REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lutego 2024, 10:06 komentarzy 22
Ostatniej doby Nowa Wieś i Kisielice, wcześniej Starzykowo. Nasi Czytelnicy relacjonują spotkania z wilkami i proszą o czujność! Na zdjęciu Kisielice.

Ostatniej doby Nowa Wieś i Kisielice, wcześniej Starzykowo. Nasi Czytelnicy relacjonują spotkania z wilkami i proszą o czujność! Na zdjęciu Kisielice. (Fot. nadesłane przez Czytelnika.)

Uwaga, wilki! Spotkania z tymi drapieżnikami należą do coraz częstszych, o czym jednoznacznie świadczą także sygnały przekazywane nam przez Czytelników.

Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy aż dwie takie informacje. Jeden sygnał dotyczy Nowej Wsi, drugi - Kisielic.

- W okolicy Nowej Wsi biegał wilk, proszę o ostrożność - napisała do nas Czytelniczka. - Wybiegł z okolic ulicy Złotej na główną drogę - dodała.

Do żadnego niebezpiecznego incydentu nie doszło, ale kobieta zaniepokoiła się pojawieniem się drapieżnika tak blisko zabudowań. Nie udało się zrobić zdjęcia ani nagrania zwierzęcia.

Fotografią dysponuje natomiast inny Czytelnik, który trzy wilki zauważył minionej nocy w Kisielicach. 

- Uwaga, mieszkańcy Kisielic i okolicznych miejscowości! Jadąc do pracy do Gdańska, około godziny 2.25 na skrzyżowaniu drogi Kisielice-Limża napotkałem trzy wilki - informuje Czytelnik. - Po tym, jak podjechałem i zrobiłem zdjęcia, zwierzęta zaczęły szybko uciekać w otwarte pole.

Jeszcze jeden, wcześniejszy sygnał dotyczy Starzykowa - tutaj Czytelnik sfotografował wilka, który pojawił się niedaleko znajdującego się przy głównej drodze marketu.

Wilki budzą niepokój, ale leśnicy i służby związane z ochroną środowiska uspokajają, że spotkania z tymi drapieżnikami nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka.

- Wilk ma naturalny lęk przed człowiekiem i unika bezpośrednich spotkań, co nie znaczy, że nie może dojść do przypadkowego spotkania, kiedy to drapieżnik po zorientowaniu się, że ma do czynienia z człowiekiem ucieknie, lub odejdzie w drugą stronę - czytamy w jednym z gminnych opracowań. - Szczególną sytuacją są spotkania na drogach i polach uprawnych, na których człowiek znajduje się w samochodzie lub maszynie rolniczej - w takich przypadkach wilk nie musi uciekać z uwagi na niekojarzenie pojazdów z człowiekiem. Dużo częstsze i dotkliwsze są pogryzienia spowodowane przez psy domowe.

Właśnie taka sytuacja miała miejsce pod koniec stycznia w miejscowości Wygoda na Wzgórzach Dylewskich, gdzie wilki na oczach kobiety i małego dziecka zaatakowały dwa psy - domowe czworonogi nie przeżyły.

 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na zabezpieczenie swoich psów na nieogrodzonych posesjach (zamykanie na noc w pomieszczeniach), niepuszczanie psów luzem w lesie.
 • Ważne jest również zabezpieczanie kompostowników. Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków sprawia, że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji.

f

Czytelnikom dziękujemy za kontakt, sygnały i zdjęcia.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. nadesłane przez Czytelników.

Starzykowo. Tutaj wilk pojawił się niedaleko marketu przy ruchliwej trasie Iława-Susz.

REKLAMAgeodeta

21Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~gimbus 21 3 miesiące temu

  Nie mówi się 'pod Iławą' tylko 'koło Iławy' lub w pobliżu, wokół Iławy. Pod Iławą jest tylko ziemia. Gdzie mają być te wilki? Pod ziemią?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gdzie był notariusz 20 3 miesiące temuocena: 0% 

  Minister od 20 lat nie podwyższył taksy notarialnej, a niektórzy ludzie i tak narzekają, że jest za drogo, bo to obecnie taki sport, targowanie się z notariuszem, to jest ponoć eleganckie. Inni od kilku lat widzą, że sytuacja jest krytyczna, nawet Gazeta Prawna pisała, że trudno utrzymać kancelarię. Ale niektórzy widząc człowieka, wykształconego, specjalistycznie przygotowanego do koordynowania tego, jak obywatele kształtują najważniejsze sytuacje prawne obrotu, swoją sytuację prawną w najważniejszych w życiu sprawach i ponoszącego za to odpowiedzialność, mają uciechę, gdy mogą nim pomiatać. Zachowują się jak w muzeum figur woskowych. Gdyby stała tam figura zwykłego człowieka, przeszliby obok niej obojętnie, ale widząc figurę prezydenta, królowej czy papieża, mają ochotę go poklepać, złapać za nos, a nawet wykonywać ruchy frykcyjne. Notariusze sobie z tym często nie radzą, to nie są weterani walk w Somalii, popadają w hiperuległość i są gotowi zrobić niemal wszystko, a może i wszystko,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmmm. 19 3 miesiące temuocena: 33% 

  Hmm skąd specjalista wie jak dotkliwe może być pogryzienie przez wilka?Bzdura!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hęhę 18 3 miesiące temuocena: 73% 

  JAK CIĘ WILK ZJE TO SIĘ DOWIESZ JAK TO DOTKLIWE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mentalność Kalego 17 3 miesiące temuocena: 75% 

  Żeby nie było tak jak z dzikami i ASF. Pamiętam, jak "ekolodzy" opłacani przez zachodnich lobbystów wrzeszczeli, że Polacy mordują biedne zwierzaczki. Pamiętam, ile chlewni i gospodarstw upadło. Ale jak ASF zaczął zbliżać się do granicy z Niemcami, toasi sąsiedzi wybili wszystkie swoje dziki. Nikomu yo nie przeszkadzało, nikt nie protestował. Każdy kumaty wie, jak funkcjonują i za czyje pieniądze organizacje pro- eco i pro-animal.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Kaliego 16 3 miesiące temuocena: 75% 

  Dokładnie. Zobacz do jakiego stanu degradacji doprowadziły działania tzw ekologów w Puszczy Białowieskiej. Wiele lat zanim ekosystem zdoła się odbudować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beata 15 3 miesiące temuocena: 0% 

  Już nie pójdę na spacer do lasu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Henryk 14 3 miesiące temuocena: 0% 

  Odstrzelić i w kebab.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Co za geniusz to pisał 13 3 miesiące temuocena: 95% 

  "Dużo częstsze i dotkliwsze są pogryzienia spowodowane przez psy domowe." I zaraz potem: "Właśnie taka sytuacja miała miejsce pod koniec stycznia w miejscowości Wygoda na Wzgórzach Dylewskich, gdzie wilki na oczach kobiety i małego dziecka zaatakowały dwa psy - domowe czworonogi nie przeżyły." Przecież tam jest jasno napisane, że więcej szkody zrobi człowiekowi spotkanie z psem niż z wilkiem. Redakcjo, myśl.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 12 3 miesiące temuocena: 40% 

  Masz problem z logicznym myśleniem istoto niszczęsna?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kleks na gaciach 11 3 miesiące temuocena: 43% 

  Powinni je odstrzelić w pizdu! Oczy sienol otworzą jak do tragedii dojdzie i jakieś dziecko zaatakują. Niestety ale życie ludzkie jest wartoscią nadrzędną jak powiedział doktor Dobranocki w znachorze! Nie dopuszczalne jest żeby agresywne dzikie zwierzęta nie bały się zbliżac do zabudowań i domów!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  O niepoczytalna istoto jakiż to ból musi sprawiać tobie życie ulżyj sobie i zrób to co chcesz zrobić tym wspaniałym zwierzętom. Kogo ta ziemia zmuszona jest nosić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Klo, adoptuj sobie wilka... 9 3 miesiące temuocena: 60% 

  Czyńcie sobie ziemię poddaną. Koniec. Kropka.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Kleks na gaciach 8 3 miesiące temuocena: 55% 

  Ciebie pierwszego powinni. Gdybyś uważał na lekcjach przyrody , to byś takich kocopołów nie pierd.lił. Co za dureń.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Klo 7 3 miesiące temuocena: 71% 

  Po pierwsze doktor Dobraniecki. Po drugie wilki są istotnym elementem życia w przyrodzie i nie możemy nadto interweniować. A po trzecie wilki same nie zaatakują człowieka, chyba że są głodne. Przy obecnych zimach głodne nie są. Bardziej podchodzą pod zabudowania bo łatwiej uzyskać jedzenie z tego co ludzie wyrzucają. Przy twoim myśleniu należałoby wystrzelać wilki, lisy, niedźwiedzie, kuny, wiewiórki, jastrzębie i oewno kilkanaście innych gatunków. Pamiętaj- nie żyjesz sam w tym środowisku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 6 3 miesiące temuocena: 20% 

  Az wam owce zażre. Tak było jeszcze za komuny one z ławic szly zabiły trzy owce

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gerwazy 5 3 miesiące temuocena: 22% 

  No i co z tego?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Protazy 4 3 miesiące temuocena: 59% 

  jajco

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jfjxy 3 3 miesiące temuocena: 52% 

  A dlaczego nie mówi się o odstrzale wilków, o redukcji ich populacji?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brede 2 3 miesiące temuocena: 25% 

  redukcja populacji trzech wilków? Litości. Od widoku wilka nic ci się nie stanie. Ani tobie, ani twoim owcom, ani twoim psom, ani dzieciom.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~my z ojcem wiedzieli 1 3 miesiące temuocena: 38% 

  a teraz kamieni kupa powróciła .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4201 sekundy