REKLAMAfredom
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lipca 2024, 14:01 komentarzy 11

W sercu Warmii i Mazur, na terenach pełnych historii i legend, upamiętniane jest jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy – Bitwa pod Grunwaldem. Od 10 do 14 lipca zapraszamy na pola Grunwaldu!

Corocznie w lipcu pola grunwaldzkie ożywają dzięki inscenizacji wielkiej bitwy, która przyciąga dziesiątki tysięcy miłośników tej epoki z całego świata. Nie inaczej będzie tym razem – zapraszamy wszystkich w okolice Grunwaldu już od 10 do 14 lipca. Dni Grunwaldu to bardzo ważny okres w roku dla tysięcy fanów rekonstrukcji historycznej z całej Europy. To także mnóstwo wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku impreza rozpocznie się w środę, 10 lipca, kiedy to na dobre rozpoczną się turnieje walk rycerskich, zarówno tych w starciu, jak i na odległość za pomocą łuków. Co ciekawe, tego też dnia zainaugurowana zostanie zupełnie nowa impreza, nieznana dotąd światu, czyli Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego, odbędzie się także jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Średniowiecznej – Bruchenball, noszącego dumną nazwę – Grundial 2024.

Drugi dzień Dni Grunwaldu 2024, czyli czwartek, to kontynuacja zmagań dzielnych wojów, ale także Grunwaldzki Konkurs Trunków Domowych czy Warsztaty Chóru Gregoriańskiego.

Trzeciego dnia wachlarz atrakcji znacznie się rozszerzy. Oprócz turniejów i warsztatów jednym z najważniejszych elementów tego dnia będą Grunwaldzkie Wici, czyli tradycyjna prezentacja chorągwi i przywitanie władców. Również jak w latach poprzednich o godz. 19 odbędzie się wigilia ku czci Matki Boskiej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej. Piątek to też czas tanecznych zabaw w akompaniamencie średniowiecznej muzyki i przedbitewnych zabaw.

Sobota to dzień, w którym wojska Władysława Jagiełły staną naprzeciw armii krzyżackiej. Uroczysta część obchodów rozpocznie się o godz. 12:30 na Wzgórzu Pomnikowym, a rekonstruktorzy historyczni wejdą na pole bitwy o godz. 14, żeby godzinę później rozpocząć XXVI Inscenizację Bitwy Pod Grunwaldem. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć oddająca klimat czasów oprawa wraz z opowieścią opartą na historycznych zapisach przebiegu bitwy. Po starciu, którego rezultat jest trudny do przewidzenia, na rycerskiej scenie odbędzie się koncert muzyki dawnej wraz ze średniowiecznymi tańcami i zabawami.

W niedzielę, czyli dzień modlitwy, o godz. 9 rano odbędzie się msza De Divisione Apostrolrum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej według formularza z 1410 roku w języku łacińskim. 

Podczas wszystkich pięciu dni uczestnicy będą mogli skorzystać z szeregu atrakcji, takich jak przejażdżki konne, parki rozrywki, skoki na bungee i wiele innych. Do dyspozycji uczestników będzie strefa gastronomiczna, punkt zakupu napojów, jak i wiele straganów, na których można nabyć pamiątki. Przez cały czas otwarte będzie także Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, do którego serdecznie zapraszamy.

Głównym organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast współorganizatorami: Fundacja "Grunwald", Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Kapituła Bitwy pod Grunwaldem oraz Narodowe Centrum Kultury.

Korzystając z okazji, warto wspomnieć, że w ostatnich latach nasze województwo zainwestowało znaczne środki w rozwój infrastruktury turystycznej wokół pól grunwaldzkich. Dzięki tym działaniom odwiedzający mogą cieszyć się nowoczesnym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, interaktywnymi wystawami oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Celem jest, aby każdy, kto odwiedza te historyczne tereny, mógł w pełni poczuć ducha przeszłości i lepiej zrozumieć znaczenie wydarzeń, które się tu rozegrały. Czy warto? Musicie ocenić sami!

Zobacz plakat wydarzenia. Kliknij, aby powiększyć.

Ilość zdjęć 1

REKLAMANAJLAK
Swojak

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~cst 11 4 dni temuocena: 50% 

  A ja myślę że nasz burmistrz powinien stanąć do walki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~friko i koko 10 8 dni temuocena: 33% 

  No i historyk prawie wytrzymał 35 godzin bez wyzwisk . Teraz się posypało Wiedziałem że nie wytrzyma . Daje mu teraz pięć godzin . Historyku dasz radę niech się na tobie znowu nie zawiodę . Broda przystrzyżona , okulary na czoło , Historia nie musi zataczać koła . Dasz rade .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzyżaki przegrają 9 9 dni temuocena: 50% 

  jak na inscenizacji pojawi się husarz, to Zyndram, czyli historyk 35-ty zaprotestuje po SWEMU. Poprzedni koment jego w tym temacie w archiwum X .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niżej jak zwykle 8 8 dni temuocena: 46% 

  same urojenia, wyzwiska i bzdety skołatanej psychy historyka 35-go.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A poniżej? Kolejny atak porannej psychozy 7 8 dni temuocena: 50% 

  Psychopata od zawsze tej samej liczby w akcji już od samego rana. Nie dosypia, nie dojada, nie dopija flaszki z borysa, tylko śpieszy na trollowy posterunek. A tak swoją drogą, ciekawe co ten notoryczny idiota numerkowy ma we łbie? Chyba jakieś stare pakuły, bo na pewno nie szare komórki. PS. Bardzo lubi stawiać sobie w przyspieszonym tempie zielone łapki pod swoim osobistym bełkotem. Np. ponìższy wyprysk jego "intelektu" zachwycił już podobno od godz. 6.52 aż ośmiu przygodnych czytelników. A to chyba nie koniec. Wkrótce poprą go całe szerokie rzesze...Jak wieść gminna już niesie, wszyscy oni wręcz oniemieli z zachwytu w obliczu jego kunsztu literackiego. A jego numerkowo- husarski "intelekt" wręcz powalił ich na kolana wobec jego bezmiernej "inteligencji" czeladnika z laseczyńskiego kurnika. Klękajcie "narodowie"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niech przeczytają wszyscy 6 9 dni temuocena: 62% 

  co to za rozpaczliwy kwik i wyzwiska? Pienisz się sam na siebie, że treści dwóch powyższych zdań nie zrozumiałeś? Oby Redakcja nie usunęła tych postów, żeby nawet przyszłe pokolenia znały całą prawdę historyczną i mądrość twą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sam sobie poczytaj pierwotniaku 5 9 dni temuocena: 46% 

  To ty sobie kretynie przeczytaj swój bełkot ze zrozumieniem. Najlepiej wielokrotnie. I przestań idioto bredzić, ponieważ jedynie się kompromitujesz. Wszędzie debilu musisz pochwalić się swoją inteligencją na poziomie pierwotniaka pantofelka...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ciury poniższego 4 9 dni temuocena: 55% 

  nie rozumiesz niczego a się pultasz idiotycznie. KTO napisał, że Zyndram był husarzem???urojenia masz non-stop. Przeczytaj powyższy tekst 5 razy, to może zrozumiesz jaką herezję napisałeś. A powtórka postu Zyndrama o husarii będzie . spokojna TWA rozczochrana.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~powyższy ciura obozowy już na stanowisku 3 9 dni temuocena: 56% 

  A ty nudny idioto będziesz odgrywał rolę ciury obozowego. Będziesz koniom podwiązywał ogony i zbierał spod nich bobki. A Zyndram kretynie nie był żadnym husarzem. Nie te czasy tępy, psychopatyczny debilu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adios 2 9 dni temuocena: 100% 

  Równa się głupi kalosz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kalosz 1 9 dni temuocena: 7% 

  Bitwa pod Grunwaldem 1410 - 1 kg cukru 4 litry wody 10dkg drożdży = ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5371 sekundy