REKLAMALegia
REKLAMAZielona aleja

Na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lutego 2024, 09:10 komentarzy 1
Starszy strażak Daniel Adamek z KP PSP Iława prezentuje kursantom z OSP, jak prawidłowo wyważa się drzwi Halliganem

Starszy strażak Daniel Adamek z KP PSP Iława prezentuje kursantom z OSP, jak prawidłowo wyważa się drzwi Halliganem (Fot. Mateusz Partyga)

W komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie trwa właśnie kurs dla strażaków z jednostek OSP z terenu powiatu iławskiego. Celem jest przyswojenie wiedzy i umiejętności praktycznych, które następnie przydadzą się w akcji. Pomaga w tym specjalna konstrukcja, na której strażacy trenują skuteczne wyważanie drzwi. To jedyny taki kurs przeprowadzany w województwie warmińsko-mazurskim!

W 2023 roku strażacy z powiatu iławskiego wyjeżdżali do aż 36 wezwań dotyczących otwarcia drzwi w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia. W tym 2024 roku wezwań takich było już 16! A mamy dopiero koniec lutego.

Im szybciej strażacy pokonają przeszkodę w postaci np. drzwi, tym szybciej udzielą pomocy potrzebującym tego osobom, tym szybciej uratują życie, zdrowie i mienie. Nabywaniu wiedzy teoretycznej a także praktycznej służy specjalny kurs prowadzony przez iławską Państwową Straż Pożarną. Druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu iławskiego uczą się bezinwazyjnego otwierania drzwi.

Jak się okazuje, to jedyny taki kurs przeprowadzany w województwie warmińsko-mazurskim!

Sami przekonaliśmy się niedawno, na czym ten kurs polega. W sobotni poranek wybraliśmy się do jednostki KP PSP Iława przy ul. Wyszyńskiego, gdzie po części teoretycznej nastąpiło przejście do części praktycznej – w obu przypadkach szkolenie przeprowadzali: starszy strażak Daniel Adamek oraz młodszy kapitan Patryk Mizerski, obaj są strażakami zawodowymi w KP PSP Iława.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Strażacy z OSP pow. iławskiego uczą się, jak skutecznie wyważać drzwi, 24.2.2024 fot. Mateusz Partyga / Info Iława

Ilość zdjęć 50

Szkolenie praktyczne odbyło się na drzwiach specjalnie przygotowanych do tego typu ćwiczeń. Koszt zakupu takiej konstrukcji jest wysoki, jednak dzięki kooperacji iławskiej straży z ich konstruktorem oraz z jedną z iławskich firm, udało się je wykonać w niższej, dostępnej dla iławskich strażaków cenie.

Kotwica - W trakcie kursu praktycznego podstawowym narzędziem przez nas stosowanym jest Halligan, zwany także „Hooliganem”. To narzędzie wymyślone i zaprojektowane w 1948 roku przez Hugha Halligana z nowojorskiej straży pożarnej. Dzięki niemu pokonywanie, forsowanie przeszkód, w tym też wyważanie zamkniętych drzwi jest dużo łatwiejsze – tłumaczy st. str. Daniel Adamek.

Zawodowi strażacy z KP PSP Iława najpierw zaprezentowali i opisali sprzęt, którym posługiwać się będą druhowie z jednostek OSP z powiatu iławskiego, pokazali, jak należy używać „Hooligana”, a następnie przystąpiono do ćwiczeń na drzwiach.

- Przeprowadzamy właśnie kurs dowódców jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to kurs wyjątkowy, ponieważ mogą w nim uczestniczyć tylko dowódcy z trzyletnim stażem, po kursie podstawowym gminnym

– mówi nam młodszy brygadier Piotr Szysler, naczelnik wydziału operacyjnego komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie.

- Aktualnie mamy 48 jednostek OSP w powiecie iławskim, z czego 12 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wszystkich druhów mamy na tym terenie 1104, z czego 401 jest w KSR-G. Ta ogromna siła pomaga nam w codziennych działaniach ratowniczo-gaśniczych – dodaje mł. bryg. Piotr Szysler.

Przez ostatnie cztery lata komenda powiatowa PSP w Iławie wyszkoliła 156 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych na kursach podstawowych oraz 67 druhów na kursie z uprawnieniami kierującego działaniem ratowniczym.

- Kurs trwa 35 godzin, są to dwa weekendy plus godzinny egzamin, który mam przyjemność przeprowadzać osobiście wraz z moim zastępcą. Kadrą dydaktyczną są wykładowcy: oficerowie, aspiranci oraz podoficerowie z minimum trzyletnim stażem, a sam egzamin składa się z 40 pytań, 28 dobrych odpowiedzi zalicza egzamin – tłumaczy naczelnik wydziału operacyjnego.

Strażacy-ochotnicy przyswoili już wiedzę oraz umiejętności. Miejmy nadzieję, że jak najrzadziej będą musieli je wykorzystywać podczas rzeczywistych akcji.

Poniżej nagranie wideo z kursu oraz wypowiedź mł. bryg. Piotra Szyslera.

Na sygnale

zico

kontakt@infoilawa.pl

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

TEMATY na sygnale
REKLAMAPellet
REKLAMAMichał pop up

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Terminator 1 miesiąc temuocena: 88% 

    Panie ale pan piep..ysz. Bezinwazyjny to może być zabieg chirurgiczny a nie otwieranie łomem drzwi. A odpowiedzi znam tylko ja

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5235 sekundy