REKLAMAPluszak
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 czerwca 2024, 09:30 komentarzy 15
Ulica Wojska Polskiego 24a.

Ulica Wojska Polskiego 24a. (Fot. archiwum własne.)

Zainteresowała nas sprawa sprzedaży nieruchomości położonej na ulicy Wojska Polskiego 24a - w Urzędzie Miasta w Iławie sprawdziliśmy szczegóły.

Rzeczywiście, ta kamienica, wraz z działką, będzie na sprzedaż w tym roku - potwierdził nam przedstawiciel iławskiego magistratu.

O kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego 24a pisaliśmy na infoilawa.pl kilkukrotnie: na przykład w 2016 roku, gdy na forum iławskiego samorządu dokonywano przeglądu miejskich nieruchomości, ten obiekt przeznaczając do rozbiórki (która jednak nigdy nie została przeprowadzona) oraz w roku 2021 - kiedy to jedna z ostatnich w tym budynku najemczyń miejskiego mieszkania komunalnego skarżyła się na niegodne w jej ocenie warunki życia w zarządzanej przez miejską spółkę ITBS nieruchomości.

- [Obecnie] budynek jest niezamieszkany, ostatni lokatorzy opuścili go w listopadzie 2021 r. - informuje nas Wojmir Gromadka z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Iławie. - Budynek ten zostanie sprzedany wraz z działką (o pow. 0,1402 ha, nr 346 w obrębie nr 10 przy ul. Wojska Polskiego). Sprzedaż nieruchomości jest zaplanowana na 2024 rok - dodaje. 

Nieruchomość jeszcze nie została wyceniona. 

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Iławy, działka, o której mowa, położona jest na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (symbol B-MW25). Ciekawostką jest, że kamienica wpisana jest do ewidencji zabytków. W "Gminnej ewidencji zabytków Gminy Miejskiej Iława" z grudnia 2013 r. stan budynku określano jeszcze jako dobry - choć wymagający prac remontowych. Dzisiaj ten stan jest już opłakany. 

Zbudowana z cegły, otynkowana kamienica, datowana na koniec XIX w., jest w tej okolicy jednym z nielicznych świadectw przedwojennej historii miasta. Położona w typowej dla polskiego krajobrazu architektonicznej mieszaninie - otoczona parkingiem urzędu, blokiem z wielkiej płyty i kolejnymi - już nieco młodszymi budynkami wielorodzinnymi. Niedaleko stąd do iławskiego dworca - w południe słychać gwizd iławskiej "tekatki".

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: archiwum portalu.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

15Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~w drodze do pracy 15 11 dni temuocena: 100% 

  Ten budynek nie zasługuje na takie traktowanie, to historia naszego miasta- piękna tabliczka z oznakowaniem iławskiego rzemieślnika jeszcze na nim widnieje. Miejsce z duszą i charakterem, których mało w Iławie. Obecny stan... ktoś przez lata do tego dopuścił... Przechodzę koło tego budynku codziennie i serce mi pęka, jak widzę jego stan oraz jego potencjał. Lokalizacja petarda, możliwości ogromne tyko pomysłu włodarzy, chęci i kasy brak. Za to możliwości dużo... Przypuszczam, że sprzedaż jest najłatwiejsza, rozbiórka i remont kosztują, kasa miasta pusta, trzeba pozbywać się wszystkiego. Wielka szkoda...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Strażak Ham 14 11 dni temuocena: 100% 

  Przyjmuje zakłady.Kiedy budynek ten zostanie strawiony przez płomienie. Czas będzie liczony od wyłonienia nowego właściciela budynku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Danuta 13 12 dni temuocena: 50% 

  Jako mieszkanka Iławy stwierdzam, że to miasto od wielu lat nie ma dobrego gospodarza...czytaj.. Burmistrza. Miasto z tak ogromnym potencjałem chyli się ku upadkowi. Każdy dotychczasowy włodarz przychodził..... namieszał ,w różnych sektorach, planach perspektywicznych mając na uwadze swoje oczekiwania. I co?? Młodzi uciekają do większych miast,zostają emeryci. I...pogrążamy się dalej bo moim zdaniem nowy Burmistrz...nie ma na uwadze rozwoju miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o sowitych pensjach SWYCH 12 13 dni temuocena: 30% 

  35-ty ma rację pisząc o sowitych pensjach SWYCH ulubionych prezesów. W marcu i kwietniu tego roku odwołano prezesów spółek, zarządy i rady nadzorcze (PKP Cargo, PKP Intercity, PKP LHS, PKP PLK, PKP Informatyka, PKP Telkol... POwołano SWYCH partyjnych, jedynie słusznych nominatów, miernych, biernych, ale wiernych. Kto nie z Mieciem, tego zmieciem. Przejmowanie SSP pełną parą w całej gospodarce. Zwolnienia grupowe, likwidacje zakładów i rolnictwa, wyprzedaż majątku obcemu kapitałowi, Orlen strata za I kw. 7 mld rdr, lizanie doopy Brukseli i oddawanie kompetencji, zastraszanie i prześladowanie pograniczników i wojska. Ogólnie dewastacja Państwa, demokracji, wolności słowa i mediów. Gdzie podniesienie kwoty wolnej od podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, paliwo po 5,19 i dziesiątki niespełnionych "przenośni"? Aha, dla "drużyny xxxxx xxx" wystarczą plastikowe nakrętki, dopłaty do niemieckiego szrotu i PIESEL.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do niżej 11 12 dni temuocena: 80% 

  35-ty historyku to ty najwięcej śmiecisz na wszystkich forach tego portalu. Nie wydzierżawiaj i nie zaimkuj z łaski SWEJ. Po prostu wal mi na: PAN, PANIE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianinie, on właśnie wcześniej to zrobił 10 13 dni temuocena: 56% 

  Ale przecież ten powyższy "męczennik" napisał swój bełkot już po solidnym rozpędzie i zrobieniu owocnego tzw. baran-baran- buc łbem o najbliższą ścianę. Zawsze i koniecznie w stanie wzmożenia po takim zabiegu siada do klawiatury, by wymęczyć kolejną brednię, którą okrasi jakieś forum. Bez tego "napędu" nic nie byłby w stanie z siebie wycisnąć. A dziesìątki bełkotliwych efektów jego "buc- baranków" zaśmiecają później prawie wszystkie fora tego portalu. Można je poznać prawie zawsze po charakterystycznej liczbie "35", bez której jest twórczo zupełnie bezpłodnym impotentem oraz zaimkach dzierżawczych SWYM lub SWYCH (będących jego niedawnym, niebywałym dla niego wcześniej, odkryciem językowym). Oba te dziwne składniki są jego specyficznym, choć całkiem bezmyślnym, totemem rozpoznawczym. PS. Ciekawe w jakim stanie są ściany w jego chałupie po licznych jego buc-barankach? Pewnie niezbyt sìę różnią od ulotnej struktury murów iławskiego młyna....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 9 13 dni temuocena: 78% 

  Rozpedź się i walnij łbem w jakiś konkretny murek!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 8 13 dni temuocena: 85% 

  dla naszego burmistrza najważniejsze jak nawiększa pensja a reszta nie ważne.Jest jednym z najgorszych burmistrzów Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? 7 13 dni temuocena: 88% 

  taczka ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 6 13 dni temuocena: 94% 

  kasa miejska pusta a tyle się naobiecywało w kampanii

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czas pożera mury, a władze śpią 5 13 dni temuocena: 75% 

  A co z ładną, niewielką kamienicą w stylu neorenesansowym na ul. Kosciuszki, naprzeciw Włodkowica? Lokatorzy ostatniego mieszkania dawno już mieli otrzymać inne lokum, a kamieniczka poddana niezbędnemu remontowi. I co? I nic. Czyżby miała podzielić smutny los niedalekiego młyna będącego ciągle hańbą naszego miasta? A co ze straszącą ruderą po baraku mieszkalnym na ul. Jasielskiej w pobliżu komendy Policji? Tą samą, którą strażacy sobie zadymiają, aby ćwiczyć w niej swoje akcje? Już nawet nie ma sensu pytać o dawny dom weterana, czy zarastającą, zasikaną wstydliwą paskudę po dawnym klubie Iowa w pobliżu dworca głównego. Piękna "wizytówka" naszego miasta dla ewentualnych naszych gości. Podobnie jak i rozsypujący sìę ratusz...Dlaczego od lat w kwestii tych ruder lub niszczejących budynków, wartych ratowania, panuje w naszym mieście kompletny marazm, zapomnienie i obojętność? Obraz miasta kształtuje nie tylko kilka trawniķów w centrum, ale także obiekty będące jego wstydem i hańbą...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~czas pożera mury, a władze śpią 4 13 dni temuocena: 65% 

  Przecież TO JUŻ SIĘ DZIEJE! Nie zapominajcie o tym. ŁACZY NAS IŁAWA. A bobaska łączy większa pensja. O tym też nie zapominajcie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MojNick 3 13 dni temuocena: 90% 

  No i dobrze że sprzedajemy. Coś musi pokryć podwyżki dla urzędników. Tak przynajmniej jako miasto wyjdziemy na zero.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 2 13 dni temuocena: 96% 

  Szkoda że miasto pozbywa się zabytkowych nieruchomości, gdyby przez lata ktoś dbał o ten budynek nie wyglądałby on tak ja teraz . Najlepszym przykładem jest młyn z Kościuszki kiedyś piękny dziś ruina. Zmiana właściciela nic nie zmieniła.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kononowicz 1 13 dni temuocena: 92% 

  obecnie Miasto jest w posiadaniu tego zabytkowego młyna i poza wizualizacją NIC się nie dzieje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4216 sekundy