REKLAMAAldortax
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 grudnia 2023, 09:58 komentarzy 2
Milena Jachowska i Kamil Fotyniuk o Izraelu i Palestynie, czyli pierwsze po długiej przerwie iławskie spotkanie podróżnicze.

Milena Jachowska i Kamil Fotyniuk o Izraelu i Palestynie, czyli pierwsze po długiej przerwie iławskie spotkanie podróżnicze. (Fot. Info Iława.)

W kameralnym gronie odbyło się w piątkowy wieczór pierwsze po długiej przerwie iławskie spotkanie podróżnicze. Na jednym na pewno się nie skończy, bo - jak nam powiedziała dyrektor ICK Lidia Miłosz - zgłosiło się wielu iławian, którzy mają na swoim koncie ciekawe wyprawy i chcieliby o nich publicznie odpowiedzieć.


Pierwsi byli Milena Jachowska i Kamil Fotyniuk. Opowiedzieli o swojej wyprawie sprzed kilku miesięcy do Izraela i Palestyny. Z racji toczącej się tam teraz wojny zarówno prezentacja, jak i pytania ze strony publiczności nieuchronnie ciążyły w kierunku rozważań o źródłach panującej tam wzajemnej wrogości i o winie za krwawą eskalację konfliktu.Milena Jachowska i Kamil Fotyniuk. Ona jest psychologiem biznesu i szkoleniowcem, on trenerem biznesu. Kiedyś razem mieszkali w Warszawie, skupiając się na rozwoju życia zawodowego. Teraz pracują zdalnie i razem realizują marzenie o podróżowaniu, rozbudzone pierwszą, typowo turystyczną wyprawą z biurem podróży.

Obecnie, jak podkreślali, wyjeżdżają już wyłącznie na własną rękę i - chociaż nie unikają typowo turystycznych atrakcji - to starają się doświadczyć odwiedzanego miejsca bardziej świadomie - poznać ludzi, ich sposób życia, wartości i przekonania.

- Poruszamy delikatne kwestie, nie malujemy trawy na zielono. Ta prezentacja nie jest "grzeczna" - tak mówił o opowieści na temat Izraela i Palestyny Kamil Fotyniuk.

To dlatego, że te słynne miejsca, kojarzone z religią, paradoksalnie są jednymi z najbardziej zapalnych punktów na mapie świata. Podróżnicy podkreślali, że nie opowiadają się za żadną ze stron trwającego konfliktu, ale jednak z ich prezentacji wyłonił się obraz silnego Izraela i cierpiącej Palestyny.

Ciekawa była interakcja z publicznością, która poprzedziła prezentację - podróżnicy poprosili o zapisanie na karteczkach pierwszych skojarzeń z Izraelem, później z Palestyną. Bez autocenzury. Co wynika z tej aktywności? Izrael kojarzy się z judaizmem, Żydami, obowiązkową służbą wojskową, ale też dostatkiem i atrakcjami turystycznymi. Palestyna - bez pozytywnych skojarzeń: wojna, cierpienie, terroryści. Podróżnicy, gdy jeszcze przed wyjazdem mówili znajomym o wybranym kierunku, byli pytani głównie o to, czy się nie boją. Jak podkreślali, własne doświadczenia, obserwacje, rozmowy z poznanymi na miejscu ludźmi pozwoliły im zrozumieć więcej i wyciągnąć własne wnioski. A te nie zawsze były zgodne z tym, o czym wcześniej słyszeli w przekazach głównego nurtu. Po to podróżujemy - by szukać własnych odpowiedzi. 

Kolejne iławskie spotkanie podróżnicze już niebawem. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

Milena Jachowska i Kamil Fotyniuk o Izraelu i Palestynie, czyli pierwsze po długiej przerwie iławskie spotkanie podróżnicze.

Ilość zdjęć 18

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~... 2 2 miesiące temuocena: 50% 

    Jeszcze dużo będzie tych informacji o tych pseudo podróżnikach?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Normalna komentująca wtedy, kiedy ma coś sensownego do powiedzenia 1 2 miesiące temuocena: 0% 

    Tak dużo, bardzo dużo. Specjalnie dla takich jak Ty, którym żal dupę tak bardzo ściska, że jedyne co już tylko pozostało,, to anonimowe klikanie w klawiaturę. Udanych podróży, w poszukiwaniu kolejnych tematów do hejtu, ze swojego wypierdzianego, hejtowego fotela. :)

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7264 sekundy