REKLAMAZDZ
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 lutego 2024, 15:11

Prowadzenie własnej działalności nie jest łatwe. Mimo że można być samemu sobie szefem, nie zawsze jest to korzystne. Na samozatrudnieniu nie ma co liczyć na urlop – a na pewno nie na taki, za który otrzymasz zapłatę. Czy urlop na własnej działalności jest w ogóle możliwy? Przeczytaj.

Samozatrudnieni na urlopie – co trzeba wiedzieć?
Praca na własny rachunek jest ogromnym wyzwaniem i ryzykiem. Może być perspektywą na większy zarobek, ale z drugiej strony pomysł może nie przynieść oczekiwanych korzyści. Osoby samozatrudnione nie mają pełnego zabezpieczenia socjalnego – takie mają jedynie pracownicy etatowi. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na zbyt wiele. Czy wobec tego mają możliwość wzięcia urlopu? Czy należy im się płatny wypoczynek? W tym miejscu możesz dowiedzieć się wielu informacji na ten temat: https://www.ingksiegowosc.pl/news/prowadzenie-firmy/urlop-dla-samozatrudnionych.

Przedsiębiorca zarabia tyle, ile sam wypracuje. Nie może więc liczyć na to, że w trakcie urlopu pieniądze same pojawią się na jego koncie. Całe szczęście istnieje ubezpieczenie społeczne, które chroni sytuację przedsiębiorcy, gdy np. zachoruje. Ubezpieczenie chorobowe, mimo że w niewielkim stopniu, ale zawsze gwarantuje ubezpieczonemu środki na utrzymanie, gdyby nie mógł pracować. Niestety, stawki są naprawdę niewielkie. Samozatrudnieni często rezygnują więc z opłacania ubezpieczenia chorobowego.

Urlop wypoczynkowy dla samozatrudnionych

Zgodnie z prawem urlop przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie stosunku o pracę – bez względu na podstawę prawną jej powstania. Istnienie stosunku pracy jest więc podstawową przesłanką roszczenia o urlop. Stosunek pracy nie istnieje jednak przy działalności gospodarczej, wobec czego nie ma żadnych przesłanek, które dają prawo do urlopu. Jako że osoba prowadząca działalność gospodarczą sama dla siebie jest szefem, nie ma podstaw prawnych, aby otrzymywać wynagrodzenie za wzięcie urlopu np. ze Skarbu Państwa. Co ciekawe, prowadzenie działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy, który wymagany jest, aby obliczyć wymiar urlopowy – gdy np. przedsiębiorca decyduje się przejść na etat. 

Przedsiębiorcy nie mają urlopu chorobowego. Mogą jednak pobierać zasiłek chorobowy, jeśli systematycznie opłacają składki. Aby nabyć do niego prawo, musi minąć co najmniej 90 dni systematycznego opłacania składek. Gdy przedsiębiorca pobiera zasiłek chorobowy z ZUS-u, organ może sprawdzać, czy nie wykorzystuje urlopu niezgodnie z przeznaczeniem. W tym miejscu sprawdzisz, czy na „L4” można wychodzić z domu: https://aleo.com/pl/blog/czy-na-l4-mozna-wychodzic-z-domu/. Za okres pobierania zasiłku przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Może je pomniejszyć proporcjonalnie do dni, gdy pobierał zasiłek chorobowy.

Warto pamiętać, że…
Samozatrudnieni właściwie nie mają prawa do skorzystania z urlopu. Jednak, jeśli opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, mogą pobierać zasiłek chorobowy. Oczywiście w przypadku, gdy chorują, nie mogą wówczas wykonywać swoich obowiązków.

Przedsiębiorcy mają jednak prawo do opieki nad dzieckiem. W ramach tzw. urlopu wychowawczego mogą zawiesić działalność na trzy lata. Nie muszą w tym czasie opłacać składek. Więcej informacji w zakresie prowadzenia działalności możesz znaleźć m.in. na https://aleo.com/pl/.

Artykuł sponsorowany.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea
Artykuł załadowany: 0.255 sekundy