REKLAMAPluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 stycznia 2024, 12:59 komentarzy 29
Ilu mieszkańców miała Iława na koniec starego - 2023 roku? Sprawdziliśmy!

Ilu mieszkańców miała Iława na koniec starego - 2023 roku? Sprawdziliśmy! (Fot. Iława z drona Michał Krysztofiak.)

Niekorzystne zmiany demograficzne i odpływ mieszkańców do większych ośrodków, emigracja za granicę... Trendy dla większości miast wielkości Iławy pozostają nieubłagane - wiemy już, ilu mieszkańców straciło nasze miasto w starym - 2023 roku.

Ważną i symboliczną statystykę dotyczącą liczby iławian sprawdziliśmy dla Was także tym razem - na przełomie roku 2023 i 2024.

Jak podaje Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Iławie, nasze miasto zakończyło stary - 2023 rok z 30 882 mieszkańcami - tyle 31 grudnia liczyła ewidencja zameldowanych iławian. Oznacza to, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy miasto nad Jeziorakiem straciło 302 mieszkańców. To sporo, ale znacznie mniej niż w roku 2022, kiedy to ubyło ponad pół tysiąca iławian!

Załączona tabela ilustruje zmiany w tym zakresie w ostatnim czasie.

Nieubłagany rokroczny spadek liczby iławian to trend, który utrzymuje się już od wielu lat. I - według Głównego Urzędu Statystycznego - pozostanie z nami na dłużej. Zgodnie z szacunkiem, który przygotował GUS, Miasto Iława w 2040 roku będzie już ośrodkiem z liczbą mieszkańców poniżej 30 tysięcy osób.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Dyzma 29 4 miesiące temuocena: 53% 

  Ja niedawno sam założyłem mały biznes w Iławie. Wcale nie jest źle. Można częściowo mieć klientów w Iławie, a częściowo z całej Polski. Czasami nawet mam za dużo klientów. Dojazd do Gdańska czy Warszawy dość wygodny, zarówno samochodem jak i pociągiem. Koszty prowadzenia firmy są dużo niższe niż np. w Gdańsku, gdzie za prowadzenie biura w centrum rachunki są ogromne. A do Gdańska mogę łatwo dojechać, jeśli będzie trzeba. Ja nie narzekam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Psy szczekają a karawana jedzie 28 4 miesiące temuocena: 49% 

  Ci co narzekają jak zle i nie dobrze to osoby bez perspektyw i zawodu. Nie ma pracy? To trzeba bylo sie uczyc. Co by tu nie wybudowal to bedzie zle bo szef zly, godziny pracy nocki, a to ciągle sie stoi itd. Zycie jest piękne, tylko rob cos by bylo ono twoim najlepszym hobby a nie budzic sie z dnia na dzien bez celu palac kolejnego papierosa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ferdek 27 4 miesiące temuocena: 64% 

  a robić nie ma komu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyzma 26 4 miesiące temuocena: 39% 

  A może by ktoś założył firmę autobusową? Ostatnio kilka razy wieczorem zabierałem ludzi swoim samochodem "na auto-stopa", w kierunku Lubawy, bo w tych godzinach nie ma autobusów. Powinna być trochę lepiej zorganizowaną niż PKS Iława i zapewnić transport pasażerski do wszystkich sąsiednich miast powiatowych (rano, po południu i wieczorem), lub nawet o 2 powiaty dalej, a po drodze różne małe miejscowości, przede wszystkim wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, ewentualnie powiatowych (bo tam jest najlepszy biznes i są większe miejscowości, gdzie mieszka dużo ludzi którzy chcą dojeżdżać do pracy lub szkoły). Autobusy powinny średnio jeździć 80 - 90 km/h. Tymczasem często wyprzedzam autobusy, które regularnie jeżdżą po 60 km/h. To już nie te czasy. Znam też inne miasto podobne jak Iława gdzie jest chyba 5 konkurujących firm taksówkarskich, mimo że są też autobusy miejskie. Kurs taką taksówką jest po 8-10 zł. Jeśli wejdzie więcej osób, to wychodzi taniej za osobę niż za autobus. Róbmy biznes

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a dalczego akurat tu ? niżej ? 25 4 miesiące temuocena: 50% 

  populacja spada też dzięki małżeństwa bezpotomnych gejów i inne tęczowe wynalazki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyzmo, odetchnij 24 4 miesiące temuocena: 63% 

  Dyzmo, na tym forum założyłeś już trzy firmy autobusowe oraz jeden ( jak na razie) warsztat mechaniki pojazdowej. Odpocznij sobie, bo się chłopie zamęczysz. Tylko co te firmy autobusowe oraz warsztat samochodowy mają do spadku liczby mieszkańców w naszym mieście? A może populacja miejska ma być podnoszona na wyższy poziom w twoich autobusach oraz w warsztacie? Ale dalczego akurat tam? Nie ma już wygodniejszych miejsc?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to rób 23 4 miesiące temuocena: 96% 

  to rób

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyzma 22 4 miesiące temuocena: 36% 

  A może by ktoś założył firmę autobusową? Ostatnio kilka razy wieczorem zabierałem ludzi swoim samochodem "na auto-stopa", w kierunku Lubawy, bo w tych godzinach nie ma autobusów. Powinna być trochę lepiej zorganizowaną niż PKS Iława i zapewnić transport pasażerski do wszystkich sąsiednich miast powiatowych (rano, po południu i wieczorem), lub nawet o 2 powiaty dalej, a po drodze różne małe miejscowości, przede wszystkim wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, ewentualnie powiatowych (bo tam jest najlepszy biznes i są większe miejscowości, gdzie mieszka dużo ludzi którzy chcą dojeżdżać do pracy lub szkoły). Autobusy powinny średnio jeździć 80 - 90 km/h. Tymczasem często wyprzedzam autobusy, które regularnie jeżdżą po 60 km/h. To już nie te czasy. Znam też inne miasto podobne jak Iława gdzie jest chyba 5 konkurujących firm taksówkarskich, mimo że są też autobusy miejskie. Kurs taką taksówką jest po 8-10 zł. Jeśli wejdzie więcej osób, to wychodzi taniej za osobę niż za autobus. Róbmy biznes

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyzma 21 4 miesiące temuocena: 33% 

  A może by ktoś założył firmę autobusową? Ostatnio kilka razy wieczorem zabierałem ludzi swoim samochodem "na auto-stopa", w kierunku Lubawy, bo w tych godzinach nie ma autobusów. Powinna być trochę lepiej zorganizowaną niż PKS Iława i zapewnić transport pasażerski do wszystkich sąsiednich miast powiatowych (rano, po południu i wieczorem), lub nawet o 2 powiaty dalej, a po drodze różne małe miejscowości, przede wszystkim wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, ewentualnie powiatowych (bo tam jest najlepszy biznes i są większe miejscowości, gdzie mieszka dużo ludzi którzy chcą dojeżdżać do pracy lub szkoły). Autobusy powinny średnio jeździć 80 - 90 km/h. Tymczasem często wyprzedzam autobusy, które regularnie jeżdżą po 60 km/h. To już nie te czasy. Znam też inne miasto podobne jak Iława gdzie jest chyba 5 konkurujących firm taksówkarskich, mimo że są też autobusy miejskie. Kurs taką taksówką jest po 8-10 zł. Jeśli wejdzie więcej osób, to wychodzi taniej za osobę niż za autobus. Róbmy biznes

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyzma 20 4 miesiące temuocena: 35% 

  Ludzie z pewnym doświadczeniem życiowym mówią: Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. To nie otoczenie - korzystne lub nie, powoduje, że nam się w życiu układa lub nie. To zależy od nas, od naszej aktywności. Parafrazując inne powiedzenie: Nie pytaj co Tobie miasto może dać, tylko co Ty możesz dać dla miasta. Może trzeba zorganizować grupkę kilku 20-paru latków, każdy by "włożył" w interes po 20 tys. zł i założyć własną firmę np. usługową. Np. warsztat mechaniki pojazdowej. Ale trzeba mieć aktualne umiejętności np. serwisowania aut z nowoczesnym komputerem pokładowym a nawet aut elektrycznych. Do tego poszukać dotacji rządowych lub z UE i drugie tyle dostać w bezzwrotnej dotacji. Tylko nie pchajmy się w spółki cywilne bo np. za rok któryś z was się wykręci z interesu a pozostali będą spłacać jego długi. A może usługi budowlane, fryzjerskie itd. Pomyślcie, kiedy ostatnio narzekaliście, że czegoś w mieście wam brakuje, jakiejś usługi. To jest właśnie dla was, pomysł na biznes. Mniej narzekać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikodem 19 4 miesiące temuocena: 60% 

  20 paru latków z doświadczeniem. Dyzma ciebie trzyma jeszcze od nocy sylwestrowej?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mr. T 18 4 miesiące temuocena: 63% 

  Brak perspektyw, to co kogo dziwi. Co te miasto ma do zaoferowania poza sezonem który trwa 2 (słownie dwa) miesiące i to jak jest pogoda? Zupełnie nic; nudy, nudy i jeszcze raz nudy. Teraz wychodzą lata zaniedbań. Ludzie z tego miasta wyjeżdżają i tu nie wrócą bo po co. Miasto od kilkunastu lat nic nie ma do zaoferowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mr. T do ~a ja do Mr. T 17 4 miesiące temuocena: 0% 

  Dalej nie brnij, bo się pogrążasz. Na pasterki nie chadzam, więc może ty z kolesiami z piaskownicy sobie chodź, tak jak myślałem, że z ciebie zwykły buc. Nara typie i nie odpisuj, bo ja na pewno tego nie zrobię, szkoda mi czasu na marnowanie energii dla takiego "inteligenta" .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~znowu usunięto post ! 16 4 miesiące temuocena: 67% 

  ja tylko chcę grzecznie zwrócić uwagę , że 35-ty nie będzie dowolnie szarżował "głupimi" czy jemu podobnymi . Sprawa zostanie postawiona konkretnie i historyk , swy,twy,my,absolwent uniwersytetu przetrze okulary i poprawi rozczochraną . Redakcja niech czyni jak uważa .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a ja do Mr. T 15 4 miesiące temuocena: 50% 

  Gdzie wyczytałem, że miasto ma ciebie zabawiać? Jak to gdzie? Tu wyżej, w twoich jękach o śmiertelnych nudach, jakie w nim przeżywasz. Miasto się zaniedbało ponieważ nie zabawia takiego nygusa jak ty? Nie chcesz miastu nic zaoferować? Jest to oczywiście pytanie retoryczne (poszukaj co to znaczy). To dlaczego miasto miałoby cokolwiek oferować tobie? "Co to za brednie? Nie wytrzeźwiałeś" jeszcze po pasterce? Kac mocno i długo trzyma? PS. Jeśli chcesz się wdawać z kimś w dyskusje, to naucz się czytać ze zrozumieniem przynajmniej to, co sam na forum bezmyślnie wymęczyłeś. I nie chciałbym tu nawet wspominać od wymagań ilu ustaw z kolei ty jesteś głupszy. Pewnie nie zmieściłyby się w wieloletnim zbiorze Dzienników Ustaw RP...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mr. T do ~a ty? 14 4 miesiące temuocena: 50% 

  Nie wiem gdzie ty wyczytałeś , że to ,nie ktoś ma zabawiać? Na główkę ci padło? I z jakiej racji ja mam miastu coś zaoferować? Co to za pytanie? To mieszkańcy mają miastu coś oferować? Co to za brednie? Nie wytrzeźwiałeś po sylwestrze, pewnie kac trzyma, co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mr. T do ~do nudzącego się nygusa 13 4 miesiące temuocena: 33% 

  Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do nudzącego się nygusa 12 4 miesiące temuocena: 46% 

  Czyli jedynym celem i sensem istnienienia miasta jest nieustanne bawienie twojej soby, abyś ciągle się nie nudził?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a ty? 11 4 miesiące temuocena: 43% 

  Ktoś ma ciebie ciągle zabawiać, abyś się nie nudził, nie nudził, jeszcze raz nie nudził? A co ty masz miastu od kilkunastu lat do zaoferowania?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ludek 10 4 miesiące temuocena: 32% 

  Nie ma co rozdzierać ,zaraz dostaniemy przydział imigrantów i wszystko się wyrówna,będzie kolorowo i unijnie ,niekoniecznie bogato..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~proszę nie usuwać postu 9 4 miesiące temuocena: 50% 

  nie będzie zgody na to , żeby "nieszczęsny, przerżnięty , historyk ,absolwent 5-cioletniego uniwersytetu dowolnie obrażał innych , jak ten kurczak gdaczący w tuczarni , czy na afrykańskich targowiskach obok leżących tam bananów ............ Dalsza część nastąpi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ do ufo i ludka 8 4 miesiące temuocena: 50% 

  A kto te wizy sprzedawał? Czy przypadkiem nie urzędnicy z MSZ? Czyli z ministerstwa rządu pisowskiego? Podlegli tym, którzy rzekome zwalczanie migrantòw wpisali do nieszczęsnego, przerżniętego referendum, dopisanego do wyborów parlamentarnych. Także przez nich przerżniętych. Pozostaje tylko pytanie, z kim spośród pisowskich bonzów musieli się dzielić ci, którzy te wizy pod stołem opychali na afrykańskich targowiskach, obok leżących tam bananów, manioku oraz kurczaków gdaczączych w klatkach? Ale niebawem wyjaśni to sejmowa komisja śledcza. A któryś z polskich kryminałów zyska nowych pensjonariuszy. Tamtejsza grypsera już się nie może doczekać nowych "kolesi" w celach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ufo 7 4 miesiące temuocena: 33% 

  Dotychczas dostawaliśmy takich co wizy pod stołem kupowali - bo legalnie pewnie by nie dostali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~29 tysięcy 6 4 miesiące temuocena: 77% 

  Ale po co czekać do 2040? Według sprytnej kalkulacji zachodzącego trendu wystarczą 3 lata jedynie. :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do niżej 5 4 miesiące temuocena: 50% 

  a ty pieprzysz byle pieprzyć towarzyszu czerwony jak burak .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vcfx 4 4 miesiące temuocena: 59% 

  nudzisz ormowiec

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ggs 3 4 miesiące temuocena: 71% 

  W ciągu ostatnich 10 lat Iława zmieniła się w następujący sposób - wyjechało tysiące rodzimych Iławiaków z uwagi na brak porządnej pracy. Ich miejsce zajęli milionerzy ulokowani na cyplu i w spichlerzu oraz mieszkańcy jeszcze większych dziur, których zakwaterowano na Piastowskim. Efektem jest społeczność, która zna się coraz gorzej i jest bardzo niekulturalna. Iława zeszła na straszne psy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Halina 2 4 miesiące temuocena: 57% 

  Stój Halina! Bój w Hucie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 1 4 miesiące temuocena: 31% 

  jesteś tego najlepszym dowodem że Iława zeszła na psy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6433 sekundy