REKLAMAfredom
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 lipca 2024, 08:22 komentarzy 35

(Fot. archiwum własne.)

Już jutro (w środę, 10 lipca) Rada Miejska w Iławie może przegłosować uchwałę, na mocy której w mieście zacznie obowiązywać tzw. opłata miejscowa, czyli dodatkowa należność pobierana od osób, które w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych spędzają w Iławie dłużej niż dobę. Inkasentami miałyby być osoby i podmioty, które świadczą usługi w tym zakresie. Czy o tym wiedzą?Kontaktowaliśmy się z kilkoma osobami, które w naszym mieście zajmują się tego typu działalnością - jak nam powiedziały, nic nie słyszały o planach wprowadzenia w Iławie opłaty miejscowej, nie było to z nimi konsultowane. Jak sprawdziliśmy, Miasto Iława nie podaje też żadnych informacji na ten temat ani na swojej oficjalnej miejskiej stronie, ani na profilu FB.Tymczasem opłata może zostać przegłosowana już w najbliższą środę, 10 lipca, na sesji Rady Miejskiej w Iławie. Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie.

Wprowadza się opłatę miejscową od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach wypoczynkowych, turystycznych lub szkoleniowych na terenie miasta Iławy

- czytamy w tym dokumencie.

Opłata ma wynosić 3,22 zł dziennie za każdą rozpoczętą dobę pobytu i być pobierana w drodze inkasa.

Na inkasentów opłaty miejscowej wyznacza się osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które świadczą usługi w zakresie pobytu lub zakwaterowania osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowości wymienionej w §1 w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.

- określono w projekcie uchwały.

Za pobór opłaty inkasentom ma przysługiwać 10% od pobranej kwoty.

W uzasadnieniu czytamy, że "zwiększenie dochodów Gminy z tytułu opłaty miejscowej będzie sprzyjać rozwojowi oferty i infrastruktury turystycznej w mieście Iława".

Wymienia się też wiele innych gmin w regionie, gdzie takie opłaty już obowiązują, np. miasto Ostróda - 1,8 zł, gmina Ostróda - 3,22 zł, miasto Olsztyn - 2,80 zł.

- Rada gminy może w uchwale wprowadzić opłatę miejscową - potwierdza oficjalny rządowy serwis podatki.gov.pl i jako podstawę prawną podaje Ustawę o podatkach i opłatach lokalnych.

Taki sposób pozyskania wpływów do miejskiej kasy może być zrozumiały (obsługa ruchu turystycznego, a także przygotowanie oferty dla turystów generują koszty, a sytuacja finansowa miasta, czego nie ukrywał burmistrz Dawid Kopaczewski, jest trudna), dziwi jednak brak wcześniejszej szerokiej informacji na ten temat. Wygląda na to, że właściciele pensjonatów i innych podobnych obiektów będą mieli nowy obowiązek, a ich goście nowe obciążenie - czy zostali o tym w odpowiedni sposób poinformowani?

W tym momencie nie ma też żadnych informacji o tym, jak nowa opłata ma być egzekwowana; czy i ewentualnie jak obiekty zakwaterowania turystycznego będą pod tym kątem kontrolowane.Jutro głosowanie; do tematu wrócimy.Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
Swojak

35Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~HH 35 3 dni temu

  Zapewne pomysł Brzozowskiego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miejscowy 34 3 dni temuocena: 100% 

  Władze miasta nic nie zrobiły aby przyciągać do Iławy turystów. Dzięki ciężkiej pracy przedsiębiorcą w ostatnich czasach pojawiło się kilku, to od razu atak ze strony miasta z opłatami. Lata wcześniej przeganiano przedsiębiorców mówiąc że mamy być turystyczni (Żyliński z bandą) teraz przegania się turystów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~3,22 za luksus 33 7 dni temuocena: 100% 

  A może by tak turystów premiować, wręczając jako pamiątkę zużyte opony walające się obficie w rowach i zaroślach. A tych na pewno nie zabraknie, bo ich na każdym kroku więcej niż turystów. A w tak turystycznym mieście to łatwiej znaleźć kupę śmieci niż ją zrobić ....bo szaletów miejskich próżno szukać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiębiorca 32 7 dni temuocena: 100% 

  Może niech najpierw burmistrz pozwoli rozwijać się przedsiębiorcom, a nie tłamsić pomysły! Ile było ciekawych pomysłów na biznesy!Sami mieliśmy pomysł na ciekawy punkt, ale w w tym mieście strach otwierać coś nowego z takim urzędem. Trzeba przyciągnąć turystów do Iławy i niestety kolejnym apartamentowcem tego nie zrobimy. Opłata za turystę? Niech najpierw burmistrz porozmawia z przedsiębiorcami co prowadzą hotele, najmy wakacyjne czy restauracje. Turystów nie ma! Bo niestety mamy takie czasy, że samo jezioro już nie przyciągnie turystę! Jestem przerażona w jakim kierunku burmistrz rozwija to miasto, które ma naprawdę potencjał

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Przedsiębiorca 31 7 dni temuocena: 100% 

  Oj tam, czepiasz się. Najważniejsze, że Łączy nas Iława i To Już się Dzieje!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dziwne miasto 30 7 dni temuocena: 100% 

  No dobra, widzę co się dzieje w Iławie od początku pierwszej kadencji przypadkowego według mnie burmistrza. Ale na Boga ludzie przecież go wybraliście! Tak wiem brudna, manipulatorska kampania, polegająca na waleniu w MM, dogadanie się z PiS, niską frekwencja wyborców MM w drugiej turze. Rozumiem, ale Jednak go wybraliście, to teraz macie!!!!! Trzeba było zamiast oglądać z wypiekami na twarzy filmy ratownika, głosowac na gościa, który reprezentował coś więcej niż zdjęcia z psami, rogalikami itd… Był dobry program, dobra kampania, z poszanowaniem wyborców i ładnie nie dawał się wciągać w brudy, a wybraliście kogoś kto działał tylko na oczernianiu kontrkandydata. Sam słyszałem milion bzdurnych plot o Młotku, o jechaniu tu w sieci nie wspomnę. To czego chcecie? Przecież nawet programu Wasz burmistrz nie prezentował. Teraz zacznie się tu jazda ludzi burmistrza po MM - jak zawsze. Takie to miasto. Macie, co chcieliście. Są się burmistrz nie wybrał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twój Nick 29 7 dni temu

  Burmistrz sam się nie wybrał. Ale w wyborach nie miał 100% Więc proszę nie pisać, że sami go wybraliście. Bo ja na niego nie głosowałem. A tak na marginesie. Osobiście nie chodzę na wybory. Mam to gdzieś. I nikt mi nie powie, że mam wpływ na wiele rzeczy. Wszyscy pięknie mówią przed wyborami,a po wyborach robią swoje. Politycy są dla wyborców i powinni robić wszystko żeby obywatelom żyło się lepiej. A jak jest, wiemy. Opłaty turystyczne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szejk 28 8 dni temuocena: 100% 

  Z zużytych opon i śmieci zalegających w Iławie można stworzyć najwyższą budowlę na świecie.....i wtedy turyści zamiast Dubaju będą odwiedzać Iławę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 27 8 dni temuocena: 60% 

  Może warto byłoby najpierw zacząć od koszenia trawy w okolicy Ratusza i na przyklad przy szkole na Lipowym Dworze, zapewne na pozostałych osiedlach również przydałoby się.Koszy na śmieci swoją drogą w mieście również jest jak na lekarstwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 26 8 dni temuocena: 71% 

  Jeżeli jacyś RADNI zagłosują za tą uchwała to są tak sam odpowi3d,ialni jak bur,,, Kopaczewski za 50,milionowe zadłużenie miasta Ilawa Durnymi inwestycjami ,,,,a teraz turysta ma odbudować budżet tego SMUTNEGO miasta gdzie już szczury uciekly

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jamroży 25 8 dni temuocena: 71% 

  Już widzę jak te pieniądze pójdą na rozwój infrastruktury turystycznej.Miejcie odwagę że chcecie kasy nałapać bo po 5 latach miastu grozi zapasc finansowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obcy 24 8 dni temuocena: 74% 

  ......a może by tak zacząć od opróżniania koszy na śmieci i zadbanie o czystość miasta. Iławianie to już może się przyzwyczaili do bałaganu, fruwających nad przepełnionymi koszami śmieciami. Niedługo to tu turyści bedą jeżdzić aby zobaczyć niespotykane zaśmiecenie na każdym kroku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 23 8 dni temuocena: 52% 

  Trzeba utrzymac Burmistrzową pensje oraz mieć na edukacje Brzozowskiego bo chlop nawet nie wie jak sie rzymskie cyfry czyta. Choc w tym przypadku to juz nawet chyba żadna edukacja nie pomoże. Jednak to jest zastanawiajace bo za czasow komuny dobrze ludzi kształcili no chyba, że Roman miał inne szkoly takie dla przyszlych zaufanych dla reżimu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Król 22 8 dni temuocena: 65% 

  3 miesiące po brudnej kampanii bezpartyjny pisowski burmistrz szuka pieniędzy w portfelach mieszkańców i turystów ale ważne że na Soundlake są pieniądze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Król 21 7 dni temuocena: 100% 

  Nie no, Soundlake musi być, bobasek tego nie odpuści. Później wstawi relacje na FB jak to było pieknie i fajnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gdzie jest Kaska? 20 8 dni temuocena: 62% 

  Może więcej kasy dać na indyki z Olsztyna? Poszło mnóstwo kasy na pseudo promocje i jaki z tego efekt mamy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DDK 19 8 dni temuocena: 64% 

  Ot, promocja Iławy... Czyli w ratuszu bez zmian, jeden osioł i stadko baranów...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie da się czytać 18 8 dni temuocena: 40% 

  Większość miast ma takie opłaty. Cena niższa jak za piwo z promocji w Biedronce. Nikt nie ma z tym problemów, tylko iławska loża szyderców... Co by nie zrobić wiecznie źle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejf 17 8 dni temuocena: 50% 

  Do tego co odpowiada Dejwowi. No tak stary zmiażdżyłeś mnie swoimi argumentami. Przekonałeś mnie siłą swoich argumentów. Ja nie wiem czy Wy jesteście tacy niemądrzy delikatnie mówiąc, czy tylko takich udajecie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do dejf 16 8 dni temuocena: 59% 

  Nie da się czytać płaczu przeciwników. Myślisz, że turyści przyjeżdżają do burmistrza? Znasz ceny za noclegi w Iławie? Chyba nie, skoro boli 3 zł. Weźcie chusteczki i wypłaczcie się w końcu. Kopaczewski odejdzie, a stado baranów wiecznie narzekających zostanie i znów będzie źle. Większość komentujących nie ma pojęcia o zarządzaniu budżetem domowym, a mają złote rady do utrzymania miasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejf 15 8 dni temuocena: 45% 

  4 osobowa rodzina 12 zł dziennie. 84 zł za pobyt 7 dniowy. Pytam się za co? Skoro nie da się czytać jesteś wyznawcą burmistrza to wytłumacz. No chyba, że turyści dopłacają do pensji burmistrza to ok. Może przygotujcie obrazki z podobizną miłościwie nam panującego, przynajmniej ludzie będą mieli pamiątkę. Wybór zdjęć przeogromny, z glugopisem, z rogalami, z biletami licytowanymi w szczytmym celu. Wspaniały ojciec, mąż, każdy coś sobie znajdzie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafi 14 8 dni temuocena: 83% 

  Ty nie chodzi o ten podatek, a o sposób wprowadzenia go tylnymi drzwiami, bez żadnych konsultacji z branżą. Kto tak robi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Henio 13 8 dni temuocena: 67% 

  A może warto nie wzorować się innymi miastami gdzie są opłaty, tylko zrobić reklame naszego miasta, że np. "zapraszamy do naszego pięknego miasta, przyjaznego dla gości i mieszkańców, gdzie nie pobieramy opłat za pobyt i nie mamy płatnych parkingów" .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Turysta 12 8 dni temuocena: 76% 

  Proponuję nie 3,22 zł, tylko od razu 100zł. Za to,że turysty będą zdzierać chodniki w Iławie,oddychać naszym powietrzem, zostawią po sobie kg śmieci itp. itd. Wstyd ku...a. Ale Dawid musi zrekompensować sobie podwyżkę skromnej pensji. Dorwały się świ...e do koryta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To Już Się Dzieje! 11 8 dni temuocena: 75% 

  No ale skąd te zdziwienie? Przecież trzeba jakoś zrekompensować podwyżkę dla bobaska. Pamiętajcie, że To Już Się Dzieje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kasować, nie żałować 10 8 dni temuocena: 79% 

  a niech bulą aż nas ruski miesiąc popamiętają. Planeta z przegrzania prawie płonie a oni sobie przyjadą naszym tlenem oddychać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MojNick 9 8 dni temuocena: 92% 

  Nie jestem wybitnym strategiem i zarządcą jak nasz burmistrz i głosujący z nim radni, ale myślę że rozsądniej jest najpierw robić rzeczy które przyciągają turystów do miasta a nie takie które ich od miasta odpychają. Taka opłata, chociaż symboliczna jest moim zdaniem jedna z takich rzeczy. Trochę komiczne też jest że pierwsza sesja została wykorzystana na podwyżkę dla Burmistrza a teraz się zaczyna szukanie pieniędzy …

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szwagier Zenka 8 8 dni temuocena: 100% 

  Opłatę plażową proponuję ( bo pomysłów na podatki mam bez liku ).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 7 8 dni temuocena: 100% 

  Nawet tak nie żartuj. Oni są gotowi to wprowadzić...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 6 8 dni temuocena: 89% 

  Dobrego żeście wybrali włodarza wyborcy , moje gratulacje , jutro będzie podatek od powietrza haha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cynin 5 8 dni temuocena: 92% 

  Szkoda zawracać ludziom głowę biurokracją związaną z wprowadzaniem takich pomysłów. Niech urzędnicy zrobią barierki na dworcu, na rogatkach staną tam i pobierają myto.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czas zwijać żagle 4 8 dni temuocena: 90% 

  Ja tylko mam jedno pytanie do rządzących w tym mieście. Czy wy wiecie jak wygląda ten sezon i jaka jest obecnie sytuacja? Mamy środek, szczyt sezonu, a w Iławie pustki...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nostradamus 3 8 dni temuocena: 55% 

  O, chyba mamy przypadek, gdzie ktoś myślał, że zedrze z turystów kasę i nie pykło. Zapomniało się dostosować ceny do poziomu iławskiego? Tutaj nie Mikołajki, czy Zakopane. Pustki są nie w Iławie, tylko u Ciebie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miś 2 8 dni temuocena: 85% 

  Grunt że na podwyżkę dla burmistrza znajdą się pieniążki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LRS 1 8 dni temuocena: 82% 

  Jeszcze jakieś nagrody dla wspólnej gromadki by się przydały tak na wakacje żeby było.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.994 sekundy