REKLAMAPluszak
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 stycznia 2024, 10:03 komentarzy 3
Na zdjęciu lekcja biblioteczna z udziałem uczniów SP3 w Iławie w ramach projektu

Na zdjęciu lekcja biblioteczna z udziałem uczniów SP3 w Iławie w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni". (Fot. archiwum MBP w Iławie.)

Spotkania z ciekawymi ludźmi, kawiarenka, do której można byłoby przyjść, by porozmawiać, otwarte warsztaty i szkolenia - m.in. takiej oferty oczekują od biblioteki w Iławie uczestnicy badania ankietowego na temat roli tej instytucji w naszym mieście.


Styczeń to czas podsumowań i planów - nie inaczej jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie. Placówka przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności, informując w nim m.in. o wynikach ankiety na temat oczekiwań mieszkańców względem jej oferty. Wyraźnie widać, że - chociaż wypożyczanie książek ma się dobrze - to mieszkańcy widzą bibliotekę szerzej - jako instytucję kultury z różnorodną ofertą.


Celem przeprowadzonej w 2023 ankiety było poznanie oczekiwań mieszkańców Iławy, ustalenie, jak widzą przyszłość biblioteki, a także diagnoza aktualnego stanu zainteresowania instytucją.

- W badaniu wzięło udział 186 osób; 75,8% respondentów stanowiły kobiety, większość to dorośli z przedziału 25-59 lat, pracujący (114), korzystający z usług biblioteki (166), z wykształceniem wyższym lub średnim 

- czytamy w podsumowaniu badania.

Jak wynika z ankiety, ci, którzy nie korzystają z usług biblioteki, motywują to głównie czytaniem książek zakupionych prywatnie, korzystaniem z platform typu Legimi czy EmpikGo, zmianą miejsca zamieszkania, strachem przed tym, że zapomną oddać książkę, a także odwiedzaniem innych bibliotek na terenie powiatu.

Natomiast ci, którzy do biblioteki chodzą, głównie wypożyczają książki (92,8%), odwiedzają profil oraz stronę internetową biblioteki (81,3%), a także korzystają z wydarzeń (34,9%). Tutaj wymieniano głównie wystawy, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, spotkania autorskie, "Czytanie pod wierzbą", czy "poSTEDówkę". To ostatnie wydarzenie akurat w 2023 roku się nie odbyło. Na posiedzeniu komisji kultury w minionym tygodniu dyrektor iławskiej biblioteki Kinga Groszkowska wyjaśniała, że przyczyną był brak środków. Z pewnością wielu miłośników poezji śpiewanej żałuje, bo na plenerowej scenie w "galerii jazzowej" miał pojawić się Grzegorz Turnau. Pocieszenie: "poSTEDówka" ma wrócić w tym roku.

Ankietowani proponują zresztą dalsze rozszerzanie tematyki proponowanych przez bibliotekę wydarzeń. Jaka zatem jest "biblioteka naszych marzeń"?

- Ankietowani oczekują ciekawych spotkań z różnymi ludźmi: artystami, historykami, autorami książek, muzykami lub ciekawymi osobistościami. Ważnym miejscem w bibliotece byłaby dla nich kawiarenka, do której można przyjść i porozmawiać. Wyrazili również chęć wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach, które niekoniecznie będą skierowane do grup zorganizowanych

- to właśnie kierunek dalszego rozwoju, zasugerowany przez uczestników omawianego badania.

W opracowaniu wyników ankiety biblioteka deklaruje chęć dostosowywania swojej oferty do potrzeb współczesnego społeczeństwa. I chociaż podstawową działalnością pozostaje wypożyczanie książek (w tym zakresie odnotowuje się systematyczny wzrost od 2008 roku), to widać, że zakres działania w pozostałej części zbliżony jest do zadań realizowanych przez Iławskie Centrum Kultury. Nasuwa się otwarte pytanie: czy przyszłość biblioteki to jej połączenie z ICK w jedną, prężną instytucję kultury w Iławie?

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Dyrektor iławskiej biblioteki Kinga Groszkowska omówiła działalność placówki i odpowiedziała na pytania radnych podczas posiedzenia komisji kultury w ubiegłym tygodniu.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jan 3 3 miesiące temuocena: 75% 

  Kiedyś już połączono te dwie instytucje , było "śmieszno i straszno" ale nie taniej / co było głównym oficjalnym celem ówczesnego włodarza Iławy / i nie lepiej merytorycznie . Biblioteka winna rozwijać się w kierunku centrum informacji i dostępu do niej . Oczywiście nie zaniedbując czytelnictwa .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Księgowy 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Urzędnik i super wyszło - teraz biblioteka to nie tylko wypożyczane książki jak było wcześniej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~urzędnik 1 3 miesiące temuocena: 20% 

  To nieprawda.Było taniej. Jeden dyrektor,jedna księgowa,administracja. Ale ambicje obecnej dyrektorki,żony radnego PO przeważyły...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 2.1457 sekundy