REKLAMAfredom
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 kwietnia 2024, 11:43
Iława - inwestycyjne podsumowanie mijających 5 lat.

Iława - inwestycyjne podsumowanie mijających 5 lat.

Ostatnie pięć lat to dla Iławy duży krok do przodu. To inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej, infrastruktury drogowej, edukacji, sportu, sfery kulturalnej i rekreacyjnej. Rozbudowana została sieć dróg rowerowych wraz z elementami do wypoczynku, powstały nowe przystanki autobusowe i linie, nowoczesny żłobek miejski, największy plac zabaw w mieście, a po ulicach jeżdżą wysokiej klasy ekologiczne autobusy elektryczne. 

- Taki rozwój możliwy był dzięki ciężkiej pracy i pozyskanym przez nas dotacjom z funduszy rządowych i europejskich. Planując każdą z inwestycji, zawsze kieruję się dobrem mieszkańców i korzyściami, które poprawią jakość życia i ułatwią realizację codziennych obowiązków. To z myślą o nich i dla nich Iława zmienia się na lepsze - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - W trakcie realizacji i na etapie planowania znajduje się wiele innych przedsięwzięć, z których na pewno warto wymienić m.in. modernizację stadionu miejskiego, zaplanowaną rozbudowę amfiteatru czy budowę szkoły na Osiedlu Piastowskim.

g

A oto wybrane inwestycje ostatnich lat, a także kilka powstających dokumentacji na zaplanowane inwestycje.  

Na terenie dawnego Warsztatu Terapii Zajęciowej, w ramach nowej inwestycji, powstał nowoczesny żłobek, który już od kwietnia przyjmuje 80 dzieci. Obiekt ten oferuje cztery przestronne sale zabaw z pełnym zapleczem sanitarnym i szatniami, pomieszczenia dla dyrektora i pielęgniarki, kuchnię z wysokiej klasy sprzętem gastronomicznym do przygotowywania zdrowych posiłków oraz wygodne strefy socjalne i konserwatora. Dodatkowo, powstały również miejsca parkingowe oraz teren rekreacyjny z placem zabaw i zielenią. W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentny system oświetlenia, system monitoringu wizyjnego i wysokiej klasy sprzęt gastronomiczny pozwalający na przygotowanie zdrowych posiłków.

- Nowy żłobek to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Zapotrzebowanie na opiekę dla najmłodszych w naszym mieście jest bardzo duże, dlatego ta inwestycja była bardzo potrzebna. To pokazuje także nabór do obiektu. W naszym żłobku do czterech oddziałów przyjęliśmy aż 80 dzieci w wieku od 1 do 3 lat, co w połączeniu z obecnie funkcjonującą już placówką przy ul. Obrońców Westerplatte daje nam już 160 miejsc w całym mieście - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Ponad 51 milionów zł od 2019 roku na inwestycje drogowe w mieście 

- Wiem, jak ważny dla mieszkańców jest komfort i bezpieczeństwo korzystania z dróg na co dzień, dlatego od początku objęcia przez mnie urzędu burmistrza systematycznie, razem z zespołem pracowników planujemy i realizujemy remonty dróg miejskich. Są to odcinki, które albo wymagają naprawy i nowej nawierzchni, albo drogi gruntowe, wymagające położenia twardej nawierzchni. Na przestrzeni 5 lat wyremontowanych lub wybudowanych zostało (w całości lub częściowo) ponad 30 ulic. Łącznie wydatkowaliśmy na nie 51 183 136,71 z czego prawie 30 mln stanowiło finansowanie zewnętrzne. 

Były to m.in. ulice: Dworcowa, Gospodarska, Łąkowa, Radomska, Brodnicka, Podleśna, M. Konopnickiej, Obrońców Westerplatte, Kr. Jadwigi, T. Kościuszki, Sztumska, Działdowska, Osiedle Żołnierzy Wyklętych, ulica Stalowa, Sosnowa, Świerkowa.

Od 2021 roku miasto Iława pozyskało łącznie 9.260.887,27 zł m.in. na zakup czterech nowych elektrycznych autobusów wraz z ładowarkami, zakup 14 biletomatów, 11 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, a także budowę zatok i ścieżek rowerowych. W ramach projektów zostało również doświetlone przejście dla pieszych przy ul. Piaskowej, a oświetlenie na Osiedlu Piastowskim wymieniono na energooszczędne.

Na przełomie 4 lat flota iławskiego taboru zwiększyła się o 4 nowe autobusy elektryczne. Były dwa autobusy elektryczne Yutong E8, (których zakup zrealizowany został dzięki dotacji ze środków unijnych pozyskanej przez miasto Iława z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie”) oraz dwa autobusy Granton (zakupione w ramach projektu "Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie" i pozyskanego dofinansowania z RPOWiM na lata 2014-2020).

Burmistrz Dawid Kopaczewski: 

Cieszę się, że dołączyliśmy do samorządów, które postawiły na transport zeroemisyjny. Iławę otaczają jeziora i lasy, więc jest to dla nas bardzo istotne. Zakup autobusów elektrycznych to podwójne korzyści. Zyskujemy czystsze powietrze w mieście i oszczędzamy na kosztach paliwa. 

W czerwcu 2023 roku na terenie zielonym na ul. Szeptyckiego nad rzeką Iławką wybudowany został nowoczesny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Łączna powierzchnia placu wynosi 2010,56 m2, a urządzenia, których jest aż 21, dopasowane są do różnych grup wiekowych, także dla dzieci z niepełnosprawnościami. Całość jest ogrodzona i objęta monitoringiem.

- Koncepcja placu została tak opracowana, aby stworzyć duży plac, którego brakuje w Iławie. Przestrzeń, na której powstał plac, to teren tuż przy drogach rowerowych i pieszych, bardzo blisko centrum miasta, a elementy zostały zaprojektowane tak, aby wkomponowały się w istniejącą tam infrastrukturę przy Iławce i pasowały do istniejących już tam drewnianych altanek, leżaków i ławek – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Zainstalowane zostały także elementy małej architektury, w tym ławki, stoły, kosze na śmieci czy przewijak dla rodziców z niemowlętami. Całość wykonała elbląska firma Bullait za kwotę 996 300,00 zł. 

Pod koniec 2021 r. miasto zakupiło działkę o powierzchni 1,5 hektara, na której ma powstać nowa szkoła podstawowa. 

- O tę placówkę od wielu lat zabiegali mieszkańcy rozbudowującego się os. Piastowskiego. Po kilkumiesięcznych negocjacjach zakup działki stał się faktem. Dzięki temu mogliśmy przystąpić do kolejnego etapu, czyli przygotowania i uruchomienia przetargu na wybór wykonawcy projektu nowej placówki edukacyjnej. Na ten cel urząd pozyskał środki w postaci dofinansowania w kwocie 468 900,60 zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Na początku 2024 r. miał miejsce już wybór biura projektowego - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Przypomnijmy, że zakres planowanej inwestycji w postaci nowej szkoły obejmuje: nowy budynek szkoły podstawowej z 24 oddziałami dla ok. 600 dzieci. W budynku znajdować się będą sale dla klas 1-3, pracownie przedmiotowe dla klas 4-8, sale komputerowe, laboratoria językowe, sala gimnastyczna, sala do ćwiczeń ruchowych, biblioteka, świetlica, kuchnia ze stołówką oraz gabinety: pielęgniarski, stomatologiczny i psychologiczno-pedagogiczny wraz z pierwszym wyposażeniem. Na zewnątrz budynku znajdować się będzie boisko wielofunkcyjne, bieżnia ze skocznią, plac zabaw i parking.

Pierwszym etapem realizacji inwestycji będzie najprawdopodobniej budowa hali sportowej. 

Szerokim zakresem inwestycji i doposażenia zostały objęte iławskie szkoły podstawowe. Iławska „Czwórka” doczekała się kompleksowej modernizacji boiska. Położona została nowa nawierzchnia, powstały nowe bieżnie dla trenowania sportów biegowych, boisko treningowe, siłownia zewnętrzna i zestaw do street workoutu. Miejsce to i otaczający go teren zyskały kompletnie nowy widok i cieszą się popularnością wśród młodzieży, jak i dorosłych.

W Szkole Podstawowej nr 5 znaczną metamorfozę przeszła sala gimnastyczna. Tu również została położona nowa nawierzchnia, zainstalowano nowe elementy służące rozwojowi sportowemu i ruchowemu dzieci oraz młodzieży, m.in. tablice do koszykówki, słupki do piłki siatkowej, bramki do piłki ręcznej. 

Na powyższe inwestycje łącznie wydatkowano ponad 1,6 mln zł.

Edukacja i wychowanie młodych mieszkańców Iławy to również inwestycja w nowe pracownie: komputerowe, językowe, edukacyjno-terapeutyczne, nauk ścisłych czy integracji sensorycznej. Umożliwiły to pozyskane pieniądze w postaci dofinansowania kwotą ponad 741 000 zł projektu doposażenia iławskich podstawówek w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Dzięki niemu zakupiono ponad 1 000 szt. różnego rodzaju wyposażenia, w tym ponad 100 szt. laptopów i komputerów stacjonarnych z najnowszym oprogramowaniem. 16 różnych pracowni edukacyjnych zyskało nowe oblicze i dostarcza nowych możliwości zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Przedszkole Miejskie nr 2 Integracyjne w Iławie we wrześniu 2023 r. zostało wyposażone w nowoczesną windę, która ułatwi przedszkolakom z niepełnosprawnościami korzystanie z budynku. Urządzenie było bardzo potrzebne do korzystania z sal terapeutycznych, które zlokalizowane są na piętrze przedszkola. Koszt nowej windy to ponad 237 000 zł.

- Inwestycje w edukację to inwestycje w przyszłość, dlatego nieustannie w budżecie miasta rezerwujemy środki na różnego rodzaju wydatki związane z rozwojem i poprawą warunków w szkołach i przedszkolach miejskich. Pozyskujemy także środki zewnętrzne dedykowane placówkom oświatowym i poświęcamy szczególną uwagę tematowi kształcenia. Wszystko po to, aby zapewnić najmłodszym iławianom jak najlepsze warunki do nauki. Remont sali gimnastycznej, nowy sprzęt informatyczny czy nowoczesny sprzęt do ćwiczeń to być może nie spektakularne, ale jakże ważne inwestycje, które zwiększają motywację do nauki i chęć rozwijania swoich umiejętności. 

W 2023 roku dzięki przychylności naszych lokalnych przedstawicieli w rządzie pozyskaliśmy 8 milionów złotych, które przeznaczone będą na realizację jednego z etapów modernizacji stadionu - na rozbiórkę istniejącej i budowę nowej trybuny głównej z zadaszeniem i zapleczem socjalno-magazynowym pod trybuną, budowę trybuny południowej, powiększenie treningowego boiska zlokalizowanego przy tej trybunie i przygotowanie części infrastruktury niezbędnej dla realizacji kolejnych etapów inwestycji.

- Sport jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych dziedzin życia naszego miasta. Jest też jedną z tych, które dynamicznie się rozwijają. Świadczy o tym aktywna działalność klubów i stowarzyszeń, a także wysokie wyniki sportowe osiągane przez iławskich sportowców. Dlatego właśnie modernizacja sportowej wizytówki miasta czyli stadionu miejskiego, który wymaga gruntownego remontu, była i jest dla mnie kwestią priorytetową. Po konsultacji z lokalnymi klubami sportowymi oraz po dostosowaniu zamiarów do naszych możliwości finansowych ustaliliśmy priorytety działań na stadionie. Mamy już gotową dokumentację projektową, a dzięki pozyskanym środkom z programu rządowego rozpoczniemy prace budowlane - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. 

Przewidywana wartość tego etapu modernizacji to 8.888.888.89 zł, z czego dofinansowanie wynosi 8.000.000,00 zł. Z budżetu miasta zostanie wydatkowane 10% wartości. 

W okolicy ulicy Kopernika (przy istniejącym pumptrucku) łącznie oddano do użytku 760 mb dróg pieszo-rowerowych, które łączą tę część miasta z dworcem PKP i skrzyżowaniem ul. Sobieskiego i Andersa. 

Powstały tu nie tylko drogi piesze i rowerowe, ale także cała infrastruktura do rekreacji i wypoczynku. Znajdziemy tu leżaki, siłownię plenerową, plac zabaw, stoliki do gry w szachy, stojaki na rowery i mnóstwo nasadzeń. Wszystkie elementy wykonane zostały z naturalnych, ekologicznych i przede wszystkim bezpiecznych materiałów.

Inwestycja, której łączny koszt wyniósł 2 724 316,34 zł, została zrealizowana dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków RPOWiM na lata 2014-2020 w wysokości prawie 81% z projektu pn. "Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie". 

- 28 marca to ważny dzień dla przyszłości naszego miasta! Przed samymi świętami mój zastępca burmistrza Krzysztof Portjanko wraz ze Skarbnik Miasta Joanną Wiśniewską podpisali trzy umowy na wykonanie dokumentacji projektowych; modernizacji Amfiteatru Miejskiego im. Louisa Armstronga, targowiska miejskiego na ul. M. Kopernika oraz rewitalizacji parku przy tzw. ślimaku i fosy w Iławie. Wszystkie trzy dokumentacje będą stanowić bardzo ważny etap inwestycji, które zaplanowane będą w oparciu o potrzeby mieszkańców i wykorzystanie w pełni potencjału lokalizacji obiektów - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. 

W planach rewitalizacji tzw. ślimaka i fosy są nie tylko remont pomnika, schodów i instalacja mebli miejskich, ale także dodatkowe iluminacje świetlne, które mogą całkowicie odmienić tę część miasta.

Dach amfiteatru i remont siedzeń na widowni to także inwestycja, na którą czekają mieszkańcy. Dlatego właśnie powstająca dokumentacja ma uwzględnić oczekiwania iławian i stworzyć miejsce do organizacji imprez w lepszym standardzie. 

Miejsce zakupów wielu iławian, czyli targowisko miejskie na ulicy Kopernika to również obiekt wymagający zmian i ulepszeń. Tu planowana jest z kolei m.in. budowa hali targowej jako obiektu otwartego, wolnostojącego i 20-30 stanowisk, głównie do sprzedaży wyrobów spożywczych. 

- W sprawie przebudowy targowiska zorganizujemy konsultacje z osobami handlującymi - tak, aby zmiany opracowane były w porozumieniu z zainteresowanymi i poprawiły zarówno sytuację sprzedających, jak i kupujących - zapewnia Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

- Realizacja tych wymienionych powyżej i wszystkich innych inwestycji nie byłaby możliwa bez moich współpracowników, za co serdecznie im dziękuję. Jestem wdzięczny także radnym rady miejskiej za wspieranie tych działań. Wspólnie osiągnęliśmy wspaniały wynik: 140 milionów złotych zainwestowanych w nasze miasto, dla naszych mieszkańców - podkreśla burmistrz.  

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet
Artykuł załadowany: 0.3314 sekundy