REKLAMAprofi
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 listopada 2023, 13:45 komentarzy 17
Jedna z tablic, której dotyczy ten problem.

Jedna z tablic, której dotyczy ten problem. (Fot. Info Iława.)

Iława. Niewykluczone, że problem z niektórymi tablicami informacji pasażerskiej w naszym mieście będzie miał swój finał w sądzie. Jak powiedział szef Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie, z wykonawcą, którego poproszono o naprawienie usterki, jest utrudniony kontakt i próbuje on przerzucać odpowiedzialność na inne firmy. 

Kilka tablic, które w czasie rzeczywistym miały informować pasażerów o tym, gdzie jest ich autobus, trzeba było zdemontować lub wyłączyć. W poniedziałek była jeszcze szansa na to, że tablice do końca listopada zostaną naprawione, tak się jednak nie stało.

Głos w sprawie awarii zabrała na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Iławie w miniony poniedziałek Aneta Rychlik.

- Mam pytanie do prezesa ZKM o wyświetlacze - zaczęła radna. - Pojawiły się informacje, że wyświetlacze podają niewłaściwe godziny, niewłaściwe informacje. Jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy?

Temat przybliżył w odpowiedzi na to zapytanie szef Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie Maciej Jaszczuk. Potwierdził problem.

- Ruszyliśmy sprawę tablic, które wyświetlały błędne informacje, później przez pewien czas w ogóle nie wyświetlały informacji - powiedział prezes miejskiej spółki. - W tej chwili mamy tego rodzaju problem, że firma, która zrobiła nam te tablice, jak się okazuje, nie tylko u nas, ale nawala w różnych innych miastach. Wezwaliśmy do ostatecznego, ugodowego załatwienia sprawy. Przyszły części, które firma obiecała wymienić w tych tablicach, żeby one działały. Do 30 (listopada - przyp. red.) potrwa serwis. Jeżeli ten serwis nie przyniesie skutku, nie pozostaje nam nic innego, tylko wejść na drogę prawną. Mamy już firmę zastępczą, która to naprawi. Ewentualnymi kosztami, później w drodze postępowania sądowego, obciążymy firmę, która nie wywiązała się w sposób należyty z tego, co obiecała w umowie.

Problemy, jak wyjaśniał dopytywany szef ZKM, nie dotyczą wszystkich tablic, tylko tych zamontowanych w ostatnim czasie w ramach dużego projektu, dofinansowanego ze środków unijnych. Tablice te, jak informował Maciej Jaszczuk, nie odbierają w sposób poprawny sygnałów GPS z autobusów, stąd wyświetlanie błędnych informacji.

Chodzi dokładnie o tablice na ulicy Niepodległości i Sobieskiego.

- Cała reszta jest włączona i działa [...]. To nie jest tak, że wszystkie tablice pokazują błędne dane. Te, które pokazywały błędne dane, zostały odłączone - kontynuował prezes. - Paradoksalnie jest tak, że przy odbiorze te tablice działały tak, jak powinny działać. Znaleźliśmy się w takiej patowej sytuacji, bo my tutaj nie zawiniamy, robimy wszystko to, czego firmy oczekują od nas, wysyłamy rozkład, wysyłamy pliki GTFS i nasza rola na tym się kończy. Natomiast jedna firma konsekwentnie próbuje przerzucać swoje kompetencje i swoją odpowiedzialność na inne firmy. Oprócz drogi prawnej, nie możemy tego rozwiązać w logiczny i szybki sposób.

Prezes liczył na rozwiązanie problemu w ciągu trzech dni, czyli do 30 listopada. Jak powiedział, jeśli nie zostaną naprawione, to ZKM wyłączy je do czasu zakończenia serwisu. 1 grudnia sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja. Okazało się, że niestety naprawa się nie powiodła. Tablice na ulicy Sobieskiego i Niepodległości zostały zdemontowane, jedna kolejna (na Niepodległości) jest wyłączona.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Problem dotyczy nowych tablic - tych zainstalowanych w ramach ostatniego zamówienia (ul. Niepodległości i Sobieskiego).

Prezes ZKM Maciej Jaszczuk tłumaczył, że w tej sytuacji nie ma winy spółki, a kontakt z wykonawcą, który według Zakładu jest odpowiedzialny za tę sytuację, jest utrudniony. Szef ZKM już zasygnalizował, że sprawa może skończyć się w sądzie.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

17Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~widz 17 2 miesiące temuocena: 100% 

  Tablice to pikuś przy stylu jazdy kierowców. Nowe autobusy a ich nogi pamiętają chyba autosany. U wielu jest albo do dechy, albo hamulec do końca. Każda iławski autobusami, to trochę jakby ziemniaki a nie ludzi przewozić. Czy kierowcy kiedykolwiek mieli kursy z kulturalnej i nie nerwowej eko-jazdy? Polecam się przejechać i utrzymać w nich równowagę. A przypomnę, że wszystkie w godzinach porannych i popołudniowych są przeludnione, więc utrzymanie się na stojąco, łatwe nie jest...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dydek 16 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jeśli szef ZKM mówi, że jedynie dwie działają źle, to "brawo" za posiadanie informacji o tym co i jak we własnej firmie działa. Między innymi na Królowej Jadwigi tablica przy szkole mimo godziny 16 pokazuje kursy z 14ej a czasem autobusy widmo, mam wrażenie, że z rozkładu letniego. Więc może też nie macie osoby, która tego pilnuje i nie potraficie wgrać w nie poprawnie rozkładu...?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 15 2 miesiące temu

  Jeśli te wypowiedzi powyżej są autoryzowanymi wypowiedziami Pana Preaesa to ja nie mam pytań. "Paradoksalnie na początku tablice działały"?! Co to za konstrukcja?! To jest paradoks, że działały, a teraz jest działają?! Paradoksem to jest zatrudnienianie prezesów spółek miejskich po znajomości i udawanie, że tych ludzi wyłoniły jakieś prawdziwe konkursy i są to ludzie kompetentni, posiadający jakąś wiedzę żeby takimi spółkami kierować. Tak nie jest i jest marnotrawienie pieniędzy miejskich czyli naszych wszystkich szanowni Państwo jak zwykł mawiać transparenty burmistrz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~glut 14 2 miesiące temu

  a ile ten szef kaski bierze co miesiąc ? a za całokształt odpowiadasz burmistrzu , czy nie odpowiadasz ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~siara 13 2 miesiące temuocena: 100% 

  czyli szef bezradny ? to czego w końcu pilnuje ? tylko biurka swojego ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 12 2 miesiące temuocena: 100% 

  wygląda to nieciekawie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytanie 11 2 miesiące temuocena: 100% 

  A tak na serio to po co są te tablice?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 10 2 miesiące temu

  Dobre pytanie. Tablice w mieście tej wielkości są tak potrzebne jak autobusy elektryczne ładowane energią z sieci. Z autobusami elektrycznymi będzie to samo, tylko finansowo wyjdzie to jeszcze gorzej. Ja bym to nazwał niegospodarnością, w tle realizowanie jakiejś wyimaginowanej, niczym niepoparte wizji ekologii. Ważne, że nagroda będzie, z którą burmistrz zrobisz selfie i wrzuci na fejsa. Lud to kupi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dynamit się skończył ? 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  skoro tablice są dynamiczne to do działania może potrzeba uzupełnić dynamit ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  albo wymienić dynama .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. Gentura 7 2 miesiące temuocena: 89% 

  A to wcześniej nikt nie wiedział, że ta firma nawala w innych miastach? Dopiero po wydaniu kasy ta informacja się objawiła?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kanar 6 2 miesiące temuocena: 50% 

  a kanar jezdzi? Ten co lubi…

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~IL 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  na skłodowskiej po obu stronach wyświetlają tylko godzinę(nie zwróciłem uwagi czy właściwą)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 4 2 miesiące temuocena: 80% 

  To teraz norma zachęcają bo to dobre wygodne jak ci od fotowoltaiki, a jak coś nawali to proś nie ma nas

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Belfer 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  "na dzień dzisiejszy"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OCH ! 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  a nawet chyba przedwczorajszy .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sens 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  na dzień dzisiejszy jestem wczorajszy :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3833 sekundy