REKLAMAT-mobile
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 marca 2024, 14:26 komentarzy 14
Uroczystość przecięcia wstęgi nowego powiatowego domu dla dzieci w Suszu - za nami.

Uroczystość przecięcia wstęgi nowego powiatowego domu dla dzieci w Suszu - za nami. (Fot. Info Iława.)

Jest nowocześnie i przestronnie, bezpieczne schronienie znajdzie tu 14 podopiecznych. W Suszu oficjalnie i uroczyście otwarto dziś nowy powiatowy dom dla dzieci.

Potrzeby społeczne w tym zakresie są duże i - niestety - stale rosną. Samorząd Powiatu Iławskiego odpowiedział na to zapotrzebowanie, budując nowy dom dla dzieci w Suszu. To druga tego typu placówka w naszym powiecie - po Kisielicach. Uroczystego symbolicznego otwarcia domu dokonano w czwartek, 14 marca z udziałem licznych zaproszonych gości.

Podczas okolicznościowego przemówienia Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, pełniący funkcję gospodarza spotkania, w imieniu inwestora czyli samorządu Powiatu Iławskiego dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej potrzebnej inwestycji. Wymienił przede wszystkim kierownictwo i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie, ale też urzędników Starostwa Powiatowego w Iławie, wykonawców, inspektorów nadzoru, a także służby i inspekcje, które dokonały odbioru.

Jak przypomniał, realizacja inwestycji trwała niespełna 1,5 roku.

- Obejmowała wybudowanie domu dla dzieci o powierzchni 511 metrów kwadratowych, przeznaczonego dla 14 osób. Dom został dobudowany do istniejącego budynku szkoły, który został poddany głębokiej termomodernizacji - mówił starosta Bartosz Bielawski. - Przy budynku wybudowano wiatę rekreacyjną, teren został zagospodarowany na cele rekreacyjno-sportowe - dodał.

Starosta przypomniał też, że na realizację inwestycji starostwo pozyskało zewnętrzne dofinansowanie. Całkowity koszt budowy wyniósł 8 167 200 zł brutto, z tego 5 mln zł to dofinansowanie z programu "Polski Ład".

Uroczystość przecięcia wstęgi nowego powiatowego domu dla dzieci w Suszu - za nami.

Ilość zdjęć 53

O dużych potrzebach w zakresie pieczy zastępczej mówiła szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie.

- Powiat Iławski cały czas inwestuje w pieczę zastępczą, zwłaszcza rodzinną. Mamy aktualnie 134 rodziny zastępcze dla 246 dzieci umieszczonych w pieczy na terenie powiatu - powiedziała Jolanta Rynkowska. - Corocznie pozyskujemy kandydatów na rodziny zastępcze i corocznie przeprowadzamy szkolenia tych kandydatów - podkreśliła.

Inni uczestnicy uroczystości przecięcia symbolicznej wstęgi gratulowali sprawnej realizacji potrzebnej inwestycji.

- Pomysł, aby połączyć te dwa budynki w jednej inwestycji, powstał na bazie rozmów z paniami dyrektorkami PCPR dotyczących potrzeb; powstał on w naszym wydziale - powiedziała Bernadeta Hordejuk - dyrektor Wydziału Rozwoju i Zarządzania Projektami w Starostwie Powiatowym w Iławie i przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W spotkaniu uczestniczyli jeszcze m.in. Mateusz Szauer - I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Katarzyna Koplińska - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, Katarzyna Brewka – kierownik Oddziału Pieczy Zastępczej Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, radni Rady Powiatu Iławskiego i włodarze gmin Powiatu Iławskiego: Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski wraz z zastępczynią Lucyną Górnik i Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Podczas spotkania nie zabrakło zwiedzania domu, na który składają się nie tylko funkcjonalne pokoje dla dzieci, ale też przestrzenie do zabawy i aktywnego wypoczynku, wspólny salon czy sala komputerowa. Dom żyje, bo ma już swoich pierwszych mieszkańców.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Maria Ferenc z d. Leśniewska 13 2 miesiące temu

  Życzę szczęśliwości dzieciom, zamieszkałymw w Domu Dziecka w Suszu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yorg 12 2 miesiące temuocena: 100% 

  Odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu - tylko do przecinania wstęg się nadają hihihihi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxxx 11 2 miesiące temuocena: 83% 

  Dlaczego Info Iława nic nie wspomina o kontrkandydacie Wójta czyżby nie ZALEŻNE media Iławskie były ZALEŻNE?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Korek 10 2 miesiące temuocena: 100% 

  No właśnie, a kto jest kontrkandydatem? Czekam na tą informację od dawna. Każdy, byleby już nie Harmacinski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lisek 9 2 miesiące temuocena: 20% 

  Niezależność na tym właśnie polega, że dziennikarz może pisać o czym chce. Załóż własne media i pisz o wszystkim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lena 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  Byłem i będę wyznawcą względnym PIS. Ale z Wisniewką to co oni zrobili: Dlaczego ONA nie wystartuje na burmistrza, czyja to wina; a może EWA nie chciała startować, czyli być Burmistrzem właśnie w Ilawie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kfhsy 7 2 miesiące temu

  W iławskim pisie jest czasami selekcja negatywna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 6 2 miesiące temuocena: 60% 

  Henryk Lisaj wraca do polityki. Wójt w latach 1990 - 1998 konkuruje z Krzysztofem Harmacińskim o fotel wójta gm. Iława. WIELKI POWRÓT !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patryk 5 2 miesiące temuocena: 50% 

  To jak jak z odgrzewanym kotletem, nie ma już tego smaku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Susz 4 2 miesiące temuocena: 75% 

  Wszystko pięknie, tylko czy ktoś pomyślał jaki tam jest problem z parkowaniem...? Parking obstawiony na wszystkie możliwe strony, szkoła, Dom dla Dzieci i urząd pracy, poradnia... Czas pomyśleć i parkingu, miejsce jest po drugiej stronie ulicy, bądź obok. I miejmy nadzieję, że nie będzie "miłych zapachów" z pobliskiej przepompowni, które często dolatują do DPS.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Korek 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Do Jamroży: dzieci dziś MUSZĄ dojeżdżać autem, bo sieć autobusów nie istnieje i często z sąsiedniej wsi/miejscowości nie ma innego sposobu jak dojechać wyłącznie samochodem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jamroży, za twoich czasów może nie mieli, a to jest szkoła średnia i ledwo 18tke skończy i autem jeździ. Skoro nie ma bezrobotnych, to po co urząd pracy... W podstawówce nie jeżdżą ;) Odezwałeś się nie znając realiów...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jamroży 1 2 miesiące temuocena: 26% 

  Dzieci raczej nie mają samochodów. Uczniowie do szkoły też wątpię, że dojeżdżają autem. Bezrobotnych nie ma bo pracy jest w bród tylko trzeba chcieć pracować. Po co Ci tam wielki parking. Skomentowałeś tylko żeby skomentować?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.2645 sekundy