REKLAMApluszak
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 maja 2024, 12:40 komentarzy 29
Dziś mija 79 lat od zakończenia II wojny światowej. Tak rocznicę uczciła Iława.

Dziś mija 79 lat od zakończenia II wojny światowej. Tak rocznicę uczciła Iława. (Fot. Info Iława.)

Dziś, 8 maja 2024 r. obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.Dla Polaków to gorzkie zwycięstwo, bo rozgromienie Niemiec nie zwróciło naszej ojczyźnie wolności. „Jałtańska umowa wielkich mocarstw pozostawiła Polskę w sowieckiej strefie wpływów i odebrała Polakom prawo suwerennego decydowania o własnym losie. Polacy nie poddali się i wywalczyli rzeczywistą niepodległość po 1989 r.” – czytamy w uchwale Senatu RP z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, podjętej w 2020 r.

W Iławie obchody święta rozpoczęły się tradycyjnie w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Iławie. Po nabożeństwie przybyłe delegacje i mieszkańcy przemaszerowali za Młodzieżową Orkiestrą Dętą w Iławie na cmentarz komunalny przy ul. Wyszyńskiego w Iławie. Tutaj, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, złożono wieńce i zapalono znicze.

Państwową uroczystość zorganizował Urząd Gminy w Iławie; gospodarzem był wójt Krzysztof Harmaciński.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Dziś mija 79 lat od zakończenia II wojny światowej. Tak rocznicę uczciła Iława.

Ilość zdjęć 57

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~gość 29 miesiąc temuocena: 0% 

  Czytam te patriotyczne komentarze i stwierdzam że... sami byśmy sie powybijali jak był teraz rok 1939.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jak z ofiary zrobić kata... 28 miesiąc temuocena: 82% 

  Jak zakłamywana jest prawda historyczna. Tu w kontekście holocaustu. Obszerny wywiad z nieodżałowanym prof. Wolniewiczem. Kanał Marek Miśko, Czuwaj! "Antypolonizm wpisany w geny... "

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pieniądz rządzi światem... 27 miesiąc temuocena: 75% 

  Nooo, tak ich bombardowali, że dali schronienie setkom zbrodniarzy i nazistowskim naukowcom, a już w 1950 Niemcy wstępują do... NATO. Chyba nie trzeba mówić, skąd wyrastały nóżki niemieckiej armii i administracji państwowej 5 lat po wojnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicky 26 miesiąc temuocena: 58% 

  Piękny wywiad! Kto jeszcze pamięta słowa Churchilla, który mówił w tym kontekście: "Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyn"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hobbista paragraf 25 miesiąc temuocena: 100% 

  Podczas wojny politycy realizuje swoje chore wizje, korporacje zarabiają krocie na handlu bronią, surowcami, żywnością, a matki wysyłają swoich synów na front. Po wojnie przywódcy podają sobie ręce, korporacje liczą zyski i podnoszą ceny, a matki szukają grobów swoich dzieci. Pamiętajcie o tym. Nie dajmy się w to wciągnąć, żeby znowu ginąć za cudze interesy. Historia jest najlepszą nauką życia i jest pisana przez zwycięzców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 24 miesiąc temuocena: 58% 

  Niemcy to nie naziści. Wielu z nich zginęło w obozach koncentracyjnych. Wielu głównych nazistów to Austiacy. W oddziach SS walczyło wiele innych narodowości. Ale Rosjanie to nie wyzeoliciele. Ilu Polaków zabili . I tych z AK i tych z BCH, a także tych z NSZ. Nie wszyscy z NSZ to współpracujący z gestapo. Nue wrzucajcie wszystkiego do jednego worka. Tylko wg PIS wszystko jest czarne i białe. A historia ma wiele odcieni. Nie wolno iść drogą PIS bo wtedy szybko dołączymy do teorii - ci z nami są dobrzy, wszyscy inni źli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do - to raczej tak, cd. 23 miesiąc temuocena: 70% 

  Wystarczy np. niekiedy poczytać taķże dość "specyficzne" wpisy na forach (na tym włącznie) tego portalu. Bo np. kilka lat temu mogliśmy posłuchać ledwo wystającego zza mównicy sejmowej, brzuchatego "zbawcę Polski", który ludzi uciekających z dziećmi ze swojego kraju spod beczek z chlorem pewnego Asada i bomb lotniczych pewnego Putina - z nienawiścią i pogardą na ustach nazywał roznosicielami zabójczych pasożytów. Wypisz -wymaluj takie same obrzydliwe rzeczy lata temu wygadywał w Niemczech Adolf o Żydach. I wiemy dziś jakie były później m.in. w Auschwitz skutki jego bredni. Ale przecież bardzo wielu obywateli naszego kraju z radością przyklaskiwało (i nadal to robi) nienawistnym bredniom swojego bożyszcza z ponurego budynku na ul. Nowogrodzkiej. Podobnie robiły kiedyś dziesiątki miliony Niemców wobec swego ukochanego wodza z wąsikiem i swastyką. A czy podobną estymą wsród wielu nie cieszy się dziś pewien osobnik z nieustannie nienawistną miną, który niedawno testował gaśnice w Sejmie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do - to raczej tak 22 miesiąc temuocena: 89% 

  Masz calkowitą rację w tym co piszesz. Gdyby Niemcy w swojej przeważającej masie nie dali się w latach 30 ubiegłego wieku całkowicie zaślepić psychopatycznemu Adolfowi, to on sam nic by nie zdziałał. Ich wina polegała na tym, że dali się kompletnie otumanić ewidentnemu psychopacie. A później, albo z własnej potrzeby, albo ze strachu przed dyktatorem, mordowali niewinne i bezbronne miliony ludzi. Byli jednak i tacy pośród nich, ktorzy mieli odwagę się sprzeciwić. Fakt, ze było ich mało. Ale jednak byli i nie ma co sìę licytować co do ich ilości. Ich poświęcenie tez było coś warte. Ale okropna postawa ogromnej wìększości Niemców w tamtych czasach powinna i nas dzisiaj czegos uczyć. Żadne społeczenstwo nie może być bezmyślną masą baranów wiedzionych ku przepaści przez bezwzględnych, przekonanych o swej genialności politykierów i zwykłych, nawiedzonych wariatów. A u nas takich taķże nie brakuje. Jak i bezmyślnych tłumów, które patrzą w nich jak w prawie śwìęte obrazki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~FORA tego portalu 21 miesiąc temuocena: 25% 

  a historyk 35-ty znowu opisuje urojone bzdury SWE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~spójrzcie niżej na jego podpis, obrzydliwość 20 miesiąc temuocena: 25% 

  a jakimi inicjałami ma się podpisać np. Stanisław Szozda, Stefan Starzyński, Seweryn ,,, jakiś ,,,,,,,,,, bezmózgi nieuku 35-ty ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obrzydliwy jak fetor z ziemniaczanki 19 miesiąc temuocena: 25% 

  a niżej bezdenna głupota prymitywnego historyka 35-tego w całej SWEJ okazałości

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spójrzcie niżej na jego podpis, obrzydliwość 18 miesiąc temuocena: 78% 

  I cóż można powiedzieć o kimś takim jak poniższy osobnik sam z własnego wyboru posługujący się nickem "SS"? Między rozumnymi ludźmi dla kogoś takiego nie powinno być w ogóle miejsca. Podobnie jak i na tym forum poświęconym rocznicy zakończenia największej tragedii w dziejach ludzkiej cywilizacji. Oraz mordu wykonywanego rękoma także rzeźników z ss. A ten bezmyśnym poniższy typ, nieustannie grasujacy na forach tego portalu, właśnie inicjały tych morderców uznał dziś za własne. Czyli całkowicie się z ich zbrodniami identyfikuje.Nie ma w języku ludzi cywilizowanych bardziej obraźliwego epitetu jakim możnaby postawę tego chamskiego i bezmyślnego indywiduum nazwać. A wchodzenie w jakieś polemiki z kimś tak podłym, głupim i bezdennie prymitywnym, w obliczu wczorajszej rocznicy, byłoby wręcz upadlające. Że też aż tak moralnie obrzydliwi i skrajni w swej bezdennej głupocie jak i bezczelności osobnicy egzystują w naszej społeczności. I są nieustannie tolerowani przez redakcję tego portalu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SS 46 17 miesiąc temuocena: 33% 

  specjalistą od SS jest historyk 35-ty , który inicjały pomylił esesmanami i modlił się plując po SWEMU. Jego post w archiwum i zostanie przypomniany.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~w oparach absurdu 16 miesiąc temuocena: 50% 

  Hehe w 39tym naziści napadli na sanację. Nowy wymiar historii. :)))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To raczej tak 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Rzecz w tym, że wojny toczą państwa a nie partie czy ideologie. Nie było państwa Naziści - było państwo Niemcy, którego mieszkańcy zresztą, masowo poparli Hitlera. I nikt tego nie neguje. Przyjmując logikę partyjną - nazistów pokonali komuniści konserwatyści i demokraci. Bzdura, prawda? To, że narodowy socjalizm (czyli nazizm) nie miał 100 procentowego poparcia wśród Niemców (a tylko około 90), nie ma tu nic do rzeczy. To ilu tych Niemców zginęło - parę tysięcy? Warto znać proporcje. Polska bła jednym z głównych przegranych w tej wojnie - co zresztą odczuwamy do dzisiaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~takaPrawda 14 miesiąc temuocena: 60% 

  nie kłam chłopie nie kłam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zbyszek 13 miesiąc temuocena: 42% 

  Nic bardziej zakłamanego niż to pseudo święto. Sprzedaż Polski w łapy czerwonej bestii, lata terroru, mordów na bohaterach, którzy nie godzili się z takim stanem rzeczy i nie złożyli broni. Zakłamany kondukt miałkich ludzi, którzy idą bo zawsze tak było……ale co było. Włączyć myślenie i honor, bojkotować tę bzdurę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 12 miesiąc temuocena: 75% 

  Frustrat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rzekomo gromowładny 11 miesiąc temuocena: 88% 

  ostrzegam komentatorów, że zbliża się północ, kiedy budzą się upiory. Szybciutko spać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hobbista od § 10 miesiąc temuocena: 67% 

  Nie myślałem, że kiedykolwiek nastąpi ten dzień. Pierwszy raz zgadzam się z 35-tym. Słusznie prawisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do krzykacza-nieuka z dołu 9 miesiąc temuocena: 58% 

  Chłoptasiu, a co ty wiesz o historii? Myślisz, że jak rzucisz w sieci swoją kolejną nienawistną brednię pod czyimś adresem, to jest ona argumentem w czymkolwiek? Myślisz, że gdy w cokolwiek wlepisz swoją chorobliwą nienawiść do pewnego polityka, to kogokolwiek do czegoś tępy krzykaczu przekonasz? A co do nazistów i Niemców. Tutaj także wykazujesz się historycznym nieuctwem. Owszem, znaczna większość z nich była Niemcami. Ale nie tylko. Sojusznikami niemieckich nazistów byli także podobni osobnicy z innych narodowości. Ich także trzeba było pokonać. Niestety, zdarzali się i Polacy o takich skłonnościach. Mieliśmy przecież nawet "polską" formację zbrojną (niedawno jeszcze czczoną na ich grobach w Niemczech przez pana Morawieckiego i tzw. prezydenta pod Grobem Nieznanego Żołnierza-skandal), wysługującą się jawnie SS i gestapo w mordowaniu polskich Żydów. Większość nazistów była oczywiście Niemcami. Ale byli i Niemcy przez nazistów ścinani na gilotynach. Coś marnie z twoją "historią".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do propagandysty 8 miesiąc temuocena: 47% 

  Nie żadni naziści tylko Niemcy - fałszerzu historii. Reszta podobnej jakości banialuki. Chyba co ty Tuski tfu... Ruski - bo ci faktycznie mieli powody do radości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gdy rozum Zbysiów śpi, rodzą się upiory... 7 miesiąc temuocena: 64% 

  Czyli ty Zbysiu wolałbyś, aby wojnę wygrali naziści? No bo jak inaczej można rozumieć twoje lamenty? I żeby trwała ona o wiele dłużej? Ponieważ z jej zakończenia nie jesteś najwyraźniej zadowolony. Wtedy mógłbyś się cieszyć, że twoje ideały zwyciężyły? Tylko że gdyby ta "czerwona bestia" nie wypędziła stąd hitlerowców, to do dziś raczej wcale nie byłoby żadnej Polski. Ani też prawdopodobnie żadnych Zbysiów, jego pewnie w większości zadziwionych i oburzonych Czytelników, podobnie jak i mnie. A co ci "czerwoni" zrobili później, to już zupełnie inna historia... O swojej nienawiści do tego święta powiedz Zbysiu tym, którym udało się tę hekatombę cudem przetrwać. Dziesiątkom milionom jej ofiar nie musisz już nic mówić. Zapomniałeś także, że 8 maja jest obchodzony fakt pokonania nazistowskiej bestii. A nie tego złego co było później. Od upamiętniania tego są inne uroczyste rocznice. Czasami Zbysiu warto poważnie się zastanowić, zanim się coś niezbyt mądrego i niemoralnego napisze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 6 miesiąc temuocena: 57% 

  Należy przejrzyć 50 fotek, ale jest przygaszony jakby nie swój. Zawsze była Ewa, nikogo z rady ani PiS

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łas 5 miesiąc temuocena: 100% 

  Tęsknisz to zadzwoń, odwiedź , pogadaj z nią. Tylko uważaj na beton wojskowy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 4 miesiąc temuocena: 67% 

  Ewa w komisji maturalnej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do zaślepionych 3 miesiąc temuocena: 67% 

  Jest na fotce 17, 30 (obok burmistrzyni) i dalej. Za to tego drugiego nie widzę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szeryf 2 miesiąc temuocena: 47% 

  A Dawidek co - znowu go nie ma. Pewnie będzie na paradach. Albo żona nie pozwoliła - pranie w domu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ej 1 miesiąc temuocena: 78% 

  Przecież był...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5487 sekundy