthikke (Orka Masters/Wesołe Morsy), 01:28:30

200 metrów kobiet:

1. Oliwia Stańczuk (Zahartowani Ełk), 03:51

2. Natalia Twarowska (Zahartowani Ełk), 03:57

3. Agnieszka Lach (Masters Olsztyn), 04:52

200 metrów mężczyzn:

1. Mateusz Kędzior (Żaglica Poznań), 03:10

2. Adam Matusiak vel Matuszewski (Aquasfera Masters Olsztyn), 03:20

3. Piotr Pipiro (Zahartowani Ełk), 03:24

500 metrów kobiet:

1. Klaudia Koczorowska (Gdańsk), 08:42

2. Paulina Włodarczyk (Malbork), 08:57

3. Justyna Łagowska (Olsztyn), 10:34

500 metrów mężczyzn:

1. Grzegorz Mówiński (Olsztyn), 09:19

2. Mateusz Kędzior (Żaglica Poznań), 09:32

3. Michał Miotk (Mewa Władysławowo), 10:15

sport

zico

kontakt@infoilawa.pl

Otwarte Mistrzostwa Iławy w Pływaniu Lodowym "Ice Ice Eylau" - ceremonia dekoracji i zawody (26.11.2023), fot. UM Iława i organizatorzy

Ilość zdjęć 57

TEMATY sport
REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Iławianka 4 6 miesięcy temuocena: 100% 

  świetne zawody,i brawa dla organizatorów,uczestników i publiczności.Do powtórzenia za rok. Jednak uważam,że oprócz minusowej temperatury były też inne minusy:nietrafiona nazwa imprezy i udział dzieci w tym wieku na dystansie 100m.,widziałam w jakim stanie były po pływaniu i jaki był to dla nich wysiłek,może 50 m.byłoby ok..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BRUTUS 3 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Są tylko wyjątki spośród nich ktorzy kąpią się w tej wodzie, a nie zadają w cięzkie choroby, nawet na raka szpiku kostnego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~edek 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Nie wierzę, ze to nie ma wpływu na zdrowie. Reumatyzm, zapalenie stawów i inne problemy tego typu, migotanie przedsionków serca, udary... czy na stare lata nie wyjdzie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~redundantor 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Świetne miejsce na zawody. Na pewno do powtórki. Iława to świetne miejsce również na inne wyjazdy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.3353 sekundy