REKLAMAPluszak
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 maja 2024, 16:43 komentarzy 7
Jan Ptaszyn Wróblewski, Honorowy Obywatel Iławy, zmarł dzisiaj w Warszawie w wieku 88 lat.

Jan Ptaszyn Wróblewski, Honorowy Obywatel Iławy, zmarł dzisiaj w Warszawie w wieku 88 lat.

Był niekwestionowaną gwiazdą jubileuszowej 50. Złotej Tarki, która odbyła się w Iławie w 2021 roku. To wówczas, podczas sobotniego Koncertu Galowego "50 lat Złotej Tarki", odebrał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Iławy.

W Warszawie zmarł dziś w wieku 88 lat Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofonista, kompozytor i propagator muzyki jazzowej, nazywany nestorem polskiego jazzu. Informację o śmierci muzyka podała rodzina.

Związany z wieloma festiwalami w kraju i za granicą, Jan Ptaszyn Wróblewski zaszczycał też swoją obecnością Iławę i scenę odbywającego się tutaj festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.

O wyjątkowości i doniosłości tego wydarzenia - przyznania muzykowi tytułu Honorowego Obywatela Iławy - mówił ze sceny 50. Złotej Tarki Michał Młotek, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie:

- Wydarzy się coś bardzo ważnego, coś, co w historii tego festiwalu wydarzyło się jeden raz, kilkanaście lat temu, kiedy Rada Miejska w Iławie nadała honorowe obywatelstwo naszego miasta Henrykowi Majewskiemu. Szanowni Państwo, honorowe obywatelstwo to najważniejsze i najbardziej zaszczytne wyróżnienie, które powędrować może do osoby, która zasłużyła się dla naszego miasta, ale nie mieszka na co dzień w Iławie. 

Sam Jan Ptaszyn Wróblewski, zasłużony jazzman, nazywany podczas tego festiwalu nestorem polskiego jazzu i wychowawcą kolejnych pokoleń polskich muzyków, powiedział natomiast:

- Jestem co najmniej zaskoczony, bo jak do tej pory to Iława czyniła mi różne fawory i przyjemności, realizując mnóstwo moich muzycznych projektów. 

- To ja powinienem Iławie nadać jakieś honorowe obywatelstwo. Postaram się sprostać temu tytułowi i nie nawalić. Tak czy inaczej, kochani, zawsze Was kochałem, jeszcze zanim byłem jakimkolwiek honorowym obywatelem. Dziękuję bardzo - mówił saksofonista, aranżer i dyrygent. 

Załączamy nagranie wideo z naszych archiwów. 

R.I.P.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: archiwum własne portalu.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Link 6 miesiąc temuocena: 67% 

  Wielka szkoda i żal.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trębacz 5 miesiąc temuocena: 64% 

  Nie znałem jegomścia,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 4 miesiąc temuocena: 67% 

  Żałuj, bardzo żałuj... Jednak dorobek muzyczny jego możesz nadrobić, więc słuchaj, słuchaj i podziwiaj...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Meloman 3 miesiąc temuocena: 63% 

  A wystarczyło posłuchać jazzu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~człowiek nikt 2 miesiąc temuocena: 53% 

  To teraz wyobraźcie sobie na tej scenie nowego przewodniczącego rady Romana Brzozowskiego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jazzmann 1 miesiąc temuocena: 100% 

  O matuchno, faktycznie. Może warto jednego dnia zorganizować wieczór kabaretowy - będzie świetnym prowadzącym i główną gwiazdą jednocześnie. Iławianie - załóżcie maski z tej okazji, bo jak nas pokażą choćby w regionalnej telewizji to wstyd się pokazać. Iława będzie miała "reklamę".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3974 sekundy