ZDZ
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lutego 2024, 19:32 komentarzy 3

"Pif-Paf! Jesteś trup". Owacje na stojąco na premierze spektaklu o źródłach szkolnego dramatu. (Fot. Info Iława.)

Trudny temat i trudne, ale bardzo potrzebne pytania, które po tym spektaklu będą sobie stawiać i młodzi, i dorośli. Za nami premiera przedstawienia teatralnego "Pif-Paf! Jesteś trup" z udziałem aktorów - debiutantów, uczniów iławskiego "Żeromka", "Mechanika" i "Budowlanki".

Tekst Williama Mastrosimone'a o masakrze, która wydarzyła się naprawdę w amerykańskiej szkole, skłania do refleksji o źródłach epidemii przemocy

- nie tylko tej fizycznej, ale i psychicznej. Takiej, która prowadzi do poczucia alienacji, odrzucenia i wreszcie skłania do najtragiczniejszych decyzji i kroków... Bo - chociaż nie może to stanowić żadnego usprawiedliwienia dla sprawców - takie dramaty też mają swoje podłoże i przyczyny. Stąd wniosek, że jeśli je w porę rozpoznać i zareagować - można zapobiec tragedii. Inna interpretacja wskazuje na skutki postępującego zobojętnienia na przemoc - wszechobecną i w życiu, i w popkulturze, gdzie zabijanie, w grach, filmach, staje się rozrywką i sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Widownia kinoteatru wypełniła się na dzisiejszej premierze spektaklu "Pif-Paf" niemal do ostatniego miejsca. Ci młodsi, dopiero dorastający widzowie w brawurowej grze swoich rówieśników - z których wszyscy dziś debiutowali w roli aktorów - mogli odnaleźć echo swoich własnych problemów i rozterek. Zobaczyć, że inni czują podobnie, że nie ma nic niespotykanego nawet w najtrudniejszych emocjach, może dać ulgę i nadzieję.

Dorośli z kolei mogli przekonać się, jak frustrująca może być dla dorastającego człowieka nieustająca litania oczekiwań i pretensji. Oby przyjmowane przez rodziców i nauczycieli postawy nie prowadziły u młodego człowieka do poczucia, że jest sam, przez nikogo nierozumiany. 

Właśnie na potrzebę wspierania młodzieży w ich trudnościach zachęcał dzisiaj ze sceny Krzysztof Panfil, kierownik Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie - to miejska placówka, która w marcu 2023 r. ogłosiła w szkołach ponadpodstawowych w Iławie rekrutację na zajęcia teatralne prowadzone przez Ewę Śmigielską i Danutę Rytel, aktorki Iławskiej Grupy Aktorskiej. Widzowie dzisiaj oglądali efekty ich ponad półrocznej pracy. Grupę nagrodzono owacjami na stojąco - i to dwukrotnie. Gratulacjom i słowom uznania nie było końca; wiele osób nie kryło poruszenia odwagą i talentem debiutantów.

Na deskach kinoteatru "Pasja" w Iławskim Centrum Kultury zadebiutowali dzisiaj: Julia Bilicka, Natalia Ciesielska, Natalia Ewertowska, Karolina Janik, Wiktoria Koprowska, Piotr Kowalewski, Kinga Kulwicka, Julia Maliszewska, Maja Młotek, Justyna Pawłyszyn, Zofia Petaś, Adrianna Safianowska, Zuzanna Święcka, Sarah Wiśniewski, Wojciech Włodarski.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

"Pif-Paf! Jesteś trup". Owacje na stojąco na premierze spektaklu o źródłach szkolnego dramatu.

Ilość zdjęć 32

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~LOLEK 3 3 miesiące temuocena: 67% 

  Będąc w podstawówce miałem super wychowawcę i nauczyciela fizyki, chemi , W-F w jednej osobie. Wymyslił raz bysmy zagrali sztukę pt Mąż i Żona Fredry przed lokaną widownią. Ja zagrałem Mężą zas koleżanka z klasy Zonę. Najtrudniejsze były pocałunki koleżanki-żony. To były odległe czasy. Dzis nie takie sceny by zagrano...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paulina 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Też miałam nauczycielkę która wystawiała z nami w kinie różne przedstawienia. Kiedyś gościł autor z Trójmiasta. Była to sztuka o chorobie i odchodzeniu. O tym co wtedy przeżywają dorośli i dzieci. Wspominam to z tęsknotą. Występowanie na scenie dużo mnie nauczyło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  Proszę o nagranie krótkie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.0382 sekundy