ZDZ
REKLAMAAldortax
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 stycznia 2024, 15:32 komentarzy 10
Czytelnik zwrócił nam uwagę na stojący w holu iławskiej hali sportowo-widowiskowej automat, w którym nadal można kupić tzw. energetyki. To przecież nielegalne! - oburza się iławianin.

Czytelnik zwrócił nam uwagę na stojący w holu iławskiej hali sportowo-widowiskowej automat, w którym nadal można kupić tzw. energetyki. To przecież nielegalne! - oburza się iławianin. (Fot. Info Iława.)

Rząd wprowadził wraz z Nowym Rokiem zakaz sprzedaży tzw. energetyków niepełnoletnim, a branża odpowiedziała błyskawicznie, wprowadzając na rynek napoje, które także zawierają kofeinę i/lub taurynę, ale w ilości mieszczącej się w określonym w ustawie limicie... Taką sytuację obserwujemy także w Iławie.

Czytelnik zwrócił nam uwagę na stojący w holu iławskiej hali sportowo-widowiskowej automat, w którym nadal można kupić tzw. energetyki. To przecież nielegalne! - oburza się iławianin.

"Od 1 stycznia 2024 r. energetyki jak alkohol i papierosy. Tylko z dowodem"; głosiły w okolicy Nowego Roku liczne prasowe nagłówki.

O co chodzi? Oczywiście o głośny zakaz sprzedaży tzw. energetyków niepełnoletnim.

- Od 1 stycznia wprowadzono zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia napojów z dodatkiem tauryny i/lub kofeiny w ilościach przekraczających 150 mg/l oraz zakaz sprzedaży tych napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach - czytamy w informacji Ministerstwa Zdrowia.

Ponadto, jak przestrzega resort, popularne "energetyki" to niebezpieczny "zastrzyk" energii, zwłaszcza dla młodych organizmów, bo regularne spożywanie tego typu napojów w dużych dawkach może powodować arytmię serca, problemy z układem nerwowym czy zaburzenia snu.

- Byłem zdumiony, kiedy już po Nowym Roku zauważyłem, że w automacie w iławskiej hali nadal są w sprzedaży "energetyki" - mówi rodzic, który skontaktował się z nami w tej sprawie. - Moje dzieci uczęszczają do pobliskiej "Trójki", nieraz grupy z tej szkoły ćwiczą w hali. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego ten zakaz nie jest przestrzegany.

Rzeczywiście, jak sprawdziliśmy, w automacie w hali dostępne są napoje energetyczne, są one jednak legalne - zapewniła nas dyrekcja. Jak mówi przedstawiciel Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, dostawca sprawdził i zapewnił ICSTiR, że dostępne napoje spełniają wymogi ustawy; są to bowiem produkty o obniżonej przez producentów zawartości kofeiny i tauryny. W ten sposób branża szybko odpowiedziała na wprowadzenie zakazu. 

A czy wspomniana dawka 150 mg/l to bardzo dużo? Według rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr. Michała Sutkowskiego, nie, ale wszystko zależy od tego, jaką ilość tego produktu spożyjemy. Jak dodał lekarz, ważne są nie tylko regulacje prawne, ale też świadomość i edukacja - i to chyba najlepsza pointa...

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Co to 10 5 miesięcy temuocena: 0% 

  A co z kawą bądź herbatą? Też zrobią sprzedaż od osiemnastu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 9 5 miesięcy temuocena: 93% 

  Można się śmiać i twierdzić, że wszystko zgodnie z prawem, ale czy moralnie słuszne? Pani burmistrzu czy w instytucjach miejskich powinny być sprzedawane słodycze i energetyki, bo prawo pozawala? Ciekawe co na to raporty o stanie dzieci i młodzieży, pewnie króluje w nich otyłość i problemy z różnymi używkami. Czy to nie jest hipokryzja?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tadeusz 8 5 miesięcy temuocena: 28% 

  Co za id... poszedł i aferę kręci o energetyki z ,, szafy ''... człowieku weź się za robotę, albo walnij barana w ścianę. Ze wszystkim taki legalny jesteś? Dziwi mnie to, że redakcja każdą taką bzdurę publikuje, nie ma jakiejś weryfikacji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rdse 7 5 miesięcy temuocena: 17% 

  Pewnie juz drugiego stycznia albo i pierwszego latał po automatach sprawdzać, teraz znalazł i sensacje robi, tylko że nie wyszło. Chory człowiek !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wwwww 6 5 miesięcy temuocena: 18% 

  Jak były dozwolone afery nie robil... a teraz sensacje kręci łeb....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robol 5 5 miesięcy temuocena: 12% 

  Jakim trzeba być idiotą żeby takimi bzdurami się zajmować jak energetyki w budce ,człowieku a alkohol truciciel i zabójca legalny wszędzie . Młodzież jak chce to załatwi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robolku mały 4 5 miesięcy temuocena: 95% 

  Masz prawo do głupiej opinii. Nie wyzywaj innych, to pokazuje że nie masz argumentów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wil 3 5 miesięcy temuocena: 11% 

  ale zdzierstwo 4 zł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kapibara bez LPG 2 5 miesięcy temuocena: 37% 

  Młodzież bez korzeni, spod złego znaku "róbota co chceta" robi w kraju bardzo brutalne burdy i napady za niesprzedanie im energetyka...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Kapibara bez LPG 1 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Lepiej robić co klechy nakazują z ambony , co? Weź rozbieg i wiesz co dalej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4067 sekundy