REKLAMAPanczen1
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 marca 2024, 09:49 komentarzy 29
Marcin Kuchciński - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Bernadeta Hordejuk - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej w Iławie w miniony poniedziałek, udzielając aktualnych informacji o postępach w sprawie tej dużej inwestycji.

Marcin Kuchciński - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Bernadeta Hordejuk - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej w Iławie w miniony poniedziałek, udzielając aktualnych informacji o postępach w sprawie tej dużej inwestycji.

Już w czerwcu tego roku samorząd województwa złoży wniosek o dotację na budowę tunelu pod torowiskiem kolejowej magistrali na ulicy Wyszyńskiego/Grunwaldzkiej w Iławie. Wartość całej inwestycji szacuje się na 90 milionów złotych. W tym momencie nie wiadomo, jaką część z tej kwoty ma przekazać Miasto Iława, ale wiadomo na pewno, że taka partycypacja jest oczekiwana.

Marcin Kuchciński - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Bernadeta Hordejuk - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej w Iławie w miniony poniedziałek, udzielając aktualnych informacji o postępach w sprawie tej dużej inwestycji. 

Obecnie trwa proces projektowy. 

- Tak naprawdę jesteśmy na ukończeniu tego projektu - koło sierpnia, września będziemy mieli ten projekt już całkowicie gotowy - mówił marszałek Marcin Kuchciński. - Natomiast to co najważniejsze: otóż, pojawiła się możliwość aplikowania (o środki - przyp. red.) na tego typu inwestycje. Jest to projekt rządowy, który ma likwidować wspólnie z PKP PLK niebezpieczne przejścia, niebezpieczne miejsca na łączeniu dróg i przejazdów kolejowych. Pierwsza aplikacja jest w czerwcu, druga - w czerwcu przyszłego roku. Oczywiście jesteśmy gotowi do tego, żeby złożyć nasz wniosek już w tym roku. Myślę, że w ciągu trzech - czterech miesięcy powinno być rozstrzygnięcie tego konkursu. Jestem przekonany, że mamy naprawdę duże szanse, ponieważ jest to trudne przejście. To będą na pewno dodatkowe punkty. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy, że zmierzamy do celu. Rozmawialiśmy o tym ponad rok temu. Wcześniej pani przewodnicząca Bernadeta Hordejuk mówiła o tym przejeździe. Ja nie wierzyłem w to, że jest to aż taki duży kłopot, ale jak zobaczyłem statystyki, ile on w ciągu doby jest zamknięty, faktycznie to nie wygląda dobrze. Pochyliliśmy się nad tym projektem. 

Marszałek dodał, że samorząd województwa podtrzymuje swoją chęć realizacji tej inwestycji i liczy w tym zakresie na współpracę z Miastem Iława - chodzi tu o współfinansowanie wkładu własnego. Ulice Wyszyńskiego, Grunwaldzka biegną w ciągu drogi wojewódzkiej, stąd wiodąca rola w tym przedsięwzięciu samorządu województwa.

- Według naszych wstępnych szacunków ta inwestycja będzie kosztowała około 90 milionów złotych, więc jest to spora inwestycja - kontynuował marszałek Kuchciński. - Ale, licząc na dofinansowanie i nasz wspólny udział, gorąco wierzę w to, że tę inwestycję, która wydawała się trudna do wyobrażenia, wykonamy i będę mógł powiedzieć, że niemożliwe nie istnieje.

Korzystając z obecności marszałka, radni postanowili dopytać o szczegóły przedsięwzięcia. 

Radna Ewa Jackowska chciała wiedzieć, co - w kontekście tunelu - z ulicą Jagiełły, czy jej planowana (przez miasto) budowa nie zostanie zakłócona, opóźniona przez większe (wojewódzkie) przedsięwzięcie. Tu nie padła jasna odpowiedź; marszałek tłumaczył dość ogólnie, że Zarząd Dróg Wojewódzkich ma już doświadczenie w realizacji równie trudnych inwestycji i będzie na pewno dostosowywał się do wszelkich uwarunkowań. O źródła finansowania budowy tunelu dopytywał z kolei wiceprzewodniczący rady Andrzej Rykaczewski (mając nadzieję, że miasto nie będzie dokładać). Jasno wybrzmiało, że taka partycypacja jest jednak oczekiwana. 

- Trudno mi powiedzieć, jaki będzie poziom dofinansowania, przy założeniu, że dostaniemy to dofinansowanie. Ale oczywiście bardzo mocno liczymy na partycypację we wkładzie własnym - stwierdził Marcin Kuchciński.


Jak mógłby wyglądać możliwy tzw. montaż finansowy? Marszałek dla przykładu podał, że - biorąc pod uwagę szacunkową wartość inwestycji opiewającą na 90 mln, wkład własny przy dofinansowaniu na poziomie 85% wyniósłby około 14 mln zł.


- Jest to inwestycja rozłożona co najmniej na 2-3 lata, więc jestem przekonany, że zarówno Państwo, jak i my ten wkład własny przez te 2-3 lata po prostu udźwigniemy - mówił marszałek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt uzyska dofinansowanie, to pierwsze wydatki będą do poniesienia najwcześniej pod koniec 2025 roku.

Radny Tomasz Woźniak dopytywał jeszcze o to, w jakim stopniu samorząd województwa traktuje omawianą inwestycję jako jeden z priorytetów.

- Do 2027 roku samorząd województwa tylko na drogi i tylko na wkład własny będzie potrzebował 700 milionów złotych. Ale nie po to jakiś czas temu zainwestowaliśmy "parę złotych" w projekt, żeby stał się pułkownikiem. "Przygotowani mają szczęście", dlatego podjęliśmy decyzję o zleceniu tego projektu - odpowiedział Marcin Kuchciński.

W kontekście sfinansowania wkładu własnego marszałek jeszcze raz podkreślił, że "na pewno się będziemy do Państwa zwracać o wsparcie". Dodał, że nie jest to warunek, samorząd województwa i tak złoży wniosek o dofinansowanie, ale też przypomniał, że strony przed około rokiem umówiły się na współfinansowanie zadania.

Szczegóły doprecyzowywała jeszcze Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa. Jak mówiła, projektem tunelu wraz z pozwoleniem na budowę samorząd województwa powinien dysponować w listopadzie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Marcin Kuchciński.

Ewa Jackowska.

Andrzej Rykaczewski.

Tomasz Woźniak.

Bernadeta Hordejuk.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAPellet
REKLAMAogłoszenie

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Qwert 29 miesiąc temuocena: 100% 

  Ciągle ci sami, od 20 lat. Dlatego nic się nie zmienia. Ludzie czas na zmiany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ah te Wybory 28 miesiąc temuocena: 100% 

  Przed wyborami znów to samo......... ile lat już te zapowiedzi są?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bella 27 miesiąc temuocena: 80% 

  Nie rozumiem tego fenomenu Hoirdejukowej..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Iławy 26 miesiąc temuocena: 90% 

  Zastanówmy się jaka jest różnica między hasłami wyborczymi w kampanii wyborczej, a realiami. Poniżej fakty potwierdzone pismem z Zarządu Dróg z Olsztyna udostępnionym z postem i na FB:1. Na dzień 16 lutego nie ma finansowania projektu.2. Projekt jest we wczesnej fazie i nie wiadomo ile będzie kosztował, a z tego względu nie wiadomo czy i kiedy powstanie.Po wyborach może się okazać, że projekt jednak jest za drogi i nie będzie finansowania. Trzymam kciuki, ale nie ma żadnych konkretów i dlatego podchodzę z wielkim dystansem do takich szumnych zapowiedzi w kampanii, bo na razie zyskuje na tym tym jedna osoba, a nie mieszkańcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BOB BUDOWNICZY 25 miesiąc temuocena: 75% 

  Czy Ty wiesz co piszesz? Nie wiadomo ile projekt będzie kosztował? Przecież zawarto umowę na jego realizację która określa jaki będzie koszt realizacji projektu. Pewnie chodziło o koszt budowy. Piszesz że nie wiadomo ile będzie kosztował i z tego względu nie wiadomo czy powstanie i kiedy powstanie. Czy Ty wiesz co piszesz? Szacowany koszt budowy jest wówczas kiedy jest gotowy projekt budowlany i w dodatku ten projekt budowlany ma pozwolenie na budowę (dopiero wówczas wiadomo że w projekcie nic się nie zmieni). Ale dalej będą to koszty szacowane ponieważ kosztorys inwestorski może ulec zmianie np. w wyniku nieznanego poziomu inflacji. Ale dalej to będą tylko szacunki ponieważ wszystko weryfikuje przetarg. Żeby było Ci łatwiej to zrozumieć to podam przykład: z projektu budowlanego wychodzi szacowana kwota X. Po 3 latach w wyniku inflacji szacowana kwota wzrasta do poziomu 1,4X. Po czym robiony jest przetarg i wykonawca oferuje wykonanie w kwocie np. 0,9X albo 1,1X albo 1,3X. Qmasz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pokaż pismo 24 miesiąc temuocena: 33% 

  Szanowny Mieszkańcu, pokaż na jakie pismo są to odpowiedzi? O co pytałeś? Bo jeśli Twoje pismo było tak ogólne, jak te odpowiedzi, to sorry, ale jest to nic niewarte.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 23 miesiąc temuocena: 17% 

  inwestycję 100-milionowe to niestety, ale trzeba mieć układy wysoko. Jeden i drugi tego nie mają. Ooo, Zylinski to co innego. Inna sztuka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 22 miesiąc temuocena: 65% 

  Jak to jest, że Młotek jakoś załatwia tematy nie będąc burmistrzem oraz mając przeciw sobie Kopaczewskiego i jego ferajnę? Co Dawid robił przez ostatnie 5 lat? MBA za publiczną kasę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do zorientowanego 21 miesiąc temuocena: 100% 

  Człowieku czy Ty wiesz o czym piszesz? "Na razie to jeszcze nikt niczego nie załatwił", To na jakim etapie teraz jesteśmy wg Ciebie stworzyło się samo i w zasadzie niczego nie ma? XD . Projektowanie ma swoje fazy, wiesz na jakim etapie tego procesu teraz jesteśmy? Piszesz "Na razie nikt nie widział rozwiązań". Próbuję zrozumieć o co Ci chodziło i doszedłem do wnioski że opracowane dotychczas materiały zrobiła sztuczna inteligencja i ona nawet sama nie wie co zrobiła. XD. W jednym muszę Ci przyznać rację że jesteś faktycznie zorientowany ale oceniam je na jakiś 1% zorientowania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Korek 20 miesiąc temuocena: 75% 

  Szanse są bo zostały odblokowane pieniądze z KPO, które są właśnie przeznaczone m.in. na poprawę transportu w tym kolejowego. Pan Mlotek trafia na dobry czas, kiedy pieniądze na inwestycje będą dostępne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zorientowany 19 miesiąc temuocena: 50% 

  Na razie to jeszcze nikt niczego nie załatwił - nawet projektu budowlanego nie ma ukończonego. I co z dostępnością do ulicy Piekarskiej? Na razie nikt nie widział rozwiązań. Cenię bardzo Pana Młotka, ale tu coś za bardzo trąci mi kampania wyborczą. Szczególnie, że juz były próby pozyskania środków na rozwiązania problemu przejazdu w centrum miasta, ale wówczas PKP odpowiedziały, że skoro jest przejazd pod tunelem przy ul. Sobieskiego to mieszkańcy mają wybór...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ula 18 miesiąc temuocena: 50% 

  Poprostu ma chęci, wiedzę i upór działania!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 17 miesiąc temuocena: 48% 

  Młotek załatwia tematy... Drwisz czy o drogę pytasz? Jedyne co zrobił to przykleił się do Paczkowskiego i raz na ruski rok oprowadza ludzi po Iławie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bim 16 miesiąc temuocena: 67% 

  Żłobek. I tego będzie bronił jak niepodległości

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iława 15 miesiąc temuocena: 85% 

  Tunel? Kilkanaście/kilkadziesiąt milionów. Mina Kopaczewskiego? Bezcenne XDDDDDD

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 14 miesiąc temuocena: 46% 

  Gdzi e ten tunel miał będzie wyjście - na wysokości cmentarza? A co z budynkami z lewej strony - zaorane i wykup dla właścicieli nowego mieszkania?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lena 13 miesiąc temuocena: 75% 

  Młotek, Rykaczewski, Jackowska to pozycje z pierwszej półki, to w nich cała nadzieja. I tak ma być. I niech sie cieszą ze na ich pomysły głosowali. Gdyby mieli opozycję prawdziwą, to takiego wała by glosowali.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~;-) 12 miesiąc temuocena: 86% 

  Jak ktoś chce pracować w radzie nadzorczej tego wiaduktu, to na OLX mają na sprzedaż tylko lekko używane MBA z Collegium Humanum, w przystępnej cenie. Okazja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca 11 miesiąc temuocena: 52% 

  A jednak da się. A burmistrz mówił, że nie da się. Czyli tylko z Młotkiem wszystko da się. No to już wiemy co robić 07.04.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jak będzie to zobaczymy 10 miesiąc temuocena: 50% 

  Jeszcze nic nie dał i głosować nie będę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lena 9 miesiąc temuocena: 80% 

  Tamtych, co niewiele odzywali się, ale dobrze głosowali to pogonić. Tych którzy głosowali przeciw burmistrzowi, to wybierać dalej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MBA 8 miesiąc temuocena: 92% 

  a wizualizacji nie ma ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 7 miesiąc temuocena: 64% 

  Mam nieodparte wrażenie, że wśród radnych zainteresowanie sprawami mieszkańców wykazują ciągle te same osoby. Młotek, Rykaczewski, Jackowska. Reszta albo dłubie w telefonie , albo spija kawę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 6 miesiąc temuocena: 60% 

  Ta ekipa najpierw niech ogarnie młyn na którego kupno pozwolili, tunel by chcieli za free jednak to im się nie uda , kampania wyborcza nabiera tempa!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patryk 5 miesiąc temuocena: 65% 

  Trzymam kciuki za powodzenie realizacji, niewątpliwie po części ułatwi to przejazd przez Iławę. Patrząc na kilka lat inwestycji, aż tak abrdzo nie uszczupli to kasy miasta, w sumie patrząc na brak powaznych inwestycji teraz, to chyba kasa powinna być

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bogacz 4 miesiąc temuocena: 50% 

  Kuchciński czyja to droga?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~¯\_(ツ)_/¯ 3 miesiąc temuocena: 78% 

  I cyk, kredycik na kilkanaście baniek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bzdura 2 miesiąc temuocena: 50% 

  Przecież finansowanie jest zewnętrzne, a nie miejskie. Czytaj, zanim coś napiszesz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bim 1 miesiąc temuocena: 50% 

  Przynajmniej w jakimś celu a nie od tak sobie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAFabryka urody
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5627 sekundy