ZDZ
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 lipca 2024, 07:45 komentarzy 7
Dziewiczy lot nowej europejskiej rakiety Ariane 6 doskonale widoczny także z Iławy!

Dziewiczy lot nowej europejskiej rakiety Ariane 6 doskonale widoczny także z Iławy! (Fot. nadesłane.)

Spokojnie: to nie UFO :-). Niecodzienny obiekt, którego zdjęcia wczoraj późnym wieczorem obiegły Internet, to zdaniem ekspertów rakieta Ariane 6, która we wtorek wystartowała z Gujany Francuskiej.

- Chwilę temu nad Iławą - tak wczoraj około godziny 23:00 napisał, nadsyłając nam niecodzienne zdjęcie, jeden z internautów. Jak dodał Czytelnik, sfotografowany obiekt poleciał w stronę Ostródy. - Szok! - dodaje mieszkaniec.

v

Fotografię, na której widać zaobserwowaną nad naszym miastem świetlistą kulę, załączamy do artykułu.

Podobne zdjęcia wczoraj obiegły sieć - okazuje się, że "tajemniczy obiekt" został wielokrotnie sfotografowany m.in. przez mieszkańców Warszawy i okolic naszej stolicy.

Co to było? Jak podaje Karol Wójcicki prowadzący portal Z głową w gwiazdach: rakieta Ariane 6, która wieczorem wystartowała z Gujany Francuskiej i wykonywała manewry kilkaset kilometrów na północ od polskiego Wybrzeża. 

- Ależ to był nieprawdopodobny widok! - skomentował Wójcicki. - Podświetlone przez Słońce gazy wylotowe dawały niesamowity efekt! A widok, który zafundowała nam rakieta podczas przelotu po 23:00, to była awaria jej silników korekcyjnych. Rakiety nie udało się ustabilizować, przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia - wyjaśnił.

O niecodziennym zjawisku pisał też autor bloga Oko na gwiazdy.

- Nie, to nie było UFO!:-) - uspokajał. - To kapitalny przelot nowej, europejskiej rakiety Ariane 6 nad Polską! To, co widzicie na poniższym zdjęciu, to błysk silnika drugiego stopnia i rozchodzące się promieniście gazy wylotowe. Ariane 6, która wystartowała o godzinie 21:00 czasu polskiego z Gujany Francuskiej, można było podziwiać z terytorium naszego kraju (ponad północnym horyzontem), chwilę po godzinie 23:00. Impulsy silnika i gazy wylotowe były świetnie widoczne gołym okiem! - ekscytował się pasjonat.

Wczorajszy start największej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 był jej inauguracyjnym lotem, podczas którego rakieta miała wynieść na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów. Prace w ramach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA rozpoczęły się w 2014 roku i pochłonęły 4 mld złotych. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika.

REKLAMAgeodeta
Swojak

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~takie tam 7 6 dni temuocena: 100% 

  niedawno wstawiłem archiwalny post ~iławianina 35 pod artykułem o sadzeniu lasu. W odpowiedzi odezwał się autor tego postu i na forum w poście SWYM serdecznie mi dziękował za przypomnienie wpisu. Nawet detektywa nie potrzeba, żeby stwierdzić, że podziękował mi właśnie ~iławianin 35 , który obecnie dostaje swoistego szału na widok "pewnej liczby" 35. Miłej zabawy dla wszystkich komentujących bez wyzwisk.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 6 7 dni temuocena: 92% 

  bańka mydlana o średnicy 35 metrów .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~na uniwersytetach powinni wiedzieć 5 7 dni temuocena: 83% 

  a może to odlatujący rozum 35-tego , który strzygi zabrały do SWEJ krainy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wincenty 4 7 dni temuocena: 80% 

  Jakieś teorie spiskowe.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wódz bystre oko 3 7 dni temuocena: 50% 

  W prawym dolnym rogu to siuisiak? Nawet jajki widać jak się świeco!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wódz bystre oko 2 7 dni temuocena: 40% 

  Na dole nawet jajko się świeco :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mija 1 7 dni temuocena: 25% 

  odbicie lampy strazackiej ale cud

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4076 sekundy