ZDZ
REKLAMAZielona aleja
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 lutego 2024, 09:44 komentarzy 8
Według projektu mieszkańców Wikielca, główna ulica tej miejscowości ma się nazywać ul. Bukowa

Według projektu mieszkańców Wikielca, główna ulica tej miejscowości ma się nazywać ul. Bukowa (Fot. Czytelnik portalu Info Iława)

Jeszcze dziś do urzędu gminy w Iławie ma trafić projekt nazw ulic w Wikielcu, które podczas wczorajszego spotkania ustaliła i przegłosowała grupa inicjująca to przedsięwzięcie.

Tym samym wracamy do tematu, który w poprzednim tygodniu poruszyliśmy na naszym portalu.

CZYTAJ WIĘCEJ (aktywny link): Poeci i pisarze, kwiaty, a może ... ptaki? Ulice w Wikielcu już wkrótce powinny mieć swoje nazwy

W skrócie: mieszkańcy Wikielca, na czele z grupą inicjującą ten projekt, postanowili wprowadzić porządek, jeśli chodzi o adresy i nazwy ulic w swojej miejscowości. Obecnie w Wikielcu mieszkają 902 osoby, a adresów korespondencyjnych jest aż 259 (stan na środę 31 stycznia 2024).

Powstał zatem projekt mówiący o tym, aby konkretne ulice miały swoje nazwy/patronów. Pomysłów było kilka: jako patronów proponowano polskich poetów i pisarzy 20-lecia międzywojennego, myślano także, aby ulice nazwać od gatunków drzew, kwiatów, albo żeby nazwać je w sposób najbardziej oczywisty (ul. Szkolna, Sportowa itd.). My z kolei rzuciliśmy inicjatorom pomysł z ptakami. Wszystko jest opisane w artykule podanym w aktywnym linku powyżej.

Podczas wczorajszego spotkania grupa 9. przedstawicieli Wikielca wybrała te nazwy, oczywiście - po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami konkretnych ulic. Najpierw jednak głosowano nad tym, czy wieś ma być podzielona na trzy sektory, czy na dwa. Za pierwszym wariantem były 2 osoby, 7 przeciw. Dokładnie odwrotnie (7 za, 2 przeciw) było w przypadku podziału na dwa sektory.

Następnie głosowano za projektami nazw dla całej miejscowości. Pomysł z polskimi pisarzami i poetami XX-lecia międzywojennego nie znalazł zbyt wielu miłośników (2 głosujących za, 7 przeciw), identyczny, negatywny dla siebie wynik miały same kwiaty (2 za, 7 przeciw). Zwyciężyła trzecia koncepcja, czyli ta mówiącą o nazwach pochodzących od gatunków drzew i kwiatów. Ta propozycja została przegłosowana jednogłośnie (9 za, 0 przeciw).

Podczas spotkania ustalono również, że ulice kwiatowe będą znajdowały się po lewej (zachodniej) stronie Wikielca, natomiast nazwy pochodzące od gatunków drzew – po prawej (wschodniej). Przegłosowano także pomysł, aby główna ulica (trasa Iława – Karaś) nazywała się Bukowa, z kolei droga z Wikielca do Stradomna ma się nazywać, wg tego projektu, ul. Rumiankową.

Do artykułu dołączamy mapę z naniesionymi już projektami nazw ulic. Dzisiaj przedstawiciele grupy inicjującej dostarczą niezbędne dokumenty wraz z nazwami ulic do urzędu gminy w Iławie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie zapewne rada gminy Iława.

Aktualności

zico

kontakt@infoilawa.pl

REKLAMANAJLAK
REKLAMAogłoszenie

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mieszkanka Wikielca 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nazwy ulic bardzo mi się podobają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 7 2 miesiące temuocena: 67% 

  Proponuję "Tranzytowa" bo prawie kazdy miejscowy omija ten szlaban na 16 przed iława i leci na Wikielec.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~******** 6 2 miesiące temuocena: 64% 

  Z dupy wyjęte te nazwy ulic Sołtysowej pisowska fantazja się włączyła

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Odpowiedź 5 2 miesiące temuocena: 67% 

  W komisji było 9 członków. W większości zwolenników PO. Polecam chodzenie na zebrania, a nie kozaczyć w internecie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 4 2 miesiące temuocena: 100% 

  Wyprowadź się. Jednego idioty mniej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewka 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Taką sobie wybraliście

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Espete 2 2 miesiące temuocena: 36% 

  Nazwy ulic charakterystyczne i typowe dla podmiejskich wsi. Pisarze i poeci byliby na pewno ciekawski.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hogata 1 2 miesiące temuocena: 33% 

  Byliby , a może nie , a ciekawość to pierwszy stopień do piekła !!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6614 sekundy