REKLAMApluszak
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 kwietnia 2024, 14:12 komentarzy 11
Rzadkie zjawisko w meteorologii.

Rzadkie zjawisko w meteorologii. (Obraz Qlug z Pixabay.)

Pomimo braku zachmurzenia obserwujemy zmętniałe niebo. Także do województwa warmińsko-mazurskiego i powiatu iławskiego dotarł pył znad Sahary.

Dla większości osób jest niegroźny, ale osobom starszym, a także pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowego i krążenia zaleca się dzisiaj unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz.

Jeszcze przed świętami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał, że do Polski nadciąga saharyjski pył. Zjawisko nosi nazwę kalima i jest związane bezpośrednio z burzami piaskowymi nad Saharą i przenoszeniem pyłów przez masy powietrza.

- Do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo niesie ono do nas pył znad Sahary. Nad naszym krajem szczególnie dużo będzie go jutro. Zatem mimo słonecznej pogody, słońce może wyglądać jak przez matowe szkło - ostrzegał 30 marca IMGW. 

- Pyły zawieszone mają istotne znaczenie dla naszego układu oddechowego. Należy podkreślić, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja z przydomowych kotłowni (zwłaszcza węglowych, drzewnych), a także ruch samochodowy w warunkach słabego przewietrzenia miasta. Obecność pyłu saharyjskiego może dodatkowo zwiększać koncentrację zanieczyszczeń - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa szczególnie intensywne zapylenie powietrza dotyczy powiatu działdowskiego, ale zjawisko obserwowane jest na terenie całego naszego regionu.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~friko i koko 11 12 dni temuocena: 80% 

  Saharyjski pył zasnuł nie tylko nasze niebo w IŁAWIE , ale i oczy naszym wyborcom. Odnosząc się do pikniku kandydata na burmistrza to muszę przyznać że pomysł świetny . Konkurenci muszą wspiąć się na wyżyny pomysłowości . Tylko to co mnie zasmuciło to ten koń . On jest tak chudy i zabiedzony że tylko patrzeć jak się przewróci . Wygląda na 35 - SWYCH lat . Tę bryczkę powinni ciągnąć w ramach pokuty i przeprosin znani nam historycy z szyderczych wpisów. Tylko w następnej takiej przejażdżce proponuje wstawić zamiast kół gąsienice czołgowe . Niech ciągną nas w świetlana przyszłość . Zdjąć im tylko klapy z oczu . Tak jak się zakłada koniom , a 35-temu okulary no bo ten pył saharyjski znowu zaślepi mu oczy . TYLKO KONI TYLKO KONI ŻAL.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~news z ostatniej chwili 10 12 dni temuocena: 81% 

  ekipa medyczna ubrała 35-tego w kaftanik i historyk został wywieziony do Kocborowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lena 9 13 dni temuocena: 0% 

  Radni udają też, jak oni Iławie w rozwoju pomagają. Imaginacja - proszę was w pewnym sensie. Nade wszystko , ale kieruje wami burmistrz, co chce dla miasta dokonać. Czasem radny czegoś też chce i się mu udaje. Pamietajcie jednak że burmistrz was musi mieć, by przegłosować mu ważne sprawy, inaczej macie rozwałkę i po was. Nowe wybory, ale to rzadkie historie. Najważniejszy musi być burmistrz, bowiem dla was jest tym, który prowadzi.Zatem, złapał kozak tatarzyna a tatarzyn za łeb trzyma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zatem 8 12 dni temuocena: 100% 

  a lenę za co złapał zatem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sekretarz 7 13 dni temuocena: 24% 

  Nadzieja dla iławy? Jaka? Bo wy chcecie nią rządzić? Nic nie daje wasza nadzieja. Zawsze za Zylinskiego było tak samo. A lotnisko pod Iławą nie przydałoby się? O tym nie pomyśleliście?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~precz 6 12 dni temuocena: 100% 

  sekretarze już na wymarciu i mają gie do gadania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~platfus 5 12 dni temuocena: 100% 

  a lotnisko i wiadukty mawa w Berlinie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~idea lenina wiecznie żywa 4 12 dni temuocena: 100% 

  a w Iławie na razie ORMO jeszcze żywe .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 3 12 dni temuocena: 91% 

  A może czas "odczerwienic" Iława?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twój 2 13 dni temuocena: 57% 

  Boli, co? Sensowni ludzie i techniczne charaktery.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 1 13 dni temuocena: 57% 

  Oj, te teorie spiskowe ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAStrefa relaksu
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4072 sekundy