REKLAMApluszak
ZDZ
REKLAMABS Iława 2026
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 maja 2026, 21:50 komentarzy 2

(Fot. Info Iława.)

W niedzielę, 3 maja, mieszkańcy Iławy biorą udział w pikniku historycznym zorganizowanym z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie, przygotowane przez Iławskie Centrum Kultury, odbywa się na parkingu przed Kinoteatrem „Pasja” oraz w pobliskim parku „Ślimak”. Dopisała słoneczna i bardzo ciepła pogoda, co sprzyja atmosferze i frekwencji.

Piknik pod hasłem "Konstytucja 3 Maja oraz szlachta i husaria XVII wieku" połączył edukację z widowiskową rekonstrukcją historyczną.

Uczestnicy mogą wziąć udział m.in. w turniejach łuczniczych i oszczepniczych, a także skorzystać z żywej lekcji historii poświęconej wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń.

Dużym zainteresowaniem cieszy się przymierzalnia strojów i uzbrojenia z epoki, warsztaty mincerskie z pokazem działania dawnej mennicy oraz prezentacje zbroi husarskiej. Są również pokazy broni czarnoprochowej i widowiskowych walk na szable w wykonaniu rekonstruktorów.

Najmłodsi uczestnicy mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach zakończonych symbolicznym pasowaniem na damę dworu lub rycerza. Przygotowano także obozowisko historyczne, stoiska z rękodziełem oraz konkursy dla publiczności.

Piknik to propozycja dla tych, którzy chcą połączyć udział w obchodach święta z przystępną i angażującą formą poznawania historii. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców i pokazało, że nauka o przeszłości może być jednocześnie ciekawa i pełna atrakcji.

Tekst i zdjęcia: Info Iława.

Żywa lekcja historii w parku "Ślimak" w Iławie. Rodzinne świętowanie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ilość zdjęć 24

REKLAMAskup złomu
REKLAMAMRÓWKA

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Tomasz Skrzypiec 2 miesiąc temuocena: 100% 

    Jako historyk i nauczyciel muszę pochwalić to co wczoraj zobaczyłem. Pan rekonstruktor, który opowiadał o historii szlachty i realiach XVII wieku to fachowiec i gawędziarz. Całość wysłuchałem z przyjemnością, a moje córki wróciły z pikniku zafascynowane. Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie brawo!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ja 1 miesiąc temuocena: 75% 

    Super impreza historyczna.Brawo Burmistrz!!!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWOPR
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Artykuł załadowany: 0.7436 sekundy