REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 maja 2024, 13:17 komentarzy 2

(Fot. Info Iława.)

Święto samorządu obchodzą w Gminie Wiejskiej Iława. Akcentów z tej okazji nie zabrakło na dzisiejszej uroczystej sesji gminnej rady.

W tym roku obchodzimy 34. rocznicę powołania do życia samorządu terytorialnego.

- 4 czerwca 1989 roku odbyły się pamiętne wybory do Sejmu i Senatu RP. Tamte wybory do Sejmu nie były jeszcze w pełni demokratyczne, natomiast do Senatu już tak. Przy pomocy kartki wyborczej w naszym kraju dokonała się zmiana ustroju - mówił podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Iława wójt Krzysztof Harmaciński. 

W dniu 8 marca 1990 roku Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. A 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej prawdziwe wolne i demokratyczne wybory do rad gmin. 

- Prawdziwa demokracja na szczeblu lokalnym stała się rzeczywistością. Początkowo nasza Rada Gminy Iława liczyła 20 radnych, a organem wykonawczym był zarząd gminy. Od 2002 roku rada liczy 15 radnych, a jednoosobowym organem wykonawczym jest wójt wybierany w bezpośrednich wyborach przez wszystkich uprawnionych mieszkańców - mówił Krzysztof Harmaciński.

Dla upamiętnienia tych wyborów Sejm RP w 2000 roku ustanowił „Dzień Samorządu Terytorialnego” - święto obchodzone corocznie 27 maja.

- Osiągnięcia tych 34 lat mogą być powodem do dumy również dla nas, dla naszej gminy. Podsumowując miniony okres, można zauważyć, jak wiele osiągnęliśmy, jak rozwinęła się i unowocześniła nasza gmina, jak poprawiły się warunki życia jej mieszkańców - podkreślał podczas swojego przemówienia Krzysztof Harmaciński, dziękując za wkład w funkcjonowanie tutejszego samorządu radnym, sołtysom i członkom rad sołeckich, a także pracownikom urzędu gminy i jednostek organizacyjnych gminy.

Sam Krzysztof Harmaciński pełni funkcję Wójta Gminy Iława już od ponad 25 lat. Przyznał, że to zaszczyt i przyjemność i chociaż praca jest niełatwa, to daje mu ogromną satysfakcję.

Ponadto z okazji samorządowego święta przyznano i podczas uroczystej okolicznościowej sesji wręczono uhonorowanym statuetki "Laur Gminy Iława".

Otrzymali je z rąk wójta Krzysztofa Harmacińskiego i przewodniczącego rady Krzysztofa Zielińskiego: 

Pan Andrzej Siemianowski, który pełni funkcję sołtysa sołectwa Stradomno już od ponad 17 lat, działając na rzecz społeczności lokalnej. Działa również społecznie, wspiera lokalną aktywność, przyczynia się do tworzenia tożsamości środowiskowej mieszkańców, współdziała z organizacjami społecznymi, samorządem terytorialnym i innymi instytucjami, inicjuje i organizuje działalność kulturową, sportową i rekreacyjną wśród mieszkańców. Jest także wieloletnim członkiem OSP w Stradomnie;

Pani Violetta Sowińska - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Gromotach. Od 1 września 1988 r. do 31 sierpnia 2003 r. pracowała jako nauczycielka i kierowała Samorządową Szkołą Podstawową w Ławicach, pełniąc funkcję dyrektora, następnie 1 września 2003 roku objęła stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Gromotach i piastuje je do dnia dzisiejszego. Pani dyrektor w rzetelny i odpowiedzialny sposób wykonuje obowiązki związane z powierzonym jej stanowiskiem. Zapewnia uczniom niezbędne warunki dla ich rozwoju, dba o pozytywny wizerunek szkoły oraz podejmuje wszelkie działania mające na celu poprawę i rozwój infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań w obszarze edukacji, sportu i kultury. Wielokrotnie nagradzana za działalność dydaktyczno-wychowawczą i działania na rzecz oświaty i kultury;

Pani Urszula Solis - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Rudzienicach. Od 1 września 1985 r. do 31 sierpnia 2011 r. pracowała jako nauczyciel przyrody i matematyki w Szkole Podstawowej w Rudzienicach, a następnie 1 września 2011 roku objęła stanowisko dyrektora i piastuje je do dnia dzisiejszego. Pani dyrektor jest osobą godną naśladowania, pozyskała bardzo dużo środków unijnych na rzecz rozwoju szkoły i jej podopiecznych. Sumiennie kształtuje umiejętności uczniów określone w podstawie programowej, dba o pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym, podejmując wszelkie działania mające na celu poprawę i rozwój infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań w obszarze edukacji, sportu i kultury. Szczególną uwagę poświęca indywidualizacji nauczania oraz rozwijaniu zainteresowań uczniów. Przyczynia się do wzmacniania patriotyzmu lokalnego i rozwijania umiejętności społecznych;

Pan Krzysztof Sadowski - uznany działacz na rzecz społeczności lokalnej, właściciel firmy AUTO-SERVIS SADEK prężnie działającej na terenie Gminy Iława. Zaangażowany w inicjatywy społeczne, wspiera lokalną aktywność mieszkańców, współdziała z organizacjami społecznymi, samorządem terytorialnym oraz innymi instytucjami. Inicjuje i organizuje działalność rekreacyjną, kulturalną, a przede wszystkim sportową, bardzo często udziela się również charytatywnie. Pan Krzysztof Sadowski jest wieloletnim działaczem sportowym, członkiem zarządu Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Zaangażowany w działalność klubu GKS Wikielec. 

Uhonorowanym - gratulujemy! 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Infor 2 27 dni temu

    Trochę poniosło wójta ws p. Solis, nie umniejszając jej zasług.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Fh 1 28 dni temuocena: 100% 

    Najlepszym laurem była by praca na rzecz S5, a nie kwiatki idwracajkouwagi

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4527 sekundy