ZDZ
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2024, 14:56 komentarzy 61

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

"Dyplomy [MBA z Collegium Humanum] nie będą uznawane w rekrutacji na stanowiska w Urzędzie Miasta Iławy, w jednostkach podległych Gminie Miejskiej Iława oraz w miejskich spółkach", przyznaje Jakub Kaska z iławskiego magistratu. Taki dyplom ma m.in. Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Powyższe stanowisko to odpowiedź na pytanie portalu www.infoilawa.pl, zadane w ślad za komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu, w którym to - po aferze, jaka wybuchła w Collegium Humanum - zadecydowano:

Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych nie będzie uznawać dyplomów MBA uzyskanych w Collegium Humanum w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych. 

Stanowisko samorządu Miasta Iławy, jak nam podał Jakub Kaska (Wieloosobowe Stanowisko ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą), będzie zgodne z rekomendacjami Rady - tj. miasto również tych dyplomów nie uzna.

A MBA z Collegium Humanum ma m.in. Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Na niespełna roczny kurs zrealizowany na przełomie lat 2021 - 2022 uzyskał dofinansowanie z miejskiej kasy w wysokości 4 950 zł, co stanowiło 50% opłaty pobranej przez uczelnię. Dofinansowanie w takiej samej wysokości na studia MBA otrzymał z miejskich środków także zastępca Dawida Kopaczewskiego, Krzysztof Portjanko.

A na czym polegała wspomniana afera w Collegium Humanum, która w powszechnej opinii skompromitowała tę uczelnię?

- Prokuratura Krajowa i CBA ustaliły, że uczelnia wystawiła tysiąc dyplomów dla studentów za łapówkę dla jej rektora Pawła Cz. - donosiła Rzeczpospolita.

Do tego sposób działania uczelni w oczach wielu osób zdewaluował wykształcenie MBA, dotychczas kojarzone z najwyższej jakości kształceniem wysokiej rangą kadry zarządzającej. O oferowanych przez Collegium Humanum (relatywnie) tanich i błyskawicznych studiach podyplomowych pisali wielokrotnie dziennikarze "Newsweeka".

O sposobie działania uczelni mówiła podczas rozmowy na antenie programu "Studio Wyborcze" na kanale Sekielski Renata Kim z "Newsweeka", jedna z autorek cyklu artykułów o Collegium Humanum.

– Dyplom MBA kojarzy się z morderczą, dwuletnią nauką na prestiżowych uczelniach typu Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, czy Akademia Leona Koźmińskiego. Studia MBA kosztują między 50 a 80 tys. złotych. Są tam różne rzeczy, których trzeba się nauczyć: rachunkowość, księgowość, zarządzanie, różne przedmioty kierunkowe, które są potrzebne do tego, żeby potem móc zarządzać dużymi spółkami. (…) Nagle pojawiła się uczelnia, która oferowała studia za niespełna 10 tys. złotych – zwracała uwagę. 

Jak zaznaczała, do uzyskania biznesowego dyplomu Collegium Humanum miała od dawna zachęcać samorządowców z różnych opcji politycznych z całego kraju. 

- Rektor i jego uczelnia wysyłali zaproszenia i oferty studiowania do niemal wszystkich samorządowców w Polsce. Widziałam maila skierowanego do warszawskiego samorządowca, w którym napisano mniej więcej tak: „Mamy studia MBA, które uprawniają do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Są u nas wyjątkowo tanie i można je dofinansować z Funduszu Pracy, więc możesz się zwrócić do swojego pracodawcy, czyli do samorządu i on ci je dofinansuje”. Niestety, z tego, co wiem, skorzystały z tej oferty tysiące samorządowców w całej Polsce. Nie jest tak, jak nam się wydawało na początku, że te dyplomy MBA są wyłącznie dla PiS-owskich nominatów do spółek Skarbu Państwa. Dyplomy MBA mają politycy każdej opcji: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Konfederacji - po prostu wszyscy - wskazywała Kim.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
Swojak

61Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Sprawiedliwy! 61 22 dni temuocena: 100% 

  Jeśli Pan Kopaczewski i Pan Portjanko mają odrobinę honoru i poczucie zwykłej uczciwości, to z pewnością oddadzą po 4950 zł! Tak nakazuje ludzka przyzwoitość. Zobaczymy teraz co to za goście z nich!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ratuszowy sekretarz 60 22 dni temuocena: 100% 

  Jesli ktoś podaje nieprawdę i chamstwo, to albo go do sądu, albo pokazać dokumenty i mamy spokój.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maMBA 59 22 dni temuocena: 100% 

  a co? łachę robi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdzich 58 22 dni temuocena: 0% 

  bo nie pokaże

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do istnego sowicie swoistego 57 25 dni temuocena: 100% 

  historyku 35-ty zapytaj informatyka SWEGO, czy podawanie słusznych informacji na temat członków ORMO jest dopuszczalne ? O słuszność podawania TWYCH danych nawet nie będę pytał, podawałeś je sam wielokrotnie i są powszechnie znane.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawska 56 25 dni temuocena: 0% 

  Zastanawia mnie tylko skąd redakcja InfoIławy uzyskała informacje na jakiej uczelni Burmistrz i jego zastępca uzyskali dyplom MBA? Nie zamierzam bronić w tym momencie Burmistrza i Wice. Jeśli jednak pojawia się artykuł o takiej treści to powinien być podparty jakimś źródłem, a tu nie ma żadnej wzmianki skąd są te dane. Przez to można poddawać w wątpliwość zasadność tych oskarżeń.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maMBA z tumanum 55 25 dni temuocena: 100% 

  burmistrzu podaj przepis, że nie musisz oświadczać, że pieniądze na studia były z kasy miejskiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz 54 25 dni temuocena: 100% 

  Prosta sprawa, niech burmistrz pokaże swój dyplom MBA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ano znikąd: dane to dane 53 25 dni temuocena: 100% 

  burmistrz jako osoba publiczna może mieć prześwietlony życiorys od narodzin ...... do dzisiaj. ŻADNEJ ŁASKI NIKOMU nie robi żeby podać swoje wykształcenie, majątek < czy jest tęczowy, czy bezpartyjny. cała prawda całą dobę jak w tvn a jak się nie widzi to niech idzie palić znicze po wolny sąd

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyplomanta 52 26 dni temuocena: 100% 

  35-ty pokaż dyplom SWY.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszk... 51 26 dni temuocena: 70% 

  Sami takiego Burmistrza wybraliście , kasę ma to sobie kupił .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.......... 50 26 dni temuocena: 80% 

  kupił za nasze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Początek kręgosłupa 49 26 dni temuocena: 80% 

  Dlaczego tak się denerwujecie? Kręgosłup moralny nie pozwoli na przywłaszczenie sobie pieniędzy za dyplom którego nie ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Naiwny 48 27 dni temuocena: 100% 

  Przecież w rzeczywistości faktycznie zadania wykonują pracownicy więc po co to podniecanie się Mój mąż z zawodu jest dyrektorem to było jest i bedzie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 47 27 dni temuocena: 38% 

  Bo to tak zwana zawiść narodu. :-))))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 46 27 dni temuocena: 100% 

  Urząd Miasta to ma na etacie radcę prawnego ?? Może niech on się wypowie na temat decyzji Pana Jakuba Kaski.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 45 27 dni temuocena: 77% 

  Rada nie ma uprawnień oraz narzędzi, które pozwoliłyby na weryfikację dyplomów uczelni wyższych uzyskanych przez kandydatów do rad nadzorczych, w tym dyplomów Collegium Humanum. O unieważnieniu danego dyplomu może decydować sąd - wyjaśnia Maciej Wiewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, w odpowiedzi na pytania - taka ciekawostka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? ? ? 44 27 dni temuocena: 50% 

  I CO Z TEGO ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 43 27 dni temuocena: 92% 

  Jak to się mogło stać drogi Dawidzie, jak? Przecież ty masz taki przenikliwy umysł, na pewno sprawdzałeś wszystko kilka razy i coś takiego? No szok, szok... Teraz iławianki i iławianie zastanawiają jak można było naszego bezpartyjnego burmistrza tak oszukać? Może chociaż ratownik by cos nagrał, wytłumaczył nam, że ty chciałeś dobrze, że tobie nie chodziło o ten papierek, a tylko kształcić chciałeś się dla nas, dla Iławy. Daj znać, że to przeczytałeś i coś zrobisz, naciśnij kciuk do góry, żebyśmy wiedzieli, że przeczytałeś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 42 27 dni temuocena: 79% 

  Kopaczewski jak śmiesz strofować , pouczać innych. Wstydu nie masz! Lipne MBA kończysz i uważasz się za kogoś lepszego ! Jakim prawem! Jesteś powodem do wstydu dla naszego miasta .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CH 41 27 dni temuocena: 88% 

  Mam i Ja skończone MBA. Ale całe szczęście że na innej uczelni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~J. K. 40 28 dni temuocena: 82% 

  Jeśli to prawda, to Panie Burmistrzu wypadałoby podać się do dymisji, skoro ustaliliście sami takie kryteria :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy zmian. 39 27 dni temuocena: 75% 

  Do dymisji na pewno się nie poda .To nie ten typ człowieka , a dobra kasa robi. swoje .Niezależność DK ma powiązania z .niezależnym pisem .Ręka , rękę myje .Teraz może burmistrzowski elektorat otworzy oczy .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~porządkowy 38 27 dni temuocena: 55% 

  Nie bądź stronniczy i poinformuj także, że zbierający śmieci Michałek też

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As26 37 27 dni temuocena: 85% 

  Prędzej piekło zamarznie niż on to zrobi. Kasa misiu kasa. Dzisiaj pan burmistrz udaje że nie widzi wyborców

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skąd odwaga ? 36 28 dni temuocena: 89% 

  Czy mi się wydaje, że Kaska ośmieszył publicznie swojego przyjaciela, przełożonego Kopaczewskiego? Jakubie po ratuszu hula plotka, że starasz się o etat wiceburmistrza. Czy ta wypowiedź nie poruszy wzdymanego ego burmistrza? Będzie kara ? Kwity na zieloną łąkę?Burmistrz ma wprawę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomas 35 28 dni temuocena: 67% 

  Nastepny agent. Niby krytykuje, ale tworzę już mit niezależnego Pana Kaski. Komedia. Mój wpis na temat trochę niżej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bałdyga 34 28 dni temuocena: 86% 

  Kaska to tylko widzę leci na Kaskę. Hehe dobre nazwisko. Panie Jakubie może warto się skupić na nowym stanowisku , na które Pana powołano w głosowaniu - etacik w Starostwie jako radny powiatowy? Jeśli to prawda, to jak Pan wygląda w oczach Pana wyborców? Jeszcze dobrze nie usiadł Pan na krześle a już marzy o stanowisku wiceburmistrza. Wstyd!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koryto 33 28 dni temuocena: 89% 

  Kto pod kim dołki kopie sam w nie wypada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 32 28 dni temuocena: 39% 

  Powiem tak jak by obecny burmistrz był dalej platfusem to była by cisza cyrku tego by nie było przy drugiej kadencji a że niby teraz z PiS to trzeba wyrwać ze stołka:-) ktoś nie może znieść przegranej o stanowisko burmistrza ten który był promowany na fb przez starego SB eka Wołoszańskiego !!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niemichaś 31 27 dni temuocena: 64% 

  Wołoszański jednym nieodpowiedzialnym "rekomendowaniem" stracił wieloletnią renomę błyskawicznie i bezpowrotnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 30 27 dni temuocena: 72% 

  O czym ty kolego piszesz. Przecież jak rządził PiS to też dostawało się Kopaczewskiemu. I przegrałby sromotnie wybory gdyby nie poparcie pisiorów czyli głosowanie na anty koalicję. Poza tym mała frekwencja bo ludzie poczuli się zbyt pewnie patrząc na różnicę w pierwszej turze. Nic tylko jak najszybciej dążyć do referendum żeby ten nieudacznik dał spokój w Iławie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Linka hejterka wyszkolonego pięknie 29 28 dni temuocena: 76% 

  A i jeszcze jedno Linku. Nie byłoby afery, bo MM te studia ma nie z lipnej uczelni i zapłacił za nie za swoje. Taka sytuacja. Pogódź się z tym, że Twój burmistrz robi gafę za gafą, a płaci za to miasto. No niestety. Taka smutna prawda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomas 28 28 dni temuocena: 60% 

  Dobre, czyli nic się nie stało i to jest nagonka. Spisek przeciw burmistrzowi. Przerażające jest, że na niektórych ta toporna i kłamliwa retorytyka działa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do link 27 28 dni temuocena: 67% 

  To już jest żałosne. Zmień nick, bo dawno straciłeś wiarygodność. To nie o tym i nie o MM jest artykuł. Każdy twój komentarz jest jadem na niego. Kampania się skończyła, możesz przestać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adi 26 28 dni temuocena: 83% 

  Niech się za sejm wezmą hipokryci !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyplomolog 25 28 dni temuocena: 80% 

  Wòjt też będzie musiał ogarnąć nowy papier.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojtek 24 28 dni temuocena: 92% 

  Takie rzeczy koledze wypominać eeee ... Chyba , że już nie są kolegami ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomas 23 28 dni temuocena: 88% 

  Tak to rozegrają, że niektórzy uwierzą, że się różnią w pewnych kwestiach. Pan Kaska będzie niezależnym kandydatem na burmistrza. Niektórzy pewnie uwierzą, że jest niezależny od byłego już wtedy burmistrza. Wróci z wakacji czy gdzie on tam przebywa ratownik i uratuje sytuację. Nagra parę filmów, wyciągnie trochę brudów, jednych oczerni, innych wybieli, to się musi udać!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stary druch 22 28 dni temuocena: 100% 

  Hahaha i dałeś się misiu złapać na ten sztuczny miód! Co za pozer.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MójNick 21 28 dni temuocena: 93% 

  Przypominam tylko, że my mieszkańcy miasta Iławy po podwyżce przyznanej burmistrzowi przez radę z zapłacimy burmistrzowi za cała kadencje 1 440 000 złotych. Tak jeden milion czterysta czterdzieści tysięcy. Czyli każdy mieszkaniec Iławy zapłaci około 48 zł swoich podatków za kadencje burmistrza. Warszawiacy zapłacą swojemu prezydentowi za cała prezydenturę 100 000 złotych mniej za kadencje, czyli jakaś złotówkę na mieszkańca. Pewnie byłoby to mniej oburzające gdyby włodarze zajęli się od razu ciężką pracę dla Iławy. Walką o budowę drogi S5 w wariancie Iławskim, projektowaniem strefy ekonomicznej tak żeby przedstawić atrakcyjną ofertę firmą poszukującym lokalizacji. Posprzątaniem miasta, tak żeby turyści którzy odwiedzają Iławę mogli dostrzec jej urok a nie walające się śmieci. Ale NIE! co wybrała rada? Rada wybrała najpierw przyznawanie podwyżek burmistrzowi, podnoszenie podatków dla mieszkańców a potem przyznawanie podwyżek dla radnych. To są priorytety na miarę dyplomu MBA.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ryt 20 28 dni temuocena: 85% 

  Honorowo samo dymisja

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławiak 19 28 dni temuocena: 88% 

  Kolegium Tumanum... WSTYD na cały KRAJ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 18 28 dni temuocena: 13% 

  Zobacz jaki ty jesteś tuman.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxxx 17 28 dni temuocena: 100% 

  Ojojoj i o co tyle krzyku przecież wszyscy mają i pis i ko i kto by tylko nie chciał A ZA CO ot tylko ZA NASZE PODATNIÓW PIENIĄDZE ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olo 16 28 dni temuocena: 67% 

  Do Rocco - nie wyczuwasz sarkazmu w tym stwierdzeniu ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rocco 15 28 dni temuocena: 100% 

  Nie. Podobnie jak ty w tym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 14 28 dni temuocena: 68% 

  Tak samo jak Włodek w ilawie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianka 13 28 dni temuocena: 72% 

  A z uczelni Rydzyka będą uznawać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smiechu warte 12 28 dni temuocena: 83% 

  I co wyborcy? Zadowoleni? Sojusz z PiS, najwyższa pensja, zwolnienia, lipna uczelnia, której sam nie honoruje… co dalej? I tak do 2029!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do „do Link” 11 27 dni temuocena: 92% 

  Przynajmniej po komentarzach Linka widać, jak DK wygrał wybory. Właśnie tak, ślepym waleniem w konkurenta. Wszędzie i wszystkimi metodami. Dwa miesiące minęły, a oni dalej swoje. Tak ich wyszkolili.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Link 10 28 dni temuocena: 93% 

  Panie naczelny hejterze MM. On przynajmniej zrobił te studia za swoją kasę i nie na lipnej uczelni. Koniec kampanii byl 2 miesiące temu, MM przegrał, zajmij się patrzeniem na ręce burmistrza. Już nie musisz strzelać na ślepo w MM.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 9 28 dni temuocena: 15% 

  Tak jestem zadowolony z obecnego burmistrza bardziej jak ty a co wolicie Młotka ? Który na fb był promowany przez starego sbeka Wołoszańskiego moja odpowiedź brzmi nieeeeee w żadnym wypadku!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 8 28 dni temuocena: 80% 

  I rada .. z listy.. bez szkoły..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fala 7 28 dni temuocena: 89% 

  Czy to nie to Młotek wyciągnął mu na debacie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 6 28 dni temuocena: 75% 

  Mam nadzieje, ze honorowo oddadzą pieniądze za dyplom, którego sami nie uznają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dyplomy - kasa z Miasta 5 28 dni temuocena: 90% 

  Hmmm. Czy takie pieniądze nie powinny wrócić do kasy miasta, skoro taka ocena, a miasto dofinansowało?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutne 4 28 dni temuocena: 91% 

  No i został z tym dyplomem jak Himilsbach z angielskim

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 3 28 dni temuocena: 71% 

  Nasza władza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rocco 2 28 dni temuocena: 67% 

  Chyba twoja

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4637 sekundy