REKLAMApluszak
REKLAMAAldortax
Trasa będzie przebiegać przez piękny teren doliny Welu i Prątniczki, informuje Urząd Gminy Grodziczno.

Trasa będzie przebiegać przez piękny teren doliny Welu i Prątniczki, informuje Urząd Gminy Grodziczno.

Przetnie urokliwe tereny doliny Welu i Prątniczki; docelowo może połączyć Linowiec pod Grodzicznem (powiat nowomiejski) z samą Iławą! W regionie - ku radości aktywnych - rozwija się sieć ścieżek rowerowych po śladach dawnych, gęstych na tym terenie, linii kolejowych. Kolejną taką inwestycję zapowiedziała właśnie Gmina Grodziczno.

Inicjatywa, jak mówi wójt Gminy Grodziczno, spotyka się z dużym społecznym zainteresowaniem.

- Mieszkańcy już od wielu lat zabiegają, aby takie ścieżki powstały, aby wykorzystać byłą linię kolejową. Rzeczywiście, te tereny są już własnością gminy i możemy sobie pozwolić, aby je wykorzystać właśnie w taki sposób, aby wprowadzić rekreację dla naszych mieszkańców i turystów - podał Tomasz Szczepański.

Mowa o śladzie dawnej "małej kolejki". Teraz teren po byłym torowisku zostanie zagospodarowany na wygodną i bezpieczną ścieżkę rowerową, zapowiada urząd. Poza przeprawami rzecznymi, planowana jest mała infrastruktura i miejsce dla turystów. 

Rada Gminy Grodziczno zabezpieczyła na ten cel 180 tys. zł. To pieniądze na dokumentację.

- Przygotowaliśmy zmianę w budżecie gminy po to, aby zrealizować w przyszłości inwestycję ścieżki rowerowej od drogi wojewódzkiej w Kuligach do granicy naszej gminy z Nowym Miastem Lubawskim. Ta inwestycja pozwoli w przyszłości połączyć Gminę Grodziczno z Nowym Miastem Lubawskim, a dalej także z Gminą Iława, która również jest na etapie zlecania projektu ścieżki na swoim terenie. W przyszłości pozwoli to dojechać mieszkańcom Gminy Grodziczno nawet do Iławy - mówi wójt Tomasz Szczepański.

Budowę ścieżki gmina chciałaby współfinansować ze środków unijnych; według tutejszego samorządu projekty o charakterze turystycznym będą mogły liczyć na wsparcie. Zapewnimy dojazdy dla rolników, zapewnia gmina.

Nowa ścieżka ma być częścią rozwijającej się w regionie sieci ścieżek po śladzie dawnych linii kolejowych. 

- Połączymy się ze ścieżką w Gminie Nowe Miasto Lubawskie - zapowiada inwestor. - Równolegle do gminy Grodziczno podobny projekt rozpoczęła Gmina Iława. Odgałęzienie w gminie Grodziczno pozwoli na rekreację mieszkańców i przyjezdnych.

W okolicy biegnie mierząca 5,2 km ścieżka po śladzie byłej linii kolejowej nr 260 Nowe Miasto Lubawskie - Zajączkowo Lubawskie na odcinku Pacółtowo - Gwiździny - Tyliczki (granica gminy), oficjalnie oddana do użytku 6 maja ubiegłego roku, a nieco dalej także dłuższa i najbardziej znana w regionie ścieżka po śladzie linii Tama Brodzka - Iława.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Gmina Grodziczno.

Trasa będzie przebiegać przez piękny teren doliny Welu i Prątniczki, informuje Urząd Gminy Grodziczno.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4078 sekundy